Czy w nowo wprowadzanych inwestycjach znajdziemy niższe ceny mieszkań?

Czy w nowo wprowadzanych inwestycjach znajdziemy niższe ceny mieszkań?

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

W ostatnich kilku latach obserwowaliśmy spadek cen nieruchomości. Trend ten wspierały m.in. niższe ceny w nowo wprowadzanych do oferty inwestycjach. Czy dalej mamy do czynienia z tego rodzaju sytuacją?

 

Jak pokazały wyniki monitoringu przeprowadzonego przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA na najbardziej dynamicznych pierwotnych rynkach mieszkaniowych sytuacja ta miała miejsce także w I kw. br. Wyłamał się jedynie Kraków, gdzie wprowadzone na rynek mieszkania oferowano średnio o ok. 4% drożej od dotychczasowej oferty.

 

W pozostałych przebadanych pod tym kątem miastach średnia cena mieszkań wprowadzonych przez deweloperów do sprzedaży w pierwszych trzech miesiącach 2014 r. była wyraźnie niższa od analogicznej wartości obliczanej dla „starszej” oferty. Różnice między tymi wartościami sięgały od 10% (Wrocław, Poznań) do 15-16% (Gdańsk, Warszawa).

REKLAMA

Poziom średnich cen w zależności od czasu rozpoczęcia sprzedażyMiastoŚrednia cena mieszkań wprowadzonych na rynek w I kw. 2014 r. (zł/mkw.)Średnia cena mieszkań wprowadzonych na rynek przed 2014 r. (zł/mkw.)RóżnicaWarszawa7 4658 925-16%Kraków7 0696 8184%Wrocław5 6056 254-10%Gdańsk4 9925 886-15%Poznań6 0566 749-10%Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson Realty S.A. na podstawie kwartalnych raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy - I kwartał 2014 r.”


 

Należy mieć świadomość, iż na poziom średniej ceny w nowych inwestycjach wpływa nie tylko sama sytuacja rynkowa, ale duże znaczenie ma także lokalizacja i struktura „nowej” oferty. Im mniejsza liczba nowo wprowadzonych mieszkań tym większy wpływ liczonej dla nich średniej ceny mają pojedyncze inwestycje. Warto również zwrócić uwagę, iż niektórzy deweloperzy na etapie przedsprzedaży są w stanie zaproponować znacznie atrakcyjniejsze ceny niż na późniejszych etapach budowy.


Jarosław Mikołaj Skoczeń

Emmerson Realty S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA