Hotel przy Radiostacji w Gliwicach? Miasto ogłosiło przetarg

Hotel przy Radiostacji w Gliwicach? Miasto ogłosiło przetarg

śląskie
graviteo
REKLAMA

Otoczenie zabytkowej, drewnianej Radiostacji Gliwickiej jest coraz bardziej atrakcyjne i nadal będzie się zmieniać. W jednym z historycznych obiektów może powstać hotel i restauracja. Miasto ogłosiło przetarg na dzierżawę nieruchomości.

Kompleks zabudowań Radiostacji Gliwickiej znajduje się przy ul. Tarnogórskiej. Powstał w połowie lat trzydziestych XX wieku i zachował swój oryginalny układ. Jego centralną częścią jest wieża nadawcza - najbardziej charakterystyczny obiekt w Gliwicach, uznawany za jedną z najwyższych tego typu drewnianych budowli na świecie (111 metrów).


Radiostacja
kojarzona jest przede wszystkim z wydarzeniem nazywanym w historiografii drugiej wojny światowej Prowokacją Gliwicką. To jednocześnie interesujący zabytek techniki radiowej, znajdujący się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W jednym z trzech budynków kompleksu znajduje się oddział gliwickiego Muzeum. Miejsce to jest odwiedzane przez pasjonatów historii, techniki, szkolne wycieczki i turystów zwiedzających nasz region. Łatwo tu dojechać, bo w pobliżu znajduje się zjazd na Drogę Krajową nr 88, połączoną z autostradami A1 i A4.


Maszt jest widoczny z daleka, ładnie oświetlony i estetycznie wyeksponowany. Teren wokół niego został gruntownie odnowiony - urządzono tu bezpieczne miejsce do wypoczynku z zielenią, ozdobnymi minibasenami i ławkami. Cyklicznie organizowane są tu imprezy kulturalne i sportowe. Na sąsiedniej, 3-hektarowej działce miasto planuje utworzyć centrum nauki, którego idea zbliżona jest do działającego w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.


Natomiast budynek mieszkalny dawnych pracowników radiostacji, oznaczony numerem 131, postanowiono przeznaczyć na cele hotelarsko-gastronomiczne i wydzierżawić na okres do 20 lat. Obiekt ma 467 m2 powierzchni użytkowej, a wydzierżawiony ma zostać wraz z niezabudowaną częścią działki o powierzchni 861 m2. To budynek o modernistycznym charakterze, wpisany do rejestru zabytków, w którym zachowała się część pierwotnego wystroju - m.in. klatki schodowe z balustradami i terakotowymi okładzinami, stolarka okienna i drzwiowa.

REKLAMA


Minimalna wysokość miesięcznej stawki czynszowej wynosi 6500 zł netto, a licytacja odbędzie się 22 lutego w Urzędzie Miejskim w Gliwicach. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej bip.gliwice.eu w dziale ,,Ogłoszenia i komunikaty urzędowe" / ,,Sprzedaż nieruchomości i przetargi na wysokość czynszu".

 

źródło: UM Gliwice

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA