[size=150:9608uaow]
Projektanci Sky Tower wygrali konkurs na projekt przyszłej szkoły specjalnej[/size:9608uaow]
Wprawdzie w szranki stanęły świetne biura projektowe z całej Polski, nie było pierwszego miejsca dla najlepszego projektu. Nie było też zachwytu nad przesłanymi na konkurs pracami. Niemniej jednak przyznano drugie i trzecie miejsce tym samym wybierając wygrany projekt architektoniczno-urbanistyczny zagospodarowania terenów pokoszarowych w obszarze pomiędzy ulicą Parkową, Esperantystów, Łączną i Hetmańską w Świdnicy, gdzie prawdopodobnie już w przyszłym roku ruszy budowa nowego obiektu szkoły specjalnej.Szkoła wraz z całym terenem wokół niej będzie miała wygląd zaproponowany przez biuro projektowe Walas sp. z o.o. Z tego samego biura wyszedł projekt wrocławskiego Sky Tower. Konkretnie projekt dotyczy budowy nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych, gdzie oprócz obiektu powiatowego będą miały siedzibę jednostki miejskie: Szkoła Podstawowa nr 105 i przedszkole integracyjne. Pomyślano także o centrum multimedialnym, wspólnym obiekcie sportowym oraz małym basenie na zajęcia dla dzieci.
- "Projekt miał godzić interesy powiatu i miasta." - mówił wicestarosta świdnicki Ryszard Wawryniewicz - "Kiedy okazało się, że w Świdnicy jest spory teren do zagospodarowania, postanowiliśmy wybudować obiekt od podstaw, a nie dobudowywać czy modernizować istniejący." - wyjaśniał.
Starodrzewia blokują rozbudowę Faktycznie dwa lata temu podjęto próby rozbudowania istniejącego obiektu, ale okazało się, że rosnące tam starodrzewia, zaliczane do pomników przyrody oraz czynna linia kolejowa, blokują te działania. W tym samym czasie nauczyciele i rodzice obecnie użytkowanego budynku szkoły przy ul. Jagiellońskiej 27, tworzącego Zespół Szkół Specjalnych, zgłaszali problem zbyt małego obiektu w stosunku do liczby uczących się tam dzieci niepełnosprawnych. Brak windy i inne utrudnienia są dla dzieci sporą przeszkodą podczas przemieszczania się między salami lekcyjnymi. Zarząd natychmiast podjął decyzję o konieczności szukania nowej siedziby tej szkoły.
Rozproszona baza W Zespole Szkół Specjalnych uczy się w sumie ok. 300 dzieci z upośledzeniem umysłowym o różnym stopniu nasilenia a w samym budynku przy ul Jagiellońskiej jest ich prawie setka. Dzieci dowożone są z całego powiatu mimo, że w skład Zespołu Szkół Specjalnych wchodzi 9 szkół: dwie w Strzegomiu, dwie w Świdnicy, cztery w Świebodzicach oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna w Bystrzycy Dolnej. Zarząd Powiatu już dawno zauważył problem zbyt dużej liczby dzieci w świdnickiej placówce. Dlatego podjęto wtedy decyzję, że powstaną nowe pomieszczenia dydaktyczne.
Prezentacja prac w Klubie Bolko Wprawdzie złożone do powiatu projekty nie spełniały oczekiwań członków Sądu Konkursowego oceniającego funkcjonalność budynku i pomieszczeń przyszłej Szkoły Specjalnej, wybrano ostateczną koncepcję zagospodarowania terenów przeznaczonych pod jej budowę. Wszystkie prace konkursowe, które wpłynęły do starostwa zostały zaprezentowane w Klubie Bolko w Świdnicy mieszkańcom, mediom, ale przede wszystkim rodzicom uczniów, którzy będą do tej szkoły uczęszczać.
- "Bardzo długo trwały prace sądu konkursowego i zespołu doradczego, zanim wybrano ostateczną koncepcję. Wyniki konkursu nas rozczarowały a wykonawcy sprowadzili nas na ziemię" - mówił podczas wernisażu wiceprezydent Świdnicy Waldemar Skórski.
Podkreślił także, że przy ocenie zwrócono uwagę przede wszystkim na to, aby nowy kompleks był w możliwe jak największym stopniu wielofunkcyjny, łącząc zabudowę mieszkaniową z usługami, terenem rekreacyjnym, sportowym, terenem zieleni urządzonej, a przede wszystkim nowoczesnym zespołem oświatowo - sportowo - rekreacyjnym.
Etapy budowy Już wiadomo, że cała inwestycja pochłonie sporo środków finansowych. Więcej niż pierwotnie planowano przy realizacji pierwszego pomysłu rozbudowy szkoły. Tymczasem w tylko w tym roku powiat zapłaci wygranej firmie "Walas" z Wrocławia 650 tys. zł za projekt. Zaraz po tym ruszają procedury związane z kompletowaniem dokumentacji projektowej, które potrwają do 15 września br. Całkowity i ostateczny koszt budowy kompleksu będzie znany dopiero w momencie przygotowania kosztorysu inwestorskiego a faktycznie koszty powiat i miasto będą znały po przetargu na budowę szkoły.
Monika Żmijewska
Rzecznik Prasowy