Kosmiczna fabryka na Dolnym Śląsku. Będą tam produkować satelity

Kosmiczna fabryka na Dolnym Śląsku. Będą tam produkować satelity

Dolny Śląsk
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Wrocławska firma SatRevolution, zajmująca się produkcją nanosatelitów, planuje wybudować na Dolnym Śląsku pierwszą w Polsce fabrykę kosmicznych maszyn.
SatRevolution jako pierwsza polska firma będzie zajmowała się seryjną produkcją nanosatelitów, przeznaczonych zarówno do użytku prywatnego, jak i komercyjnego. Poza produkcją satelitów, spółka będzie również prowadzić prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych.
Wrocławianie umieszczą na orbicie całą konstelację satelitów i udostępnią gromadzone przez nie dane za pośrednictwem dedykowanej platformy i aplikacji mobilnych
W sieci znajdą się modułowe satelity o różnych funkcjonalnościach: komunikacyjne, obrazujące, spektrometryczne oraz badawcze. Maszyny będą różniły się zastosowaniem, jak również wielkością oraz rozmieszczeniem nad powierzchnią Ziemi. Zostaną wyniesione na niskie orbity okołoziemskie – do wysokości 500 km. Wyniesienia nastąpią w niewielkich odstępach czasowych. 

Kosmiczna fabryka

W kosmosie znajdzie się kilkadziesiąt tysięcy satelitów SatRevolution – stworzenie tak licznej konstelacji wymaga zbudowania pierwszej polskiej fabryki kosmicznych maszyn, składającej się z szeregu hal produkcyjnych i przystosowanych laboratoriów – cleanroomów. Możliwe, że fabryka powstanie we współpracy z centrum EIT+, w którym firma aktualnie ma swoją siedzibę. 
REKLAMA
Budowa wystartuje w ciągu najbliższych paru lat – dokładny termin zależny jest od pozyskania źródeł finansowania
–  W tym roku, na początek przedsięwzięcia, zarząd SatRevolution chce pozyskać około 40 mln złotych (m.in. z NCBiR, programu Horyzont 2020). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, fabryka może być gotowa za około 3-4 lata – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Katarzyna Lis, reprezentująca inwestora.
Baza produkcyjna będzie w dużej mierze zautomatyzowana, jednak znaczna część procesu budowy satelitów wciąż odbywa się ręcznie – co wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy dla polskich specjalistów. Na razie nie wiadomo jednak, ile dokładnie miejsc pracy powstanie.



Dane z kosmosu w telefonie i na komputerze
Dane pozyskane dzięki konstelacji satelitów umożliwią powstanie aplikacji mobilnych, za pośrednictwem których użytkownicy będą mogli przeglądać obrazy lub inne interesujące ich informacje dotyczące wybranych miejsc na Ziemi w wybranym okresie. 
Dane przesłane z satelitów są przydatne np. w rolnictwie – pozwalają określić rodzaj upraw, stan nawodnienia czy ostrzec przed szkodnikami. Inne aplikacje będą informować m.in. o warunkach meteorologicznych, korkach na autostradach czy poziomie smogu. A wszystko to w czasie rzeczywistym.

– W SatRevolution chcemy pokazać, że kosmos jest dla każdego na wyciągnięcie ręki. Pozwoli na to nasz nowy portal oraz szereg aplikacji, które szykujemy. Będzie to usługa globalna, jakiej do tej pory nie było. Tak jak zapowiadaliśmy – nie poprzestaniemy na projekcie Światowida, który jest już na ostatniej prostej i po przeprowadzonych testach będzie czekał na swój kosmiczny wylot – zapewnia Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution S.A.
Informacje z satelitów SatRevolution będą agregowane na dedykowanym portalu internetowym. Za pomocą udostępnionego API deweloperzy będą mogli uzyskać dostęp do bazy danych, chmury obliczeniowej oraz specjalnych algorytmów do obróbki zdjęć. Narzędzia pozwolą im tworzyć nowe aplikacje wykorzystujące dane gromadzone przez wrocławskie satelity.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA