Czy deweloperzy podnoszą ceny

Czy deweloperzy podnoszą ceny

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Zainteresowanie zakupem nowych mieszkań jest w tym roku wyjątkowo duże, a oferta deweloperska coraz szersza. Czy ceny budowanych mieszkań pozostają stabilne? Portal nieruchomości dompress.pl prezentuje wyniki sondy przeprowadzonej wśród deweloperów.
Mirosław Kujawski, członek zarządu LC CorpZmiany cen mieszkań spowodowane są głównie ruchami poziomu kosztów budowy, zakupu działek, jak również zmianą struktury oferty, np. w ostatnim czasie pojawia się więcej projektów w centrach miast, w wyższych cenach. Większość naszych osiedli to inwestycje kilkuetapowe. Utrzymujemy atrakcyjny poziom cen z jednoczesnym przyśpieszeniem realizacji kolejnych etapów, np. w inwestycji 5 Dzielnica w Krakowie, Graniczna we Wrocławiu, czy Mała Praga w Warszawie. Zdarzają się inwestycje, w których podnosimy ceny z uwagi na dużą dynamikę sprzedaży i szybko kurczącą się ofertę, jak np. w Osiedlu Promenady w Warszawie, czy Grzegórzecka 77 w Krakowie. Podwyżki cen wybranych mieszkań sięgają 2-3 proc. 
Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.Na rynku wrocławskim obserwujemy wzrost liczby sprzedawanych mieszkań. Obserwujemy niewielki, ale stabilny wzrost cen mieszkań, który wynosi ok. 2-3 proc. rocznie. Ceny w naszych projektach odzwierciedlają zmiany zachodzące na rynku. Bardzo dobra sprzedaż pokazuje, że proponowane przez nas ceny są atrakcyjne dla klientów i pozwalają jednocześnie na realizację marż na poziomie satysfakcjonującym dla akcjonariuszy. Realizujemy obecnie 9 inwestycji w różnych częściach Wrocławia, trafiamy do zróżnicowanego grona klientów. W sprzedaży mamy mieszkania, których ceny zaczynają się od 5000 zł/m kw., jak i prestiżowe apartamenty. 
Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi PolskaRynek znajduje się w stanie względnej równowagi, choć w ostatnim okresie bieżącego roku widać już lekką przewagę podaży nad popytem. Sądzę, że ceny w nadchodzącym roku pozostaną na stabilnym poziomie, a ewentualne korekty nie będą dotyczyć projektów w dobrych lokalizacjach i dobrej jakości. Rynek będzie należał do najlepszych deweloperów, starannie rozwijających swoją ofertę. Ceny w naszych projektach pozostają na stabilnym poziomie i nie zakładamy żadnych zmian cennika w realizowanych już inwestycjach.
Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w PolnordPrzez ostatnie miesiące obserwowaliśmy na rynku łagodny wzrost cen mieszkań w porównaniu do kwot odnotowanych na koniec 2014 roku. Dokonywane przez Polnord korekty cen wpisują się w ten trend.
Żaneta Bratkowska, reprezentująca Vastbouw PolskaBudynki mieszkalne budowane przez Vastbouw Polska realizowane są metodą tradycyjną z wykorzystaniem wysokiej jakości sprawdzonych materiałów i komponentów budowlanych. Głównym atutem jest wykorzystanie do budowy cegły Porotherm, wysokiej jakości okien 3-szybowych, dachówki betonowej, jako nieliczni na rynku szczecińskim w kondygnacji podziemnej budujemy garaże, a nie miejsca postojowe. Chcąc zachować wysokie standardy musieliśmy nieznacznie podnieść ceny metra kwadratowego nieruchomości. W chwili obecnej ceny mieszkań wahają się od 4200 zł/m kw. do 4850 zł/m kw. 
Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-ClassicMieszkania sprzedają się tak szybko, że nie mamy czasu na obniżki. A mówiąc poważnie, ze względu na ogromne zainteresowanie naszymi projektami nie musimy obniżać cen, żeby skłonić klientów do zakupu. Staramy się zachęcać promocjami związanymi z dodatkowymi możliwościami, czy udogodnieniami, jak np. bezpłatne konsultacje z architektem wnętrz. 
Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.Przy obecnym popycie i dobrym poziomie sprzedaży na rynku pierwotnym obserwujemy stabilne ceny mieszkań z lekką tendencją wzrostową. Dziś wiele osób powraca do lokowania pieniędzy właśnie na rynku nieruchomości. Niskie stopy procentowe powodują, że jest to dobry moment na wybór alternatywnych form inwestowania kapitału, jak zakup mieszkania. 
Urszula Hofman, reprezentująca Grupę InwestCeny oferowanych przez nas mieszkań kształtują się na stałym poziomie i nie są wynikową tendencji rynkowych. Każda z naszych inwestycji jest dokładnie kosztorysowana. Z uwagi na długoletnie doświadczenie budżet inwestycji jest bardzo skrupulatnie określony. Cena jest raczej kwestią stałą, wynikową jakości wykonania, lokalizacji i parametrów mieszkań. 
REKLAMA
Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum DeweloperCeny mieszkań w naszych osiedlach są stabilne. Także nowe mieszkania wprowadzane do sprzedaży będą miały stawki podobne do aktualnej oferty. Taka polityka cenowa wynika z pozytywnej i wieloletniej współpracy z podwykonawcami oraz instytucjami finansującymi nasze inwestycje. Niewielki wzrost cen mieszkań pojawia się tylko w bardziej zaawansowanej fazie budowy danego osiedla.
Marta Ulbrych, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Neocity PolskaJesteśmy zadowoleni z wyników sprzedaży i nie wprowadzamy żadnych korekt cen mieszkań. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, którzy często pytają o mieszkania pod klucz, w osiedlu Intenso wprowadziliśmy promocję na wykończenie w cenie 299 zł/m kw.
Marcin Zaremba-Śmietański, główny analityk i członek Zarządu Operacyjnego w Grupie Deweloperskiej GEOW ostatnich latach możemy obserwować wzmożone zainteresowanie zakupem mieszkań. Reakcją rynku na rosnący popyt był wzrost podaży, co pozwoliło utrzymać ceny na względnie stabilnym poziomie. Nie przewidujemy w tym zakresie wyraźnych zmian w kolejnych miesiącach. W naszych inwestycjach nie wprowadzaliśmy ostatnio korekt stawek, były natomiast specjalne, czasowe oferty promocyjne. Dotyczyły dwóch osiedli: Nowy Horyzont we Wrocławiu i Biała Polana w Krakowie, w których w związku ze startem kolejnych etapów, obniżyliśmy ceny kilku mieszkań z etapów poprzednich.
Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas EstatesNiskie stopy procentowe zachęcają do zakupów mieszkań na wynajem. Popytowi sprzyja dostępność kredytów i ich stosunkowo niski koszt. Niektórzy klienci chcą też zdążyć z zakupem mieszkania przed 1. stycznia 2016 r., od kiedy wymagana wysokość wkładu własnego wzrośnie do 15 proc. Wreszcie, koniunkturę wspierają też wyższe limity cenowe dla mieszkań kupowanych w ramach  programu MdM.Przeciwnie do rynkowego trendu, związanego z popytem, obniżyliśmy ostatnio ceny mieszkań. Ma to związek z faktem, że w gotowych warszawskich inwestycjach, tj. w Capital Art Apartments, Apartamentach przy Krasińskiego i ConceptHouse Mokotów w ofercie mamy już ostatnie, pojedyncze lokale. W związku z tym przygotowaliśmy kilkuprocentowe obniżki cen mieszkań trzypokojowych oraz promocję – Ostateczna wyprzedaż – lokale dwupoziomowe w ConceptHouse Mokotów, których ceny są niższe nawet o kilkanaście procent. 
Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.W każdej  inwestycji wprowadzamy korekty cen związane z zaawansowaniem prac budowlanych. Im bardziej zaawansowana budowa i bliższy termin odbioru mieszakań, tym wyższe ceny. Podwyżki obejmują większość lokali, a największe korekty dotyczą mieszkań położonych na piętrach o powierzchni do 50 m kw.
Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa HoldingowaNiesłabnące od wielu miesięcy zainteresowanie naszą ofertą sprawia, że możemy utrzymywać ceny mieszkań na stabilnym poziomie. Stale monitorujemy rynek, działania konkurencji, a przede wszystkim analizujemy dotychczasowe wyniki sprzedażowe. Wprowadzając nowe rozwiązanie, w tym również nieznaczne modyfikacje cenowe, zawsze na pierwszym miejscu stawiamy oczekiwania klientów. 
Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel ServiceW tym roku już kilkakrotnie podnosiliśmy ceny mieszkań w wielu naszych inwestycjach. Podwyżki wynosiły średnio około 1 proc. na kwartał. Klienci, którzy podejmują decyzję o zakupie naszych lokali jeszcze w fazie projektowej mogą cieszyć się oszczędnościami.  
Wojciech Stisz, reprezentujący Barc Warszawa S.A.Ceny mieszkań w naszych inwestycjach w ostatnim czasie nie zmieniły się. Poziom sprzedaży jest zadowalający. Chętnych nie brakuje, m.in. ze względu na to, że oferujemy mieszkania w MdM, a wiele osób planuje skorzystać z dopłat. W naszej warszawskiej inwestycji Tarasy Dionizosa mamy w ofercie mieszkania w cenie od 5500 zł/m kw., dopłatą można objąć także miejsce postojowe i wykończenie. 
Marta Jagłowska, marketing manager w firmie MarvipolKorekty stawek wprowadziliśmy w ostatnim czasie w inwestycji Central Park Ursynów, ze względu na zmianę limitu dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych. Chcieliśmy umożliwić większej liczbie klientów zakup naszych mieszkań w tej nwestycji. Jest to bowiem projekt skierowany szczególnie do młodych ludzi, ceniących wielkomiejski styl życia. W pozostałych osiedlach budowanych przez Marvipol, ceny utrzymane są na stabilnym poziomie. To wysoka jakość mieszkań, gwarantowana przez Marvipol jest czynnikiem, dla którego klienci decydują się na zakup mieszkań w naszych inwestycjach, nie cena.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA