DODAJ
Tsamb 21.10.2009, godz. 17:01
Palmiarnia w Lubiechowie została wpisana do rejestru zabytków. Teraz będzie chroniona prawem, a wszelkie ewentualne inwestycje, bądź jakiekolwiek zmiany, będą wymagały akceptacji konserwatora zabytków.
- Jest szansa, że palmiarnia wróci do swojego pierwotnego, historycznego wyglądu – mówi Barbara Obelinda, szefowa wałbrzyskiego biura ochrony zabytków. Według konserwatorów, ochronie będzie podlegał cały teren palmiarni, wraz z dawnymi ogrodami i oranżerią. - W tej sytuacji teren będzie można obronić przed rozdrobnieniem, a w przyszłości być może zostaną odtworzone ogrody, założone tu przez księżnę Daisy – podkreśla Barbara Obelinda.


To ówczesna właścicielka zamku Książ, Daisy von Pless namówiła męża, Henryka XV na zbudowanie oranżerii. Hojny książę wydał na inwestycję 7 mln marek w złocie. Było to w 1911 roku, zatem za dwa lata Palmiarnia będzie świętować setne urodziny. Teraz można tam zobaczyć między innymi eukaliptusy, świerki i sosny z Australii, kaktusy i agawy z Ameryki Środkowej, bambusy, ananasy i fikusy z Azji, cytryny i mandarynki z rejonu Morza Śródziemnego. Oprócz tego setki kwiatów, w tym storczyki, fikusy, róże i wiele, wiele innych, łącznie ponad 300 gatunków roślin. Oprócz bogactwa flory, można spotkać też przedstawicieli fauny. W oczku wodnym pływają jesiotry, jeziorko koło kaskady opanowały żółwie, a po obszernej łączce przechadzają się pawie.

O przejęcie palmiarni od dawna starają się władze Wałbrzycha. Jej właścicielem jest Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Dyskusje na temat formy sprzedaży trwają wiele miesięcy. Gmina nie może przejąć obiektu bezpłatnie, bo wtedy nie mogłaby prowadzić tam działalności komercyjnej, czyli np. kawiarni. Wpis do rejestru zabytków daje możliwość 50-procentowej zniżki przy zakupie nieruchomości.

Agencja we wrześniu ogłosiła przetarg na sprzedaż palmiarni, było to jednak jeszcze przed wpisaniem do rejestru. - Nasza cena wynosiła wówczas niecałe 6 mln zł – wyjaśnia Sławomir Sprawka z ANR we Wrocławiu. Do przetargu nikt się nie zgłosił, a tymczasem obiekt został wpisany do rejestru. - Przystąpiliśmy do zaktualizowania wyceny. Po ustaleniu wartości przetarg będzie ogłoszony ponownie. Ewentualny nabywca będzie miał prawo do 50-procentowej zniżki, pod warunkiem, że w ciągu 5 lat zainwestuje określoną kwotę w odrestaurowanie zabytku – wyjaśnia urzędnik.

Określenie nowej ceny palmiarni może potrwać nawet 2 – 3 miesiące. Gmina podtrzymuje zamiar kupna, innych zainteresowanych na razie nie stwierdzono.

Źródło: http://www.walbrzyszek.com/news,single, ... ticle,2187
odpowiedz
please delete this account 21.10.2009, godz. 19:42
SUPER BARDZO DOBRZE
odpowiedz
madolski 21.10.2009, godz. 20:25
Lepiej późno niż wcale...
odpowiedz
kn11 02.05.2010, godz. 11:14
Niedługo minie rok od pierwszego przetargu na sprzedaż wałbrzyskiej Palmiarni. Poprzednio nie było chętnych na zapłacenie 5,7 miliona złotych.
.......
Chęć na kupno nieruchomości wyraża Miasto, podobnie jak to miało miejsce przy pierwszym przetargu. Być może za drugim razem negocjacje z Agencją Nieruchomości Rolnych przyniosą skutek i Palmiarnia „wróci” do Książa.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
DlugiX 19.07.2010, godz. 09:25
[size=150:dha01u7g]Lubiechowski symbol znów do wzięcia[/size:dha01u7g]

Agencja Nieruchomości Rolnych zaktualizowała wycenę Palmiarni Lubiechów. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi ponad 5 milionów złotych. Gmina Wałbrzych nadal podtrzymuje zamiar kupna obiektu i utworzenia w nim kompleksu turystycznego, stanowiącego spójną całość z Zamkiem Książ oraz Stadem Ogierów. Przetarg ofertowy na sprzedaż palmiarni odbędzie się już w połowie sierpnia.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 26.07.2010, godz. 23:43
Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa ogłosiła kolejny przetarg na sprzedaż zabytkowej palmiarni w Wałbrzychu.

Przetarg ma się odbyć 17 sierpnia we Wrocławiu. Cena wywoławcza za nieruchomość wynosi ponad 5,1 mln zł. Poprzednie przetargi zakończyły się fiaskiem, bo nie było chętnych do wyłożenia ponad 5,7 mln zł. Kupnem obiektu, ale za niższą niż obecna cenę jest wciąż zainteresowana gmina Wałbrzych. W planach miasta jest przyłączenie palmiarni do gminnej spółki Zamek Książ.


pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 17.08.2010, godz. 16:44
Nikt nie przystąpił do dzisiejszego przetargu na kupno zabytkowej palmiarni w Wałbrzychu, który zorganizowała Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa.

Tym razem cena wywoławcza za kompleks zabytkowych szklarni, wynosiła ponad 5,1 mln zł. Mimo to kolejny przetarg ogłoszony przez ANR zakończył się fiaskiem. Nikt do niego nie przystąpił. Niezrażony niepowodzeniem właściciel obiektu, już planuje kolejną próbę sprzedaży palmiarni.


pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 25.08.2010, godz. 22:44
Wrocławski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych, podjął decyzję o obniżeniu ceny kompleksu zabytkowych szklarni z ponad 5,1 mln zł do nieco ponad 4 mln zł.

Fiaskiem zakończyły się dotychczasowe próby sprzedania zabytkowej palmiarni w Wałbrzychu, które podejmował wrocławski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych.
Do ostatniego przetargu, który odbył się 17 sierpnia, nie zgłosił się żaden oferent. Nie było bowiem chętnych do wyłożenia ponad 5,1 mln zł za obiekt, który wymaga sporych nakładów finansowych.


pokaz-artykul.png
odpowiedz
please delete this account 29.09.2010, godz. 16:12
Palmiarnia Lubiechowska
Palmiarnia Lubiechowska – palmiarnia o powierzchni ok. 1900 m², znajdująca się na terenie wałbrzyskiego osiedla Lubiechów. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, wybudowany w latach 1911-1913 z polecenia Henryka XV von Pless. Palmiarnia, przy której funkcjonuje kawiarnia i sklep z roślinami, jest dostępna dla zwiedzających.
Historia 
Lubiechów został zakupiony w XVI wieku przez księcia Conrada von Hochberg. Od tego czasu był związany z rodem Hochbergów. Pod koniec XIX w. powstał pomysł wybudowania tzw. "zimowego ogrodu", czyli palmiarni. Z polecenia Henryka XV von Pless palmiarnię wybudowano w latach 1911-1913. Kosztowne przedsięwzięcie pochłonęło 7 mln marek. Wnętrze obiektu wyłożono lawą pochodzącą z sycylisjkiego wulkanu Etny. Kopuła budynku wznosiła się na wysokość 15 m. Przy palmiarni usytuowano ogród japoński, rosarium, ogród owocowo-warzywny i obszar do uprawy krzewów. Po ukończeniu budowy sprowadzono ok. 80 gatunków egzotycznych roślin. W 1963 zmodernizowano budynek, wymieniono ogrzewanie i oszklenie. W 1978 wydłużono szlak turystyczny do 500 m. Wymieniono część konstrukcji. Obecny właściciel palmiarni to Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Palmiarnia_Lubiechowska 
odpowiedz
please delete this account 29.09.2010, godz. 16:13
Mimo, że wrocławski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych, obniżył cenę kompleksu zabytkowych szklarni, nikt się nie zgłosił do jego kupna.

Pierwsza próba sprzedaży palmiarni w przetargu ograniczonym za ponad 5 mln zł, zakończyła się fiaskiem. Dlatego ANR podjął kolejną próbę jej sprzedaży w przetargu nieograniczonym, który właśnie rozstrzygnięto. Mimo, że tym razem cena wynosiła nieco ponad 4 mln zł, nadal nie było chętnych do kupna obiektu. Nie zrażona dotychczasowymi niepowodzeniami...

pokaz-artykul.png
odpowiedz
please delete this account 30.09.2010, godz. 22:41
Mimo że wrocławski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych obniżył cenę palmiarni w Wałbrzychu, nikt się nie zgłosił do ogłoszonego przetargu. Tym samym druga już próba sprzedaży kompleksu zabytkowych szklarni zakończyła się fiaskiem.

Najpierw ANR próbowała sprzedać obiekt w przetargu ograniczonym za ponad pięć mln zł. Do przetargu nikt się nie zgłosił.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 15.12.2010, godz. 10:45
Palmiarnia w Lubiechowie nadal nie ma nowego właściciela. Kolejny przetarg nie przyniósł rozstrzygnięcia.Agencja Nieruchomości Rolnych ogłosiła już pięć przetargów na zbycie Palmiarni w Wałbrzychu i żaden z tych przetargów nie przyniósł spodziewanych skutków.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 10.01.2011, godz. 22:59
Cztery dotychczasowe próby sprzedaży zabytkowej, ponad stuletniej wałbrzyskiej palmiarni, nie powiodły się. Agencja Nieruchomości Rolnych - właściciel obiektu - nie daje za wygraną i przygotowuje następne przetargi i obniża cenę na palmiarnię.

Palmiarnię zbudował książę Hochberg dla księżnej Daisy. W palmiarni już zaczęło się lato.


pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 20.01.2011, godz. 12:44
Niezrażona tym ANR już planuje kolejny przetarg.

W 2010 Agencja Nieruchomości Rolnych zorganizowała cztery przetargi na sprzedaż wałbrzyskiej palmiarni. Żaden z nich nie wyłonił nabywcy kompleksu zabytkowych szklarni mimo, ze cena za obiekt była obniżana do połowy jej wyjściowej wartości.


pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 11.07.2011, godz. 16:45
Prawdopodobnie w sierpniu zostanie ogłoszony kolejny przetarg, dotyczący sprzedaży wałbrzyskiej palmiarni.

Dla Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa będzie to już piąta próba sprzedaży tego obiektu. Tym razem cena wywoławcza za zabytkową palmiarnię wyniesie 4,87 mln zł.


pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 14.10.2011, godz. 18:02
Wałbrzych: Problemy w palmiarni

Po ostatnim ochłodzeniu temperatura powietrza w zabytkowych szklarniach wałbrzyskiej palmiarni spadła poniżej 10 stopni. Ciepło ucieka z obiektu przez liczne spękania szklanych ścian oraz ubytki skorodowanych elementów konstrukcji. W niektórych miejscach są one tak duże, że do wnętrza palmiarni wlatują przez nie sikorki i wróble. Wraz z nadejściem mrozów niewiele tu pomoże nawet ogrzewanie obiektu.

http://walbrzych.naszemiasto.pl/artykul ... ,id,t.html
odpowiedz
Orzech 17.11.2011, godz. 18:14
Mimo wielokrotnych przetargów, zabytkowy obiekt nadal pozostaje własnością Agencji Nieruchomości Rolnych.

Kupnem są zainteresowane władze miasta, ale czekają na obniżkę ceny. W tej chwili palmiarnia kosztuje 4 mln 800 tys zł.

POSŁUCHAJ:


pokaz-artykul.png
odpowiedz
Tsamb 22.11.2011, godz. 23:42
Zbliża się kolejny przetarg na sprzedaż wałbrzyskiej Palmiarni. Zabytek chce kupić gmina, ale cena ciągle jest za wysoka. Na szczęście jest jeszcze szansa na jej obniżenie. Starania o przejęcie Palmiarni rozpoczął jeszcze poprzedni samorząd. Niestety, cena, dyktowana przez rzeczoznawców, była dla miasta zbyt wysoka. Na kolejne przetargi była obniżana, jednak wciąż szła w miliony.

Więcej, str. 5: http://www.dobryibezplatny.pl/archiwum/ ... 11%20r.pdf

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 06.06.2012, godz. 11:09
Agencja Nieruchomości Rolnych mocno obniżyła cenę i po raz ósmy stara się znaleźć kupca na jedną z największych atrakcji regionu. Chętnych wciąż brakuje, bo za palmiarnię trzeba nie tylko zapłacić, ale również włożyć miliony złotych w remont.

POSŁUCHAJ:


pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 24.06.2012, godz. 22:36
W czwartek, 21 czerwca odbył się kolejny przetarg na sprzedaż wałbrzyskiej Palmiarni. Cena zabytkowego obiektu, wycenionego pierwotnie na ponad 4,8 mln zł spadła już do 2,9 mln zł (wadium wynosi 580 tys zł).

pokaz-artykul.png
odpowiedz