Adventure World Warsaw – z pozwoleniem na budowę, ale bez generalnego wykonawcy?

Adventure World Warsaw – z pozwoleniem na budowę, ale bez generalnego wykonawcy?

mazowieckie
REKLAMA

Do 22 lutego Adventure World Warsaw w Grodzisku Mazowieckim, największy kompleks rozrywkowy w środkowo-wschodniej części Europy, ma uzyskać pozwolenie na budowę. Jednak jego realizacja stanęła pod znakiem zapytania w związku z doniesieniami o problemach finansowych generalnego wykonawcy, holenderskiej spółki Royal Imtech, spowodowanych w głównej mierze inwestycją w Polsce.


Dotychczas inwestor, spółka Adventure World Warsaw (dawniej Las Palm), uzyskał w listopadzie ubiegłego roku pozwolenie na przebudowę sieci melioracyjnej m.in. budowę nowych rowów, na przebudowę i likwidację starych oraz prace porządkowe m.in. wycinkę drzew. Natomiast na decyzję Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Starostwa Powiatu Grodziskiego umożliwiającą rozpoczęcie właściwej budowy musi poczekać do 22 lutego (wniosek złożono 21 grudnia, starostwo ma 2 miesiące na wydanie decyzji). Spółka już raz składała wniosek, ale został on wycofany ze względu na liczne braki i nieprawidłowości.

 

Jednak budowa oddalonego od Warszawy o 30 km parku rozrywki, który na prawie 230 hektarach ma pomieścić m.in. 2 hotele oferujące ponad 800 pokoi, największy w Polsce park wodny z 10 zjeżdżalniami i interaktywnymi atrakcjami wodnymi, rollercoastery, tematyczne krainy oraz strefę rozrywki z kinami, restauracjami, klubami i sklepami, napotkała na inne problemy.

 

Generalny wykonawca inwestycji, holenderska spółka Royal Imtech ogłosił, że boryka się z problemami finansowymi, które w głównej mierze wynikają z projektów realizowanych w Polsce – trzech dotyczących bezpośrednio AWW. Audyt przeprowadzony w Imtech Polska wykazał również nieprawidłowości w kontrakcie dotyczącym spalarni śmieci, budowanej na potrzeby wytwarzania energii na rzecz kompleksu rozrywkowo-wypoczynkowego w Grodzisku Mazowieckim. Szacowane straty sięgają 100 mln euro. Zarząd polskiego oddziału firmy został zawieszony. Możliwe jest również wszczęcie postępowania w sprawie nieprawidłowości.

 

REKLAMA

Na postawiony przez Imtech zarzut braku odpowiednich środków na sfinansowanie kompleksu natychmiast odpowiedział inwestor.

 

- Nie powinno dziwić, że budowa parku rozrywki Adventure World Warsaw nie doprowadziła jeszcze do pozyskania długoterminowego finansowania projektowego. Pomimo tego, że park AWW cieszy się wsparciem organów administracji publicznej i jasnym jest, że budowa kompleksu jest atrakcyjnym projektem inwestycyjnym, w którym dojdzie do wydania właściwych pozwoleń na budowę jeszcze w lutym 2013 roku, proces budowlany w fazie project development jest prowadzony przy użyciu finansowania pochodzącego od wspólników. Zważywszy, że faza project development winna zostać zakończona jeszcze w tym miesiącu, zarząd AWW jest przekonany, że długoterminowe finansowanie zostanie pozyskane nie później niż w drugim kwartale 2013 roku – pisze w oświadczeniu Adventure World Warsaw.

 

Dodatkowo podkreśla, że sytuacja grupy Imtech na pewno odbije się na budowie parku, jednak równocześnie wyraża nadzieję, że wykonawca należycie spełni powierzone mu obowiązki. Dodatkowo AWW zaoferowała pomoc w wyjaśnianiu nieprawidłowości w Imtech Polska.

 

Park rozrywki w Grodzisku Mazowieckim ma zostać otwarty w marcu 2015 roku, a całkowity koszt budowy kompleksu oraz bioelektrowni ma wynieść 757 mln euro.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA