Trójmiejski rynek nieruchomości biurowych bije kolejne rekordy podaży – przy średniorocznej dynamice wzrostu w okresie ostatnich 5 lat na poziomie 9%. Jest to obecnie trzeci największy rynek powierzchni biurowej w kraju wśród miast regionalnych (nie licząc Warszawy) i ta pozycja systematycznie się umacnia.
– Miasto coraz skuteczniej korzysta ze swojego zaplecza portowego. Obecnie budowa biur koncentruje się w Gdańsku Oliwie, jednak już od przyszłego roku aktywność deweloperska przeniesie się w inne rejony Gdańska oraz Gdyni. Trójmiasto, tworząc niepowtarzalny klimat oraz lifestyle, przyciąga wiele firm i tworzy doskonałe zaplecze światowych korporacji dla centrów usług wspólnych oraz hub dla branży sektora IT – mówi Bartek Włodarski, partner, dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych oraz Klientów Korporacyjnych w firmie Cresa Polska.
Trójmiejski rynek nieruchomości biurowych po I połowie 2018 r.Według najnowszego raportu Cresa Polska: "Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście, I połowa 2018 roku" zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście wzrosły do 747 000 mkw. Oznacza to bardzo wysoki, ponad 15% procentowy, wzrost rok do roku (dla porównania – w Warszawie ok. 5%). Największy udział w tegorocznej podaży miał biurowiec Olivia Star (45 700 mkw.). Podobnie jak inne inwestycje biurowe w Trójmieście został on w dużej części wynajęty przed oddaniem do użytku.
W pierwszej połowie br. podpisano umowy na jedynie 25 900 mkw., wobec 71 800 mkw. odnotowanych w pierwszych sześciu miesiącach 2017 r. W 56% były to umowy nowe, w 25,5% ekspansje, a w 18,5% renegocjacje.
REKLAMA
Absorpcja w pierwszej połowie br. wyniosła aż 56 100 mkw., co oznacza wzrost o 81% wobec analogicznego okresu 2017 roku. Stopa pustostanów w Trójmieście spadła z 7,8% do bardzo niskiego poziomu 6,7% (najniższy wynik w kraju).
Przyczyny hossyWzrost zainteresowania Trójmiastem, a zwłaszcza Gdańskiem, wynikał z kilku obiektywnych, nakładających się na siebie przyczyn. Przede wszystkim oba porty – w Gdyni i w Gdańsku, odnotowały rekordowe wartości przeładunków, a ich potencjał oceniany jest jako znacznie wyższy. Przedsiębiorstwa obsługujące handel morski decydowały się na utworzenie siedzib lub oddziałów w Trójmieście. Oprócz nich o wysokiej klasy biura zabiegały też spółki usługowe, audytowe i w coraz większej skali – sektor IT. Gdańsk ma opinię miasta, w którym warto mieszkać, a posiadanie biura w pobliżu historycznego centrum jest nie tylko prestiżowe, ale też ułatwia przyciągnięcie wykwalifikowanych pracowników. Trójmiasto stało się wreszcie celem dla wielu przedsiębiorstw ze Skandynawii i zachodniej Europy, które chcą mieć tu swoje przedstawicielstwa.
Źródło: materiały prasowe