Politechnika Warszawska otworzyła północną część Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska otworzyła północną część Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych

Orzech
Orzech
REKLAMA

Od kilku lat w Sierakowie pod Przasnyszem Politechnika Warszawska rozwija swoją bazę badawczo-rozwojową związaną z lotnictwem i kosmosem. Teraz ośrodek OBLot oficjalnie składa się już z dwóch części: bezzałogowej (południowej, otwartej w 2022 roku) i nowej – załogowej (północnej, otwartej 28 maja 2024 roku).

Nową część tworzą wieża kontroli lotów, hangar oraz pomieszczenia laboratoryjne 3 platformy do prowadzenia badań w locie: na bazie samolotów AT-5 i Topaz oraz szybowca PW6 z wyciągarką. To rozwinięcie infrastruktury już dostępnej w południowej części ośrodka, przeznaczonej dla systemów bezzałogowych, m.in. laboratoriów dla rolnictwa i do monitorowania przestrzeni przy pomocy radarów czy centrum obliczeniowego. W sumie kompleks to 9 laboratoriów oraz lądowisko o łącznej powierzchni ponad 26 hektarów.

Rozbudowa ośrodka o północną część została zrealizowana w ramach projektu „Mazowiecka platforma technologii materiałowych i sensorycznych oraz zastosowań w konwersji i magazynowaniu energii, elektromobilności, lotnictwie oraz systemach autonomicznych” RPMA.01.01.00-14-e214/20, którego łączna wartość to ponad 60 mln. To duże, interdyscyplinarne przedsięwzięcie, angażujące sześć Wydziałów Politechniki Warszawskiej: Fizyki, Chemiczny, Elektryczny, Inżynierii Materiałowej, Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa oraz Elektroniki i Technik Informacyjnych. OBLot ze swoją infrastrukturą jest ważną częścią tego projektu.

Ośrodek służył i ma nadal służyć przede wszystkim Politechnice Warszawskiej – w realizacji badań własnych i zleconych oraz rozwoju projektów studentów i doktorantów. Niezmiennie jednak OBLot jest także otwarty na współpracę ze światem zewnętrznym.

W uroczystym otwarciu północnej części Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych PW wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Politechniki Warszawskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, firm, instytucji naukowych. Gośćmi uroczystości byli m.in. były Prezydent RP Bronisław Komorowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Maciej Lasek, Senator Krzysztof Bieńkowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Jerzy Małachowski, przedstawiciele powiatu przasnyskiego, miasta i gminy Przasnysz, Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba oraz Prorektor ds. Rozwoju prof. Adam Woźniak.

REKLAMA

Wszyscy zgodnie podkreślali, że takie miejsca jak OBLot oraz współpraca nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym są niezbędne do rozwoju i wszystkim zaangażowanym mogą przynieść wyłącznie korzyści.

Podczas otwarcia można było zobaczyć najważniejsze lotnicze konstrukcje stworzone przez inżynierów z Politechniki Warszawskiej, m.in. elektryczny motoszybowiec PW-X10, szybowiec PW-5 Smyk czy samoloty bezzałogowe PW Chimera (Spectre-1) oraz Nord.

Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska

Źródło: Politechnika Warszawska

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA