Kraków to miasto położone nad Wisłą w południowej Polsce. Około 100 kilometrów od miasta znajduje się Zakopane stolica polskich Tatr. Oba miasta posiadają niezwykłe walory turystyczne, stąd rzesze turystów odwiedzają w sezonie te okolice. Kraków to również ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy w Polsce. Studenci w Krakowie stanowią niemal 1/3 mieszkańców miasta. Wielu z nich po ukończeniu edukacji postanawia zostać tu na stałe. Kraków słynie także z pięknych zabytków znajdujących się na Starówce. Także architektura budynków jest warta zobaczenia. Jakość życia jest w Krakowie na wysokiej pozycji w Polsce. Nie ma się co dziwić, że wielu Polaków przybywa do Krakowa w celach zarobkowych. Osiedlają się tutaj również przybysze z krajów europejskich. Co za tym idzie, rynek nieruchomości w Krakowie dynamicznie się rozwija. Popyt na nowe mieszkania i domy jest bardzo duży. Cieszy to inwestorów, którzy chętnie budują tu nowe osiedla mieszkaniowe oraz domków jednorodzinnych.

Czy opłaca się budować dom czy lepiej kupić go od dewelopera w Krakowie?

Coraz więcej osób w Krakowie decyduje się zamieszkanie w domku jednorodzinnym. Zamiast gnieździć się w ciasnym mieszkanku, lepiej zamieszkać w komfortowych warunkach. Jakie zatem mamy możliwości? Otóż istnieją trzy sposoby zamieszkania w domku jednorodzinnym. Możemy zakupić działkę i samemu zdecydować się na budowę domu. Można także wynająć inwestora zastępczego lub po prostu kupić nowy dom od dewelopera. Pierwszy sposób bywa najtańszy, ale też jest najbardziej czasochłonny i najtrudniejszy. Załatwianie spraw związanych z budową tj. zaprojektowanie budynku, wynajęcie ekipy budowlanej, czy zakup materiałów budowlanych wiązać się może z licznymi błędami. A to wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami. Wynajęcie inwestora zastępczego jest droższe, ale to bardziej skuteczny sposób. Zaoszczędzimy w ten sposób trochę na czasie, a inwestor zobowiązany będzie dopilnować ekipy budowlanej. Taki wariant wiąże się z tym, że za błędy ekipy budowlanej odpowiada inwestor zastępczy. Jednak mogą wiązać się z tym rozwiązaniem również wady. Otóż taki inwestor może opuścić plac budowy, znajdując sobie bardziej intratny kontrakt. Poza tym możemy zostać oszukani, jak również może zdarzyć się, że zaistnieją opóźnienia w budowie domu. Trzecie rozwiązanie czyli zakup nowego domu od dewelopera pod względem kosztów może być najdroższe. Jednak oszczędzamy znacznie czas. To co leży w naszej gestii to wybranie odpowiedniej oferty domu, a także załatwienie spraw związanych z kredytem. Jest to zarazem najszybszy, najwygodniejszy i najskuteczniejszy wariant. W przypadku usterek to deweloper odpowiada za projekt i będzie zmuszony naprawić niedociągnięcia, co wynikać będzie z umowy. Poza tym to deweloper odpowiada za całą infrastrukturę domku i osiedla tj. za budowę drogi dojazdowej, ogrodzenie działki oraz podłączenie wszelkich instalacji.

Dlaczego warto kupić nowy dom w Krakowie?

Posiadanie własnego domu od wieków uchodziło za coś luksusowe, czy po prostu prestiżowe. Nadal tak jest, a same domy są stosunkowo drogie i nie każdego stać na jego zakup. Jednak mieszkania również uchodzą za aktywa drogie, a w ostatnich latach mogliśmy doświadczyć znacznego wzrostu cen mieszkań w Krakowie. Jednak w porównaniu ceny metra kwadratowego to mieszkania są droższe od domów. Obecnie przeciętna cena nowego mieszkania w Krakowie to 10 282 zł/mkw. Dla porównania cena mkw. nowego domu w Krakowie w IV kw. 2021 roku wynosiła 7 141 zł. M.in. z tego względu wiele osób zastanawia się czy nie przenieść się z ciasnego mieszkania do domku jednorodzinnego? Jakie są tego zalety? Przede wszystkim zamieszkanie w domku powoduje wzrost komfortu życia. Wiąże się z tym większe poczucie prywatności, a także lepsza znajomość sąsiadów. Poza tym na nowych osiedlach domków jednorodzinnych możemy odczuwać większe bezpieczeństwo. Własny dom to także posiadanie własnego ogródka z pasem zieleni, gdzie lepiej się wypoczywa po ciężkim dniu pracy. Z większym bezpieczeństwem wiąże się także posiadanie własnego garażu na samochód. Poza tym kameralne osiedla domków jednorodzinnych można utożsamiać z większą ciszą i spokojem na ulicach osiedla. Nie ma tam takiego zgiełku jak w przypadku centrum miasta czy dużych osiedli mieszkaniowych. Domki wolnostojące najczęściej posiadają większe działki stąd będą droższe niż domki w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej. Dlatego sporo osób wybiera te ostatnie ze względu na niższą cenę. Co więcej zdarza się, że ich cena odpowiada cenie dużego mieszkania w Krakowie.

Gdzie kupić nowy dom w Krakowie?

Obecnie nowe domy w Krakowie powstają w zasadzie we wszystkich dzielnicach miasta. Jednak najwięcej nowych domów buduje na obrzeżach miasta. Centralne dzielnice zabudowane są osiedlami bloków. Im bliżej centrum tym mniej nowych domów, jednak można tam również znaleźć oferty domów jednorodzinnych z rynku wtórnego. Nowe domy budowane przez deweloperów można znaleźć najczęściej w takich dzielnicach jak: Wola Justowska, Dębniki, Podgórze, Kobierzyn, Łagiewniki, Bronowice Małe, czy Bieńczyce. Są to dzielnice oddalone od centrum miasta, jednak dojazd do Starego Miasta nie zajmuje wcale tak dużo czasu.

Ile kosztują nowe domy w Krakowie?

W kwietniu 2022 r. cena 1 mkw. nowego domu w Krakowie wynosiła 7 871 zł. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost wyniósł 14%. Natomiast przeciętna cena mieszkania w Krakowie to 10 282 zł/mkw. Jak widać z powyższego cena 1 mkw. domu w Krakowie jest niższa niż cena mieszkania. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że to są przeciętne ceny. Można zatem znaleźć znacznie tańszy dom w okolicach 5-6 tys. zł/mkw., jak również znacznie droższy w okolicach 8-9 tys. zł/mkw. Wiele zatem zależy od lokalizacji. Jak wiadomo w centrum miasta będzie znacznie drożej, ceny mogą dochodzić do kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy. Jednak najpopularniejsze lokalizacje nowych domów w Krakowie to obrzeża miasta. Można tam znaleźć dom jednorodzinny w cenie poniżej średniej. Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę nieruchomości będzie wielkość działki. Im większa działka tym będzie drożej. W przypadku domków wolnostojących można znaleźć działki o wielkości 1000 mkw. W przypadku domków szeregowych bądź bliźniaków działki będą mniejsze w okolicach 100-400 mkw. To co jeszcze będzie miało wpływ na cenę domu to standard wykończenia. Im wyższy tym, cena będzie pokaźniejsza. Do standardu premium można wliczyć dwa garaże, basen, czy specjalne wykończenie.

Zobacz również dzielnice w Kraków

Najnowsze artykuły z Kraków

Z Krakowa do Paryża - nowe połączenie LOT-u
Z Krakowa do Paryża - nowe połączenie LOT-u
Samoloty Polskich Linii Lotniczych od dzisiaj kursują z Krakowa do Paryża. Na razie loty będą odbywały się przez sześć dni w tygodniu, od połowy kwietnia codziennie. Uruchomienie trasy między Krakowem a paryskim lotniskiem Orly wpisuje się w strategię rozwijania oferty LOT-u na regionalnych lotniskach w Polsce.
W Krakowie rozpoczęła się realizacja nowoczesnego budynku biurowo-usługowego Soneta
W Krakowie rozpoczęła się realizacja nowoczesnego budynku biurowo-usługowego Soneta
W Krakowie rozpoczęła się realizacja nowoczesnego budynku Soneta, który powstanie w rejonie ulic Kapelanka, Brożka i Grota Roweckiego. Obiekt zaoferuje przestrzenie biurowe i usługowe o łącznej powierzchni 8 670 metrów kwadratowych. Podmioty zaangażowane w projekt to: Soneta (inwestor), G2J Consulting (zarządzający projektem i nadzór inwestorski), Eiffage Polska Budownictwo (generalny wykonawca), Kałuża Architekci (projektant).
Echo Investment zapełniło krakowski Brain Park
Echo Investment zapełniło krakowski Brain Park
Ostatnia powierzchnia biurowa w krakowskim kompleksie Brain Park właśnie została wynajęta.
ArcelorMittal Poland rozbiera obiekty nieczynnej spiekalni w krakowskiej hucie [FILM]
ArcelorMittal Poland rozbiera obiekty nieczynnej spiekalni w krakowskiej hucie [FILM]
ArcelorMittal Poland kontynuuje rozbiórkę obiektów dawnej spiekalni zamkniętej w 2012 roku. Cały zakład zajmował 30 hektarów przy ul. Igołomskiej. Już w 2021 roku z krajobrazu Nowej Huty zniknęła „Gruba Berta” - ponad 80-metrowy komin spiekalni, następnie mniejsze budynki, teraz przyszedł czas na trzy olbrzymie suwnice, czyli tzw. mosty przeładunkowe, które służyły do załadunku surowców do produkcji spieku. Do ich wyburzenia wykorzystano ciężki sprzęt budowlany ważący aż 150 ton. Podczas drugiego etapu rozbiórki planowane jest odzyskanie ponad 22 000 ton złomu, który trafi do dąbrowskiej huty i posłuży do produkcji stali.
Centrum Handlowe Bonarka w Krakowie wchodzi w ostatnią fazę modernizacji
Centrum Handlowe Bonarka w Krakowie wchodzi w ostatnią fazę modernizacji
Centrum Handlowe Bonarka w Krakowie wchodzi w ostatnią fazę modernizacji. Pod koniec stycznia rozpoczęła się przebudowa części restauracyjnej. Powierzchnia dotychczasowego food courtu, zostanie znacząco powiększona, unowocześniona i podzielona na różne strefy.
Rekordowa aktywność najemców na krakowskim rynku biurowym [RAPORT]
Rekordowa aktywność najemców na krakowskim rynku biurowym [RAPORT]
Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Krakowie”, ubiegły rok upłynął pod znakiem rekordowej aktywności najemców, którzy w większości decydowali się na pozostanie w dotychczasowych lokalizacjach. Świadczy o tym 58-procentowy udział renegocjacji w całkowitym popycie odnotowanym w Krakowie w ubiegłym roku. Z kolei deweloperzy nadal uzależniają rozpoczęcie budowy kolejnych biurowców od zabezpieczenia inwestycji umowami przednajmu. Dzięki wciąż stosunkowo dużej ilości niewynajętej powierzchni w istniejących budynkach biurowych najemcy mogą stosunkowo łatwo znaleźć odpowiednie dla siebie biuro w dogodnej lokalizacji.
Kraków kupuje 32 autobusy zasilane energią elektryczną
Kraków kupuje 32 autobusy zasilane energią elektryczną
Stolica Małopolski kupuje 32 autobusy zasilane energią elektryczną. Co istotne MPK w Krakowie uzyskało już wsparcie finansowe na realizację tej inwestycji w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Rozwój floty autobusów zeroemisyjnych dla potrzeb realizacji usług transportu publicznego w Krakowie”. Z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach III edycji programu „Zielony Transport Publiczny” MPK uzyska 100 proc. dofinansowania do zakupu elektryków.
Budowa wielkiej estakady na drodze ekspresowej S7 w Krakowie jest już na półmetku [FILMY+ZDJĘCIA]
Budowa wielkiej estakady na drodze ekspresowej S7 w Krakowie jest już na półmetku [FILMY+ZDJĘCIA]
Budowa estakady na drodze ekspresowej S7 nad ul. Petőfiego i torami kolejowymi jest już na półmetku! Niemal kilometrowa część tego obiektu przygotowywana jest w technologii nasuwu (betonowe segmenty są kolejno wysuwane na podpory). Jezdnia w kierunku Warszawy liczyć będzie 40 segmentów, a w kierunku Rzeszowa 41. W połowie marca wykonawca wysunął odpowiednio segmenty nr 20 i 21.
Kraków stawia na rozwój infrastruktury oświatowej
Kraków stawia na rozwój infrastruktury oświatowej
Kraków dynamicznie rozwija swoją infrastrukturę oświatową, realizując ambitne projekty budowlane. Główne inwestycje, takie jak rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 czy Szkoły Podstawowej nr 54, mają na celu poprawę komfortu uczniów oraz rozszerzenie oferty edukacyjnej w najprężniej rozwijających się częściach miasta.
Powstaje Wschodnia Obwodnica Krakowa S7, na odcinku Mistrzejowice - Nowa Huta [FILMY]
Powstaje Wschodnia Obwodnica Krakowa S7, na odcinku Mistrzejowice - Nowa Huta [FILMY]
23 grudnia ubiegłego roku GDDKiA otworzyła 13,3-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S7 między węzłem Widoma a Północną Obwodnicą Krakowa, który pozwolił na połączenie drogą szybkiego ruchu dwóch największych miast w Polsce – Warszawy i Krakowa. To jednak nie koniec realizacji tej wielkiej inwestycji. Nadal trwa budowa S7 na terenie Krakowa, na odcinku od węzła Mistrzejowice przez Grębałów do węzła Nowa Huta.
REKLAMA