Krajowe banki komercyjne zakończyły ubiegły rok liczbą niespełna 197 tys. kredytów hipotecznych o łącznej wartości nieco ponad 39 mld zł. Zgodnie z prognozami ekspertów w 2013 roku wartość nowo udzielonych kredytów spadnie do ok. 37-38 mld zł, co byłoby wartością niższą niż nawet w kryzysowym 2009 r. Tymczasem z deklaracji banków wynika, że w bieżącym roku planują one nieznaczny wzrost akcji kredytowej.
Plany krajowych banków komercyjnych na 2013 r. zebrane zostały w badaniu ankietowym i zaprezentowane w raporcie opublikowanym przez Urząd Komisja Nadzoru Finansowego. Ankieta została skierowana do 43 krajowych banków komercyjnych, których łączny udział w aktywach sektora na koniec 2012 r. wynosił 92%.
Jak wynika z deklaracji banków planują one stosunkowo niewielki wzrost (o 4%) portfela należności od gospodarstw domowych. W ramach tego portfela planowany jest wzrost kredytów mieszkaniowych o 2% i wzrost kredytów konsumpcyjnych dla osób prywatnych o 8%. 2%-owy wzrost kredytów mieszkaniowych ma być wypadkową wzrostu portfela kredytów udzielanych w złotych o 13% i jednoczesnego spadku portfela kredytów udzielanych w walucie obcej o 7%. Zdaniem banków jakość portfela należności zarówno od przedsiębiorstw jak i gospodarstw domowych ma się kształtować na podobnym poziomie co w roku ubiegłym.
Tymczasem wielu ekspertów spodziewa się pogłębienia spadku na rynku kredytów hipotecznych w bieżącym roku ze względu na brak czynnika stymulującego w postaci rządowego wsparcia rynku mieszkaniowego. Spadek wartości udzielanych kredytów hipotecznych w bieżącym roku ma być spowodowany przede wszystkim słabą kondycją polskiej gospodarki i wysokim poziomem bezrobocia. Drugim powodem mają być spadki cen na rynku mieszkaniowym, które wywołają wzrost znaczenia transakcji gotówkowych, doprowadzą do mniejszej łącznej wartości udzielanych kredytów oraz zmniejszą presję na szybkie finalizowanie transakcji ze strony klientów
Emmerson S.A.