REKLAMA

Opinie o [Legnica] Ośrodek sportowo-rehabilitacyjny PWSZ (4)

Napisz komentarz
Anonymous
Czy orientuje się ktoś jaka firma prowadzi tam rekultywację?
mariusz-lca
Legnicka PWSZ przygotowuje nowe inwestycje
2006-03-09 17:02:01

Legnicka Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) im. Witelona planuje w najbliższych trzech latach inwestycje na łączną sumę blisko 150 mln zł - informuje kanclerz uczelni Jerzy Stefaniak. Największe przedsięwzięcie to budowa za ok. 90 mln zł kompleksu rehabilitacyjno-sportowego. PWSZ jest największą w kraju uczelnią zawodową.

„Kompleks rehabilitacyjno-sportowy zaspokoi nie tylko potrzeby uczelni, umożliwiając studentom korzystanie z sali gimnastycznej i basenu, ale będzie służył mieszkańcom całego regionu. Ma to być bowiem jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju i jeden z największych na Dolnym Śląsku” – mówi Stefaniak. W kompleksie znajdzie się miejsce na dwa baseny - jeden o wymiarach olimpijskich, z widownią, drugi o charakterze rekreacyjnym, ze zjeżdżalnią. Planowana jest także kręgielnia, kawiarenki, gabinety lekarskie oraz sala gimnastyczna.

„Kompleks będzie dostępny dla wszystkich, a jego komercyjne wykorzystanie pomoże w zdobyciu inwestora, który będzie współfinansował budowę w zamian za udział w późniejszych zyskach z działalności obiektu” - wyjaśnia kanclerz.

Uczelnia, która prowadzi obecnie rozmowy z potencjalnymi inwestorami, chce rozpocząć przedsięwzięcie jeszcze w tym roku i zakłada, że budowa kompleksu zakończy się w grudniu 2008 roku.

Legnicka PWSZ zamierza ponadto, kosztem ponad 37 mln zł, przystosować do nowych funkcji niezagospodarowane dotąd budynki - w jednym z nich ma być rektorat, w drugim nowoczesna biblioteka z czytelnią na ok. 70 miejsc i salami dydaktycznymi. Trwają także przygotowania do realizacji kolejnej inwestycji – adaptacji budynku na nowoczesny akademik z 130 miejscami. „Umożliwi to nabór studentów z odległych stron Polski” – wyjaśnia Stefaniak.

Uczelnia zamierza uruchomić też laboratoria i własny akademicki inkubator technologiczny.

PWSZ im. Witelona w Legnicy istnieje od 1998 roku i mieści się w byłych koszarach pruskich, zajmowanych potem przez Rosjan. Dotychczas w remont obiektów, które stanowią mienie odzyskane po stacjonujących w mieście do początku lat 90. jednostkach Armii Radzieckiej, zainwestowano ok. 54 mln zł.

Obecnie na legnickiej uczelni kształci się ok. 8 tysięcy studentów. Kadra dydaktyczna liczy 250 osób.
Uczelnia kształci na poziomie licencjata (3 lata) i inżyniera (3,5 roku). Następnie studenci mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich oferowanych przez inne dolnośląskie uczelnie.

PAP - Nauka w Polsce, Mirosława Szczecińska

http://www.eduskrypt.pl/legnicka_pwsz_p ... o-694.htmlW ubiegłym roku (2004) zakończyły się długotrwałe starania władz Uczelni o tereny pod kompleks rekreacyjno-rehabilitacyjny. Władze samorządowe Legnicy sprzedały nieruchomość co umożliwia rozpoczęcie inwestycji. Powstanie kompleksu zapewni legnickim studentom i mieszkańcom miasta nowoczesny obiekt sportowy. W kompleksie rekreacyjno-rehabilitacyjnym ma powstać basen o olimpijskich wymiarach z widownia, sala gimnastyczna umożliwiająca przeprowadzanie rozgrywek sportowych na najwyższym poziomie oraz wiele urządzeń i mniejszych baseników do rekreacji i rehabilitacji. Ponadto zaplanowano także kawiarenkę, gabinety lekarskie i rehabilitacyjne oraz kręgielnię. Prace ziemne rozpoczęły się w tym roku od rekultywacji terenu. Badania wykazały bowiem, że grunt w tym miejscu skażony został substancjami ropopochodnymi. Prace oczyszczające potrwają do 2007 roku ale już rok wcześniej rozpocznie się budowa kompleksu.http://www.pwsz.legnica.edu.pl/index.ph ... i/historia
mariusz-lca
Dobiega kresu czyszczenie gleby, na której powstanie ośrodek sportowo - rehabilitacyjny PWSZ. Wcześniej na placu przy Pancernej były garaże.
- Pod koniec marca ziemia będzie oczyszczona i możemy rozpocząć wylewanie fundamentów - mówi Mirosław Szczypiorski z PWSZ. - Jeśli nie będzie problemów z finansowaniem zadania, to szacujemy, że w 2010 roku ośrodek będzie gotowy.
Na prawie 23 tys. mkw. powstanie kryty basen olimpijski o wymiarach 50 na 25 metrów (1250 mkw. powierzchni wody), z trybunami dla prawie 500 widzów, biurem praso¬wym i sędziowskim. Oprócz tego będą też małe baseny do nauki pływania i brodziki.
Inwestorzy planują również salę sportową klasy olimpijskiej z pokojami masażu, lekarskim, dla sędziów i dziennikarzy. I także z trybunami dla widzów. Salę treningową ze ścianą wspinaczkową oraz salę do squash o wymiarach 975 x 640 metrów i bar samoobsługowy dla 80 osób. Przewidziano też trzy gabinety do solarium, siłownię, salę do bilardu. Pod znakiem zapytania pozostaje natomiast planowana kręgielnia.
W uczelnianym centrum sportowym powstanie pierwsza w Legnicy kriokomora. Na część rehabilitacyjną składać się będą też sauny parowa, sucha z basenami z zimną wodą. Inwestycja pochłonie ponad 20 milionów złotych.

zródło :http://www.e-legnica.pl/
mariusz-lca
Widok od ul. Pancernrj
3f1c74e3e439f9ee.jpg
6536ca13528cd2db.jpg
d24ba8dfc001ac63.jpg
159f39392b710bfb.jpg
680de36d3a888d61.jpg
REKLAMA