Ruda Śląska: miliony na termomodernizację

Ruda Śląska: miliony na termomodernizację

śląskie
graviteo
REKLAMA

450 tys. zł bezzwrotnych dotacji oraz 1,6 mln zł niskooprocentowanych pożyczek otrzymała tylko w tym roku Ruda Śląska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Rudzcy radni wyrazili zgodę na zaciągnięcie przez miasto kolejnych pożyczek, tym razem na inwestycje realizowane w 2013 r.

Rudzcy radni dali władzom miasta zielone światło do przygotowywania wniosków na zaciągnięcie pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Przyznane środki mają zostać przeznaczone na termomodernizację budynku Domu Pomocy Społecznej ,,Senior", Gimnazjum nr 8, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz Miejskiego Przedszkola nr 47. Wszystkie wymienione inwestycje mają się rozpocząć w przyszłym roku.Radni wyrazili zgodę na zaciągnięcie 7,6 mln zł pożyczek. - Jest to maksymalna kwota o jaką możemy wnioskować. Stanowi ona 80% kosztów kwalifikowanych, które wyliczone zostały na podstawie kosztorysów inwestorskich - wyjaśnia Patryk Kiepura z wydziału inwestycji urzędu miasta. O tym, ile pieniędzy Ruda Śląska otrzyma, wiadomo będzie dopiero po rozpatrzeniu wniosków o pożyczki oraz rozstrzygnięciu przetargów na wykonanie inwestycji. -  O kwocie pożyczek na podstawie złożonych wniosków zdecyduje WFOŚiGW. Na wysokość pożyczek wpływ będą miały również rozstrzygnięte przetargi na wykonanie inwestycji, ponieważ otrzymywane z funduszu środki zależne są od ostatecznych kwot, za jakie są realizowane inwestycje - dodaje Patryk Kiepura.


To nie pierwszy raz, kiedy Ruda Śląska sięga po pieniądze z WFOŚiGW. Dzięki środkom z WFOŚiGW wykonano termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 15, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz budynku przy ul. Hallera 61, gdzie swoją siedzibę ma Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz rudzka straż miejska. Ruda Śląska na realizację tych inwestycji otrzymała ponad 1,6 mln zł pożyczek.

Warto podkreślić, że miasto zaciągając pożyczkę z WFOŚiGW może starać się o otrzymanie bezzwrotnych dotacji. Te w przypadku tegorocznych inwestycji realizowanych przy współudziale środków WFOŚiGW wyniosły ponad 450 tys. zł. - Oprócz otrzymania bezzwrotnej dotacji istnieje również możliwość umorzenia nawet 20% pożyczanej kwoty. Z możliwości tej Ruda Śląska korzystała w przeszłości. Zaletą tych pożyczek jest również ich niskie oprocentowanie oraz to, że przy ich spłacie można skorzystać z 12-miesięcznego okresu karencji - mówi Ewa Guziel, skarbnik miasta.

Pożyczki, które miałyby być zaciągnięte na przyszłoroczne inwestycje, spłacane byłyby w okresie 3 lat (termomodernizacja Gimnazjum nr 8 oraz Miejskiego Przedszkola nr 47) oraz 5 lat (termomodernizacja budynku Domu Pomocy Społecznej ,,Senior" oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2). Władze Rudy Śląskiej w kompleksowy sposób podchodzą do tematu termomodernizacji. W mieście opracowany został plan realizacji tego typu inwestycji. - W pierwszej kolejności staramy się je realizować tam, gdzie mamy już gotową dokumentację techniczną oraz gdzie stan techniczny budynku wymusza przeprowadzenie termomodernizacji - wyjaśnia prezydent Grażyn Dziedzic. - Ocieplone budynki to mniejsze koszty ich utrzymania, co z kolei przekłada się na wymierne korzyści dla budżetu miasta - dodaje prezydent.

W tym roku zakończyły się lub jeszcze trwają termomodernizacje Szkoły Podstawowej nr 15, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, budynku przy ul. Hallera 61, Zespołu Szkół Specjalnych nr 2, Miejskiego Przedszkola nr 21. Wartość tych inwestycji to 5,5 mln zł.Pod pojęciem termomodernizacji kryje się szereg działań, od wymiany okien i instalacji ogrzewania, przez docieplanie budynków, po zastosowanie odnawialnych źródeł energii. W efekcie zmniejszają się koszty utrzymania budynku dzięki niższemu zużyciu energii, z korzyścią zarówno dla budżetu, jak i środowiska naturalnego.

W latach 2006 - 2010 termomodernizacją objęto 24 budynki należące do miasta - placówki oświaty i służby zdrowia, siedzib pracowników socjalnych czy Urzędu Miasta.

REKLAMA

 


źródło: UM Ruda Śląska

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA