Polski węgiel dla elektrowni w Jaworznie - Skarb Państwa zatwierdza nowe inwestycje w Południowym Koncernie Węglowym. 24 czerwca 2025 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Południowego Koncernu Węglowego S.A. (PKW S.A.), podczas którego Skarb Państwa, reprezentowany przez wiceministra Roberta Kropiwnickiego, wyraził zgodę na nowe inwestycje w wyrobiska, które zapewnią przyszłe dostawy polskiego węgla do Elektrowni w Jaworznie. Realizacja tych projektów przyniesie nie tylko oszczędności dla spółki, ale także zwiększy bezpieczeństwo energetyczne milionów Polaków.
Kolejna polska firma zdecydowała się na realizację nowej inwestycji w województwie śląskim, przy wsparciu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE S.A.), w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Inwestycja zostanie zrealizowana w liczących blisko 62 tysiące mieszkańców Żorach.
Kolejny park handlowy w województwie śląskim zostanie rozbudowany. Tym razem dotyczy to obiektu w liczącym ponad 22,5 tysiąca mieszkańców Lublińcu. Park Handlowy Karuzela Lubliniec przygotowuje się do znaczącej rozbudowy, mającej na celu poszerzenie oferty handlowo-usługowej i wzmocnienie jego pozycji na rynku lokalnym.
Kolejna firma ze 100% polskim kapitałem inwestuje w województwie śląskim. Tym razem w liczących blisko 17 tysięcy mieszkańców Pyskowicach, w powiecie gliwickim. Spółka BASTEX dołącza do grona inwestorów wspieranych przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.
TAURON pozyskał ponad 133 mln zł dofinansowania na budowę innowacyjnej instalacji do produkcji wodoru RFNBO. Środki pochodzące z konkursu BGK przyczynią się m.in. do rozwoju komunikacji wodorowej oraz dekarbonizacji przemysłu w województwie śląskim.
Dwie zakończone przebudowy, trzy aktualnie realizowane odcinki oraz trzy kolejne fragmenty przygotowywane do przetargu. Sprawdzamy aktualny stan przygotowań i realizacji przebudowywanej DK91 w województwie śląskim.
Na mocy porozumienia zawartego w Jastrzębiu-Zdroju pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK) i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną 500 hektarów dostanie szansę na drugie życie.
Rozbudowa Euroterminalu Sławków to przedsięwzięcie, które nie tylko zmienia oblicze polskiej logistyki, ale też wzmacnia naszą pozycję na geopolitycznej mapie Europy. 26 maja 2025 r. w Sławkowie podpisano umowę inwestycyjną pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu a Euroterminalem Sławków. Celem porozumienia jest rozbudowa tego strategicznego węzła logistycznego, który ma odegrać kluczową rolę w procesie odbudowy Ukrainy i wzmocnić pozycję Polski jako lidera transportu w Europie Środkowo-Wschodniej.
Soletanche Polska realizuje kluczowe roboty fundamentowe i geotechniczne w ramach projektu pn. „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odcinku Będzin – Katowice Szopienice Płd. – Katowice – Katowice Piotrowice”. Inwestorem jest PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., a generalnym wykonawcą – spółka TORPOL.
Pracę rozpoczęła kolejna elektrownia wiatrowa należąca do Grupy VSB. Farma Wiatrowa ‘Racibórz’, leżąca na Śląsku w gminie Pietrowice Wielkie, od niedawna produkuje zieloną energię o łącznej mocy 41,6 MW.Ta nowa elektrownia wiatrowa zasili czystą energią elektryczną około 36.000 gospodarstw domowych w południowej części Śląska i tym samym pozwoli zredukować szkodliwą emisję CO2 aż o 44.000 ton rocznie