Mieszkanie dla Młodych – wciąż można uzyskać dopłaty rządowefot. Kajtman

Mieszkanie dla Młodych – wciąż można uzyskać dopłaty rządowe

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Dużo w ostatnim czasie mówiono o tym, że kończy się pula środków przeznaczonych na dofinansowanie wkładu własnego do kredytów hipotecznych w ramach programu rządowego Mieszkanie dla Młodych (MdM). Wciąż jednak przy spełnieniu kilku warunków można skorzystać i wziąć w nim udział.
Już dawno wyczerpała się pula środków przeznaczonych na dofinansowanie kredytów na mieszkania, które mają być ukończone w 2016 r. Wyczerpano także środki, które można było wykorzystać w tym roku z przeznaczeniem na mieszkania z terminem ukończenia w 2017 r. (50% kwoty). Co zatem można polecić chętnym do uzyskania rządowych dopłat? Jak mówi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, wciąż dostępna jest pula środków, które mogą być wykorzystane na dopłaty do wkładu własnego – są to środki przeznaczone na kredyty na:
  • Mieszkania z rynku pierwotnego z terminem ukończenia przewidzianym na 2018 r. (w 2016 r. wnioski będą przyjmowane do dnia, kiedy suma dofinansowań przekroczy 381 mln zł);
  • Od 1 stycznia 2017 r. zostanie odwieszona możliwość złożenia wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w przypadku dofinansowań wypłacanych w 2017 r., aż do wyczerpania pozostałej kwoty limitu. Od 1 stycznia 2018 r. analogiczna procedura będzie zastosowana w przypadku wniosków z datą wypłaty przypadającą na 2018 r.

Powyższe grafiki obrazują skalę oferty na rynku pierwotnym, która może kwalifikować się do programu Mieszkanie dla Młodych. Ilościowo co prawda najwięcej takich mieszkań znaleźć można w Warszawie (ponad 2 tysiące), jednak w stosunku do całości lokalnej oferty największy wybór mieszkań znaleźć można w Gdańsku, gdzie średnio co czwarty lokal w ofercie rynkowej spełnia wymogi programu.
REKLAMA
Jak dodaje Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, na początku 2017 r. można spodziewać się prawdziwego szturmu na biura deweloperów – odblokowana będzie wtedy połowa puli z przeznaczeniem na dofinansowanie mieszkań planowanych do ukończenia w 2017 r. Warto zatem osobom, które planują taki zakup doradzić rezerwację wybranych mieszkań i rozpoczęcie załatwiania formalności pod koniec br. Dodać też należy, że mimo wstrzymania przyjmowania nowych wniosków o kredyt z dofinansowaniem, cały czas będą przyjmowane wnioski o dodatkowe dofinansowanie po urodzeniu lub przysposobieniu kolejnego dziecka.
Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.plJarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA