Wojewoda Warmińsko-Mazurski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla rozbudowy jednego z dwóch odcinków obecnej DK16 Olsztyn Wschód - Biskupiec. Oznacza to, że wykonawca wejdzie na plac budowy i rozpocznie prace budowlane.
Powstanie ponad 29 km drogi klasy S
Cały odcinek obecnej DK16 pomiędzy węzłami Olsztyn Wschód i Biskupiec zostanie tak zmodernizowany, aby spełniał parametry ,,eski’’. Obecnie ma on standard jednojezdniowej drogi krajowej klasy GP (główna ruchu przyśpieszonego). Po gruntownej przebudowie zmieni się w dwujezdniową ekspresówkę.
S16 Barczewo - Biskupiec
Przebudowany zostanie odcinek o długości 18 km. Na trasie powstaną m.in. Obwód Utrzymania Drogi w rejonie węzła Biskupiec oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) w okolicy Nowego Marcinkowa, po jednym dla każdego kierunku ruchu. Istniejące węzły Kromerowo i Biskupiec zostaną zmodernizowane.
W trakcie prac wykonawca w maksymalnym stopniu wykorzysta destrukt asfaltowy pozyskany z rozbiórki wierzchniej warstwy istniejącej jezdni i ponownie wbuduje go w nową.
Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii oraz nowoczesnych opraw LED oświetlenie węzłów stanie się bardzo efektywne energetycznie.
S16 Olsztyn Wschód - Barczewo
Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę (tj. decyzji ZRID) dla ponad 11‑kilometrowego odcinka GDDKiA złożyła w lipcu 2025 r. Dyrekcja spodziewa się jej na przełomie I i II kwartału br.
W ramach tej rozbudowy powstaną węzły Wójtowo i Łęgajny z oświetleniem wykorzystującym odnawialne źródła energii. Rozbudowany zostanie także istniejący węzeł Barczewo. Zaplanowano budowę jedenastu nowych obiektów inżynierskich, w tym przejść dla zwierząt oraz wydłużenie trzech przejść podziemnych dla pieszych.
Decyzja ZRID - ważny etap dla właścicieli nieruchomości
Decyzja określa granice terenu przewidzianego do przejęcia pod budowę drogi i umożliwia rozpoczęcie procedury odszkodowawczej za przejmowane na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości. Postępowanie administracyjne mające na celu ustalenie wysokości odszkodowania będzie prowadził Wojewoda Warmińsko-Mazurski.
Powołani przez niego niezależni biegli - rzeczoznawcy majątkowi - oszacują wartość nieruchomości, co będzie podstawą do wydania decyzji odszkodowawczej. Ta zaś będzie podstawą dla GDDKiA do zapłaty odszkodowań za przejęte nieruchomości.




![Kto wybuduje kolejny odcinek S17 w woj. lubelskim? [LISTA]](https://investmap.pl/_i/image/38/38/79654_100x70.jpg)



![Pierwsze nowe 18-metrowe autobusy Mercedes-Benz Conecto dotarły do MPK Wrocław [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/22/22/79638_100x70.jpg)



![Nowy Port w Gdańsku. Zabytkowe kamienice jak w centrum miasta [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/4/4/79620_100x70.png)
![[Kraków] Nowy odcinek wschodniej obwodnicy Krakowa będzie gotowy w lipcu](https://investmap.pl/_i/image/48/48/28720_100x70.jpg)


![[dolnośląskie] Przetarg na S5 z Wrocławia do Poznania w czerwcu](https://investmap.pl/_i/image/212/84/3284_100x70.jpg)
![[dolnośląskie] GDDKiA: Czekamy na zielone światło w sprawie obwodnicy Bolkowa](https://investmap.pl/_i/image/218/90/986_100x70.jpg)
![[mazowieckie] 25 firm chce budować obwodnicę Marek](https://investmap.pl/_i/image/89/89/8025_100x70.jpg)

![[łódzkie] Postęp prac na odcinku drogi ekspresowej S8 w okolicy Pabianic i Rzgowa](https://investmap.pl/_i/image/16/16/7440_100x70.jpg)
![[śląskie] Protest w Internecie przeciw budowie drogi S1 z Mysłowic do Bielska](https://investmap.pl/_i/image/156/28/4508_100x70.jpg)