Polenergia uruchomiła największą farmę fotowoltaiczną w historii GrupyFot. Materiały prasowe

Polenergia uruchomiła największą farmę fotowoltaiczną w historii Grupy

Orzech
Orzech
REKLAMA

Polenergia uruchomiła największą farmę fotowoltaiczną w historii Grupy. FF Strzelino dysponuje mocą 45 MWp, która pozwala na zasilenie zieloną energią 24 000 gospodarstw domowych. Inwestycja zlokalizowana na Pomorzu to piąta elektrownia słoneczna w portfelu Grupy. Dzięki uruchomieniu FF Strzelino moce wytwórcze Polenergii z odnawialnych źródeł osiągnęły poziom 574 MW. W ciągu ostatnich 12 miesięcy – wzrosły o 22%.

Największa farma fotowoltaiczna Polenergii zlokalizowana jest na terenie Miasta Słupsk w województwie pomorskim. Szacowana roczna produkcja FF Strzelino to około 48 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 24 000 gospodarstw domowych.

Na terenie inwestycji zamontowano ponad 73 000 nowoczesnych modułów fotowoltaicznych, siedem stacji transformatorowych średniego napięcia oraz jedną stację transformatorową wysokiego napięcia. Poszczególne stacje przyłączono do lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej kablami średniego i wysokiego napięcia o długości prawie 10 kilometrów. Uruchomienie FF Strzelino oznacza, że zielone moce wytwórcze Polenergii z odnawialnych źródeł osiągnęły poziom 574 MW.

– Strzelino to największy projekt fotowoltaiczny w portfolio Polenergii. Położenie naszych inwestycji sprawia, że farmy wiatrowe i słoneczne, którymi dysponujemy, znakomicie się uzupełniają. Elektrownia w Strzelinie to kolejny element ekspansji naszej Grupy na lądzie. W naszym lądowym portfelu rozwojowym mamy projekty o łącznej mocy blisko 2100 MW. Przed Polską stoją ogromne wyzwania związane z dekarbonizacją. Polenergia odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę w realizacji tego celu – Jerzy Zań, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy moc wytwórcza Polenergii wzrosła o 22%. W drugiej połowie 2023 roku Grupa uruchomiła zlokalizowaną w Wielkopolsce Farmę Wiatrową Piekło o mocy 13,2 MW oraz położoną na Podlasiu Farmę Wiatrową Grabowo o mocy 44 MW.

REKLAMA

Niedawno Polenergia podpisała również kontrakty na budowę kolejnych farm fotowoltaicznych: Szprotawa I i Szprotawa II. Elektrownie słoneczne o łącznej mocy 67 MWp zlokalizowane będą w województwie lubuskim.

Łączna moc lądowych projektów Polenergii w rozwoju to ok. 1350 MW w projektach wiatrowych i prawie 700 MW w projektach fotowoltaicznych. Grupa rozwija też trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim o mocy do 3000 MW we współpracy z norweskim Equinor.

Fot. Materiały prasowe

Źródło: Polenergia

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA