[Polska] Świeżość deweloperskiej oferty sprzyja wynikom sprzedażowym

[Polska] Świeżość deweloperskiej oferty sprzyja wynikom sprzedażowym

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Deweloperzy mieszkaniowi nie ustają we wprowadzaniu na rynek nowej podaży. Pomimo zgłaszanego obecnie dużego popytu na nowe mieszkania nie wszystkie dotychczasowe inwestycje zakończyły sprzedaż. W rezultacie wciąż można znaleźć propozycje mieszkań wystawionych do sprzedaży już od ładnych paru lat. Jak wygląda przekrój oferty pod względem czasu przebywania na rynku?

 

Najbardziej rozwinięte rynki pierwotne charakteryzuje szeroki zakres rodzajów oferowanych inwestycji. Pokaźny udział w ofercie mieszkań wystawionych do sprzedaży (w zależności od miasta 20-32% podaży) stanowią lokale, których komercjalizację rozpoczęto niedawno, bo w pierwszych trzech miesiącach 2015 r. Największy odsetek dostępnych na rynku mieszkań stanowią jednak te wprowadzone na rynek na przestrzeni całego 2014 r. Ich udział waha się od 39% w Poznaniu do 56% w Warszawie i Wrocławiu. Dopełnienie do całości, ok. jedna czwarta podaży, to projekty deweloperskie z lat wcześniejszych.

 

Wyniki monitoringu prowadzonego systematycznie przez Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson wskazują, że taka struktura sprzyja wysokim wynikom sprzedażowym. Przeważający udział nowej oferty najbardziej odpowiada potencjalnym kupującym. Jest ona bowiem relatywnie najlepiej dostosowana do realiów rynkowych, nie tylko strukturą, czy powierzchnią sprzedawanych mieszkań, ale także cenami, jakie nabywcy są w stanie zapłacić, czego w wielu przypadkach nie można powiedzieć o inwestycjach wprowadzonych na rynek jeszcze kilka lat temu. Deweloperzy oferujący „starsze” mieszkania z różnych względów odwlekają obniżenie ceny. Nawet ci, którzy się na to zdecydowali, za sprawą rozkładów mieszkań zaprojektowanych w zupełnie innych realiach, wciąż mają trudność w konkurowaniu z najnowszymi projektami.


Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, poproszona o skomentowanie zaprezentowanego zestawienia, zauważyła, iż wyraźna dominacja ofert pozostających na rynku od maksymalnie półtora roku powoduje, iż kupujący mają do wyboru przede wszystkim mieszkania pozostające w budowie. To z kolei sprawia, iż z zasiedleniem swojego nowego lokum będą musieli oni jeszcze trochę poczekać.

 

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA