W Polsce utrwaliło się przekonanie, że nieruchomość, w której się mieszka, należy posiadać na własność. Według Eurostatu, w wynajętych lokalach mieszka zaledwie około 4% Polaków, podczas gdy w niektórych krajach Europy Zachodniej odsetek ten wynosi niemal 40% (średnia europejska to około 20%). Celem Funduszu Mieszkań na Wynajem jest zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem i tym samym zaproponowanie bezpiecznej alternatywy dla długoletniego kredytu.
Fundusz Mieszkań na Wynajem powstał z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego. W ramach projektu ma zostać zaadaptowanych około 20 tys. mieszkań za łączną kwotę 5 mld zł, przy czym Fundusz inwestuje w całe budynki, nie w pojedyncze lokale. Według początkowych informacji inwestycje miały dotyczyć największych polskich miast: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Łodzi i Trójmiasta. Obecnie mówi się o rozszerzeniu tego katalogu o miejscowości aglomeracyjne.
Program skierowany jest do osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, ale mają udokumentowaną zdolność do opłacania czynszu. Umowa najmu zwierana jest na zasadzie najmu okazjonalnego. Początkowo oferta Funduszu przeznaczona była wyłącznie dla osób fizycznych. Od 1 sierpnia br. jest ona dostępna także dla firm. Obecnie w ofercie Funduszu znajdują są mieszkania w dwóch lokalizacjach: ul. Saperska w Poznaniu (124 mieszkania) i ul. Grochowskiego w Piasecznie (122 mieszkania). Na lokale w innych miastach trzeba będzie jeszcze poczekać. Mimo chęci zakupu całych budynków, przedstawiciele BGK nie otrzymali satysfakcjonujących ofert od deweloperów, w związku z tym Fundusz skoncentrował się na zlecaniu budowy mieszkań od zera.
Od momentu uruchomienia programu deweloperzy zgłosili do niego aż 800 projektów. Według informacji przekazywanych przez przedstawicieli Funduszu niemal 500 od razu odrzucono, ponieważ nie spełniały przyjętych kryteriów. Spośród pozostałych wybrano 50, które są poddawane dalszym szczegółowym analizom. Głównym kryterium wyboru jest lokalizacja i dobra komunikacja. Fundusz chce mieć w swoim portfelu zarówno mieszkania w centralnych lokalizacjach, jak i w dobrze skomunikowanych terenach bliżej obrzeży miast.
REKLAMA
Do tej pory w ofercie Funduszu pojawiło się około 250 mieszkań. W przygotowaniu są kolejne inwestycje, które mają być zrealizowane w latach 2016-2017. W pierwszej kolejności ukończone będą projekty w Gdańsku-Wrzeszczu, na warszawskich Bielanach i Żoliborzu. W następnej kolejności mieszkania na wynajem pojawią się w Krakowie, Wrocławiu oraz Katowicach. Kolejna pula lokali trafi również na rynek poznański. Jak widać skokowy przyrost oferty wzbogacającej rynek wynajmu czeka nas jednak dopiero w 2018 r. Wtedy na rynek trafią mieszkania z obecnie analizowanych projektów.
Pomimo, iż w dotychczas zaproponowanych obiektach lokale nie odbiegają cenowo od porównywalnych pod względem jakości ofert na rynku, systematycznie zgłaszają się kolejni najemcy. Wynajęcie mieszkania od państwa jest bezpieczniejsze, warunki najmu bardziej stabilne, dodatkowo w lokalu można się zameldować. Można spodziewać się, iż dla części najemców te czynniki mają równie duże znaczenie, jak wysokość czynszu.
Na chwilę obecną Fundusz Mieszkań na Wynajem ze względu na mocno ograniczoną skalę nie ma dużego wpływu na rynek najmu, zarówno pod kątem cenowym, jak i podażowym. Czas pokaże, jakim zainteresowaniem będzie cieszyła się jego oferta, gdy liczba udostępnionych lokali znacząco wzrośnie.
Jarosław Mikołaj SkoczeńGrupa Emmerson S.A.