Secesyjna, zabytkowa willa na Białołęce odzyskuje świetność Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Secesyjna, zabytkowa willa na Białołęce odzyskuje świetność

ZDJĘCIA + WIZUALIZACJA
Orzech
Orzech
Modlińska 257
adresWarszawa, Modlińska 257
inwestorMiasto Warszawa
REKLAMA

Trwa remont zabytkowych budynków przy ulicy Modlińskiej 257 – willi oraz dwóch oficyn, w których działać będzie centrum lokalne dla mieszkańców Białołęki. Remont całego kompleksu zakończy się jeszcze w tym roku.

Po remoncie w willi znajdzie się sala widowiskowa na ok. 50 osób. Na pierwszym piętrze pomieszczone będą sale do zajęć plastycznych, muzyki i tańca. Strych zostanie przeznaczony na pomieszczenia biurowe i pracownię malarską. Piwnica będzie służyła jako magazyn i zaplecze techniczne. Budynek zostanie doposażony w windę, tak aby zapewnić dostęp osobom z niepełnosprawnościami.

Wszystkie zabytkowe elementy, jak stolarka drzwiowa, drewniane schody wraz z kutą balustradą, ceramiczna posadzka będą zachowane i poddane konserwacji.

– Bardzo mnie cieszy widok odzyskującej blask zabytkowej wilii przy ul. Modlińskiej 257, tym bardziej że dzięki pracom konserwatorskim udało się zachować charakter tego wyjątkowego budynku. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku spotkamy się na otwarciu tej przestrzeni – powiedziała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Secesyjna willa ma już nowy dach i tynki na ścianach zewnętrznych, a w środku powstają ścianki działowe i trwa budowa instalacji: sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej. Z kolei w oficynach bocznych wzmocnione zostały ściany i wymienione stropy, a nowe konstrukcje dachów przykryła blacha tytanowo-cynkowa. Gotowe są też tynki na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych. W środku trwają już prace instalacyjne i wykończeniowe.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Nad zachowaniem zabytkowego charakteru obiektu czuwa Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Pracom konserwatorskim poddawane będą m.in. relikty polichromii na ścianach i sufitach, lamperia i podsufitki na klatce schodowej, drewniane elementy schodów ze stalową balustradą oraz posadzki z terakoty i klepki dębowej.

Odtworzone będą także okna i drzwi, metalowe elementy ozdobne na dachach budynków i koszyki na donice kwiatowe. Odrestaurowane zostaną dwa piece kaflowe. Z kolej przed oficyny powróci niski płotek na wzór historycznego. Zostaną również odtworzone dwie ozdobne bramy od strony ul. Modlińskiej. Koszt inwestycji to ponad 7 milionów złotych.

REKLAMA

Prace w willi przy ul. Modlińskiej 257 prowadzi Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Historia secesyjnej wilii

Willa została wybudowana prawdopodobnie na początku XX wieku dla Leona Hajdzionego w duchu powściągliwej secesji. Zabytek składa się z budynku głównego i dwóch parterowych oficynek. Od 1914 do 1921 roku parter willi mieścił szkołę, pocztę oraz posterunek policji. Po 1921 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa i zaadoptowany na ośrodek "Przystań" dla młodych prostytutek. Dziewczęta po leczeniu w szpitalu św. Łazarza, trafiały na Modlińską, gdzie uczyły się ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa. Dzięki nowym umiejętnością mogły wyjść z ubóstwa i uzależnień. W czasie II wojny światowej willa przy ul. Modlińskiej była również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów.

Budynki przetrwały wojnę. W latach 50. XX wieku ulokowano w nich Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a od 1960 roku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych. Potem budynki pełniły funkcje usługowe – działał tam sklep z narzędziami, biblioteka.

Źródło: UM Warszawa

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA