Coraz bliżej rozpoczęcia realizacji nowej, wielkiej, wspólnej inwestycji polskiej, prywatnej grupy energetycznej Polenergia i norweskiej firmy Equinor. Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę dla morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 2. Będzie liczyć 50 turbin o łącznej mocy 720 MW. Decyzja o pozwoleniu na budowę, zgodnie z przepisami ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, podlega natychmiastowemu wykonaniu.
Projekt przewiduje 50 morskich turbin wiatrowych o średnicy wirnika 236 m i o wysokości 259 m względem średniego poziomu morza, rozmieszczonych w odległościach ponad 1200 m od siebie. Dodatkowo projekt zawiera ponad 92 km kabli elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych.
3 lipca Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę dwóch podmorskich kabli wyprowadzających moc z farmy; wejdą one na brzeg w okolicach Ustki. Sama farma powstanie ok. 37 km od brzegu.
Dostawcą turbin jest Siemens Gamesa Renewable Energy, fundamentów – SIF Netherlands B.V., a infrastruktury systemów elektrycznych – Hitachi Energy. Na początku lipca inwestorzy zakontraktowali transport i instalację elementów turbin i stacji transformatorowych.
Polenergia i Equinor mają w sumie trzy projekty offshore na polskim Bałtyku
Polenergia i Equinor mają w sumie trzy projekty offshore na polskim Bałtyku – Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będą miały w sumie 1440 MW mocy zainstalowanej, pierwszą energię mają wyprodukować w 2027 r. Projekt Bałtyk I jest we wcześniejszej fazie rozwoju i powstanie później.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, będą zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 ma popłynąć do sieci już w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 roku.
W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Equinor i Polenergia realizują projekt Bałtyk 1, który będzie oddalony od brzegu o 81 km. Bałtyk 1, o mocy do 1560 MW, to projekt największej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim, przygotowywany do aukcji w 2025 roku.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 1, 2 i 3, realizowane przez Equinor i Polenergię, zasilą zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
O inwestorach:
Polenergia to polska prywatna grupa energetyczna; od 2005 r. akcje Polenergii są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Equinor to norweski koncern energetyczny, działający na ponad 30 rynkach na świecie. Inwestuje w morskie farmy wiatrowe, ale jest też producentem i dostawcą gazu do Europy, w tym do Polski poprzez Baltic Pipe.
W I fazie budowy energetyki wiatrowej na morzu ma powstać siedem farm
Obok dwóch farm Polenergii i Equinora, następne dwie o łącznej mocy 2,5 GW mają zbudować PGE z duńskim Ørstedem; kolejną o mocy 1,2 GW Orlen z kanadyjskim Northland Power; następną, o mocy 0,35 GW – RWE, a ostatnią, o mocy 0,4 GW – OW Offshore, czyli konsorcjum EDPR i Engie.
Pierwsza energia z morskich farm ma popłynąć w 2026 r.