[pomorskie] Trójmiasto – mocne czwarte miejsce

Kajtman
Trójmiasto z 526 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej jest czwartym rynkiem co do wielkości w kraju. Popyt w pierwszym półroczu dał Trójmiastu mocne trzecie miejsce w Polsce pod względem ilości wynajętej powierzchni.
Trójmiasto, z łącznymi zasobami biurowymi wynoszącymi na koniec II kw. 2015 r. 526 000 mkw., jest czwartym co do wielkości rynkiem w kraju – po Warszawie (4 538 000 mkw.), Krakowie (689 000 mkw.) i Wrocławiu (641 000 mkw.). Od 2008 r. rynek ten powiększył się dwukrotnie. Gdańsk jest głównym centrum biurowym aglomeracji, oferującym 351 000 mkw. nowoczesnej powierzchni w ramach biurowych klastrów: Oliwa-Wrzeszcz, czy południowy zachód Gdańska (przy lotnisku i trasie WZ). Zasoby biurowe Gdyni to prawie 140 000 mkw., przede wszystkim w dynamicznie rozwijającym się rejonie ulicy Łużyckiej). Sopot utrzymuje swój turystyczny charakter (jedynie 35 000 mkw. biur). 
Skala rynku trójmiejskiego i ciekawa oferta nowoczesnych powierzchni biurowych przyciąga również inwestorów, czego potwierdzeniem są transakcje kupna obiektów takich jak np. Baltic Business Center w Gdyni czy wcześniej BPH Office Park w Gdańsku.
PopytW pierwszej połowie 2015 r. wynajęto w całym Trójmieście łącznie ponad 53 000 mkw. (trzecie miejsce w Polsce pod względem popytu). Upłynęło około 7-9 lat od prawdziwego boomu na powierzchnie biurowe w Trójmieście, umowy z tego okresu dobiegają końca, a znakomita część najemców odnotowała w tym czasie dynamiczny rozwój struktur. Dodatkowo część firm przeprowadziła fuzje i przejęcia, co skutkuje obecnie potrzebą większej powierzchni. Rynek najmu rośnie. 
Magdalena Reńska, Dyrektor Trójmiejskiego Oddziału JLL, komentuje: „Pierwsza połowa roku była bardzo intensywna jeśli chodzi o podpisywanie nowych kontraktów czy też przedłużanie istniejących umów najmu. W samym II kwartale 2015 nasz trójmiejski oddział wspierał transakcje na ponad 11 000 mkw. biur. Eksperci z trójmiejskiego oddziału JLL mieli przyjemność w minionym półroczu doradzać m.in. takim globalnym firmom jak Bayer, Wipro, Transcom, Sony PE czy Ericsson i Willis. Przewidujemy, że popyt w drugiej połowie roku będzie równie wysoki. Trójmiasto sprawdziło się jako znakomita lokalizacja dla firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych.” 
Marcin Faleńczyk, Zastępca Dyrektora Invest in Pomerania, mówi: „Aglomeracja trójmiejska z populacją przekraczającą milion osób, to wiodący ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturalny w północnej Polsce, wyspecjalizowany w nowoczesnych technologiach, finansach i usługach. Region bardzo chętnie wybierany jest przez firmy z sektora usług dla biznesu ze względu na takie czynniki jak m.in. szeroki dostęp do pracowników posługujących się językami obcymi, rozwinięta infrastruktura transportowa – drogowa, kolejowa, lotnicza i morska, władze lokalne otwarte na współpracę z międzynarodowym biznesem, sprzyjający klimat inwestycyjny i atrakcyjny dla najemców rynek powierzchni biurowych. Dominują centra usług informatycznych, finansowych czy badań i rozwoju. Niedawno firma State Street wynajęła około 14 000 mkw. na swój nowoczesny ośrodek nowoczesnych usług biznesowych. Obecnie State Street zatrudnia ponad 2 500 pracowników w Krakowie. Biuro w Gdańsku może pomieścić ponad 1 000 pracowników, którzy będą świadczyć usługi finansowe, w tym z zakresu księgowości funduszy inwestycyjnych, wyceny papierów wartościowych i sprawozdawczości finansowej. Cieszy nas ogromnie fakt, że State Street wybrał właśnie Trójmiasto.”
Rynek biurowy w Trójmieście cechuje duża dynamika rozwoju. W Trójmieście nie brakuje dużych międzynarodowych najemców, takich jak Bayer, Sony Pictures Entertainment, Amazon, WNS, Wipro, Thomson Reuters, a ich sukces przyciąga kolejnych światowych gigantów. Istotne jest, że firmy outsourcingowe, które wybrały Trójmiasto w większości przypadków zwiększają powierzchnię najmu – wraz z powstawaniem nowych linii biznesowych, pozyskiwaniem nowych zleceń i zatrudnianiem nowych pracowników. 
– „Atrakcyjność inwestycyjna regionu determinowana jest nie tylko poprzez dostęp do wykwalifikowanej kadry czy nowoczesnych powierzchni biurowych. Równie istotnym czynnikiem mającym wpływ na decyzję inwestora o wyborze lokalizacji jest rozwinięta infrastruktura techniczna i transportowa regionu. Do najważniejszych realizowanych obecnie projektów należy Pomorska Kolej Metropolitalna, a także rozwój portów w Gdańsku i Gdyni, budowa Tunelu pod Martwą Wisłą, Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej oraz stacji SKM Gdańsk Śródmieście” – wymienia Marcin Faleńczyk.
– „Uruchomienie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w III kwartale 2015 r. będzie pośrednio wspierać rozwój sektora usług dla biznesu zwiększając dostępność Trójmiasta dla kadr z okolicznych miast, ale także aktywizując trudniej dostępne obecnie rejony intensywnie zabudowywane przez inwestycje mieszkaniowe. W rezultacie wzrośnie atrakcyjność regionu dla firm z tej branży, dla których możliwości rynku pracy są jednym z najważniejszych kryteriów wyboru lokalizacji” – podsumowuje Magdalena Reńska.
130 000 mkw. w budowieObecnie w Trójmieście buduje się ponad 130 000 mkw. biur, z czego ponad 100 000 mkw. zostanie oddane do użytku do połowy 2016 r. Inwestycje są zlokalizowane głównie wzdłuż głównej osi komunikacyjnej Trójmiasta. Powstanie PKM wzmacnia atrakcyjność istniejących dzielnic biurowych, takich jak np. okolice lotniska (kampus firmy Intel), Gdańska – Wrzeszcz (projekt Neptun) czy Redłowa w Gdyni (kompleks biurowy Tensor).
CzynszeNajemcy powierzchni biurowych w Trójmieście mogą liczyć na atrakcyjne poziomy czynszów (12.75-13.5 euro za mkw. miesięcznie) porównując do innych głównych rynków biurowych w Polsce i dodatkowo na oferowane przez deweloperów zachęty, takie jak miesiące zwolnienia z czynszu, wykończenie biura pod klucz w stawce najmu, logo na dachu bez dodatkowego czynszu, udogodnienia dla rowerzystów, budżet na relokację etc.