Polenergia planuje kolejną farmę wiatrową. Stanie w gminie Kostomłotyźródło: freepik.com

Polenergia planuje kolejną farmę wiatrową. Stanie w gminie Kostomłoty

REKLAMA
Projekt farmy wiatrowej firmy kontrolowanej przez Dominikę Kulczyk zakłada budowę maksymalnie 9 turbin o mocy 3 MW każda, co łącznie daje moc na poziomie 27 MW. 
Inwestycja ma zostać zrealizowana w okolicy autostrady A4, na południe od miejscowości Kostomłoty. Głównym celem budowy jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Szacuje się, że roczna produkcja zielonej energii z Farmy Wiatrowej Kostomłoty wyniesie blisko 82 GWh, co porównywalne jest z zapotrzebowaniem na energię elektryczną 41 tysięcy gospodarstw domowych.
Polenergii udało się zabezpieczyć 15-letnią gwarancję sprzedaży energii na podstawie wygranej w 2019 roku aukcji organizowanej przez Urząd Regulacji Energetyki.
REKLAMA
W skład projektu, poza turbinami wiatrowymi, wchodzi również stacja elektroenergetyczna, linie SN oraz 13-kilometrowa linia WN. W ramach infrastruktury komunikacyjnej powstanie układ dróg wewnętrznych wraz ze zjazdami z dróg gminnych i powiatowej. Projekt posiada już wszelkie pozwolenia niezbędne do budowy. Obecnie trwa faza przygotowania budowy. Spółka negocjuje umowę z dostawcą turbin, przygotowywany jest SIWZ dla wykonawcy robót budowlanych i elektrycznych oraz dla inżyniera kontraktu.
Podjęcie kluczowych decyzji  dotyczących realizacji projektu zaplanowano na czwarty kwartał tego roku. Docelowo budowa ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2021 i zakończyć się w połowie 2022 roku.
– Realizacja inwestycji przyczyni się do łagodzenia skutków zmian klimatycznych. Dzięki niej roczna emisja gazów cieplarnianych zmniejszy się nawet o 73 tysiące ton CO2. Unikniemy też emisji innych zanieczyszczeń szkodliwych dla środowiska i zdrowia człowieka: 73 tony SO2, 73 tony NOx, 24 tony CO oraz 4 ton pyłów – wylicza Robert Stankiewicz z firmy Be Able To. 

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA