REKLAMA
Znaleziono 3549 wyników
Rusza budowa kluczowej inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, która umożliwi wyprowadzenie mocy z przyszłych morskich farm wiatrowych na Bałtykuartykuł
Pokaż artykuł
Rusza budowa kluczowej inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, która umożliwi wyprowadzenie mocy z przyszłych morskich farm wiatrowych na Bałtyku
Rusza budowa III odcinka linii 400 kV Choczewo – nacięcie linii Gdańsk Błonia – Grudziądz Węgrowo. To kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, która umożliwi wyprowadzenie mocy z przyszłych morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Generalnym wykonawcą inwestycji została wybrana firma Aldesa.
Największa morska farma wiatrowa w Polsce Baltica 2 wchodzi w kluczową fazę budowyartykuł
Pokaż artykuł
Największa morska farma wiatrowa w Polsce Baltica 2 wchodzi w kluczową fazę budowy
Na Bałtyku zainstalowano już pierwsze fundamenty dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Tym samym projekt wkroczył w kluczową fazę prac instalacyjnych na morzu. Baltica 2, budowana wspólnie przez PGE i Ørsted, to największa morska farma wiatrowa powstająca obecnie w Polsce.
ORLEN rozpoczyna budowę hubu wodorowego w Szczecinie. Wybuduje go polska firmaartykuł
Pokaż artykuł
ORLEN rozpoczyna budowę hubu wodorowego w Szczecinie. Wybuduje go polska firma
ORLEN rozpoczyna budowę hubu wodorowego w Szczecinie. Dzięki niemu w ciągu jednej godziny będzie mogło powstać nawet 90 kg wodoru jakości automotive. Inwestycja o wartości 75 mln zł będzie ważnym elementem rozwijanej przez koncern infrastruktury dla zeroemisyjnego transportu i gospodarki wodorowej w Polsce. Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia została polska spółka Torpol Oil & Gas, wzmacniając udział krajowych firm w strategicznych inwestycjach energetycznych.
Globalny koncern Pratt & Whitney inwestuje w Rzeszowie. Powstanie strategiczna fabryka komponentów do silników lotniczych i F‑35artykuł
Pokaż artykuł
Globalny koncern Pratt & Whitney inwestuje w Rzeszowie. Powstanie strategiczna fabryka komponentów do silników lotniczych i F‑35
Amerykański gigant lotniczy Pratt & Whitney ogłosił budowę nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Rzeszowie. Wartość inwestycji to około 100 mln dolarów, a zakończenie prac planowane jest na 2028 rok. Nowa fabryka stworzy 140 miejsc pracy i stanie się jednym z najważniejszych projektów przemysłowych w historii Podkarpacia.
Włoski koncern motoryzacyjny Brembo planuje nową inwestycję w Dąbrowie Górniczej. Drugi zakład światowego giganta stworzy nowe miejsca pracy artykuł
Pokaż artykuł
Włoski koncern motoryzacyjny Brembo planuje nową inwestycję w Dąbrowie Górniczej. Drugi zakład światowego giganta stworzy nowe miejsca pracy
Światowy lider w produkcji układów hamulcowych – planuje budowę nowoczesnej odlewni na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To będzie drugi zakład firmy w mieście, obok istniejącej fabryki przy ul. Roździeńskiego. Inwestor właśnie otrzymał decyzję środowiskową, która określa warunki realizacji przedsięwzięcia.
Tajwańskie technologie napędzają polską gospodarkę. Rekordowe nowe inwestycje i handelartykuł
Pokaż artykuł
Tajwańskie technologie napędzają polską gospodarkę. Rekordowe nowe inwestycje i handel
Polsko‑tajwańska współpraca gospodarcza wchodzi w zupełnie nową fazę. W 2025 roku wymiana handlowa obu krajów osiągnęła rekordowe 2,54 mld USD, rosnąc aż o 22% rok do roku. Tajwan zapowiada dalsze wzrosty, a rosnący popyt na zaawansowane technologie oraz coraz silniejsze więzi inwestycyjne sprawiają, że Polska staje się jednym z kluczowych partnerów Tajpej w Europie.
KGHM Polska Miedź w ścisłej czołówce światowych producentów srebraartykuł
Pokaż artykuł
KGHM Polska Miedź w ścisłej czołówce światowych producentów srebra
W świecie, w którym srebro staje się jednym z fundamentów nowoczesnej gospodarki — od elektroniki po energetykę odnawialną — pozycja w rankingu potwierdza strategiczne znaczenie Polskiej Miedzi dla europejskiej i globalnej gospodarki. KGHM od lat buduje przewagę nie tylko skalą produkcji, ale także technologią i efektywnością odzysku metali szlachetnych. Dziś to właśnie ten model decyduje o globalnej konkurencyjności.
GARO Polska zamyka fabrykę po 30 latach. Szwedzi wygaszają produkcję w Szczecinie, a 200 pracowników czeka na decyzjeartykuł
Pokaż artykuł
GARO Polska zamyka fabrykę po 30 latach. Szwedzi wygaszają produkcję w Szczecinie, a 200 pracowników czeka na decyzje
Kolejna zagraniczna firma wygasza produkcję w Polsce. GARO Polska (należący do szwedzkiego koncernu GARO) – jeden z kluczowych producentów ładowarek do samochodów elektrycznych w Europie – kończy działalność po trzech dekadach obecności na polskim rynku. Decyzję o wygaszeniu zakładu w Szczecinie podjęła szwedzka centrala, a informację przekazał prezes polskiego oddziału, Marek Samborski. Jak podkreślił, „Z ciężkim sercem przyjęliśmy decyzję o wygaszeniu produkcji w Polsce”.
Co dalej z gotową, pustą fabryką tajwańskiego giganta elektroniki w woj. śląskim? Jaka przyszłość inwestycji za 200 mln zł?artykuł
Pokaż artykuł
Co dalej z gotową, pustą fabryką tajwańskiego giganta elektroniki w woj. śląskim? Jaka przyszłość inwestycji za 200 mln zł?
Nowo wybudowany zakład (pierwszy w Europie) jednego z największych i najbardziej znanych tajwańskich producentów elektroniki wciąż pozostaje niewykorzystany. Mimo ukończenia inwestycji i wcześniejszych deklaracji o szybkim starcie produkcji, Compal Electronics nie uruchomił działalności w swojej pierwszej europejskiej fabryce.
Pociągi powrócą po ponad 20 latach na dolnośląską linię kolejową nr 322 Kłodzko - Lądek-Zdrój - Stronie Śląskie [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
Pociągi powrócą po ponad 20 latach na dolnośląską linię kolejową nr 322 Kłodzko - Lądek-Zdrój - Stronie Śląskie [FILM]
Samorząd Województwa Dolnośląskiego przywróci do życia kolejną nieczynną linię kolejową. Już wkrótce pociągi powrócą po ponad 20 latach na nieczynną linię kolejową nr 322: Kłodzko Nowe przez Lądek-Zdrój do Stronia Śląskiego!
ElectroMobility Poland nawiązuje partnerstwo z Foxconn. Projekt hubu EMP wchodzi w kolejną fazę realizacjiartykuł
Pokaż artykuł
ElectroMobility Poland nawiązuje partnerstwo z Foxconn. Projekt hubu EMP wchodzi w kolejną fazę realizacji
ElectroMobility Poland S.A. (EMP) jest na drodze do zawarcia strategicznego partnerstwa w projekcie hubu produkcyjno-rozwojowego w Jaworznie. Partnerem polskiej spółki będzie tajwański Hon Hai Technology Group (Foxconn) - globalny lider zaawansowanych technologii oraz największy na świecie producent elektroniki. W ostatnich latach Foxconn dynamicznie rozwija swoje kompetencje w zakresie pojazdów elektrycznych poprzez spółkę zależną Foxtron Vehicle Technologies, koncentrując się na modułowych platformach EV. EMP, Foxconn oraz Foxtron prowadzą rozmowy dotyczące przyszłej współpracy.
Globalny gigant z branży medycznej rozwija produkcję pod Wrocławiem. Zakład staje się kluczowym centrum technologii dla krwiodawstwa i krwiolecznictwaartykuł
Pokaż artykuł
Globalny gigant z branży medycznej rozwija produkcję pod Wrocławiem. Zakład staje się kluczowym centrum technologii dla krwiodawstwa i krwiolecznictwa
Kolejna znana, duża globalna firma stawia na Dolny Śląsk i aglomerację wrocławską. Koncern Fresenius Kabi rozwija w Błoniu pod Wrocławiem (gmina Miękinia, powiat średzki) produkcję najważniejszych urządzeń wykorzystywanych w krwiodawstwie i krwiolecznictwie. To krok, który wzmacnia bezpieczeństwo systemów ochrony zdrowia w Polsce i Europie, a jednocześnie potwierdza rosnącą rolę Dolnego Śląska jako zaplecza technologicznego światowych firm medycznych.
W Bydgoszczy produkowane będą bojowe i ćwiczebne miny narzutowe polskiej produkcjiartykuł
Pokaż artykuł
W Bydgoszczy produkowane będą bojowe i ćwiczebne miny narzutowe polskiej produkcji
29 kwietnia 2026 r. w Bydgoszczy podpisana została umowa pomiędzy reprezentującą Skarb Państwa Agencją Uzbrojenia a Bydgoskimi Zakładami Elektromechanicznymi „Belma” S.A. na dostawę bojowych i ćwiczebnych min narzutowych krajowej produkcji. Jest to kolejny krok w rozwoju zdolności inżynieryjnych Wojska Polskiego. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i sekretarz stanu w MON Paweł Bejda.
Czołgowe serca Abramsów będą serwisowane w lotniczej kolebce Polskiartykuł
Pokaż artykuł
Czołgowe serca Abramsów będą serwisowane w lotniczej kolebce Polski
Dęblin nie tylko lotnictwem stoi. Jedyne w Europie autoryzowane centrum serwisowe silników AGT 1500 do czołgów Abrams powstanie właśnie w tym mieście. Polska Grupa Zbrojeniowa i Ministerstwo Aktywów Państwowych podpisały w środę, 6 maja 2026 roku umowę dofinansowania na budowę „Centrum Serwisowego Silników AGT 1500”, które zostanie ulokowane w dęblińskim oddziale Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1. Uroczystość odbyła się podczas tegorocznej edycji Defence24 Days.
Umowa SAFE podpisana! Miliardy euro na inwestycje w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
Umowa SAFE podpisana! Miliardy euro na inwestycje w Polsce
W piątek, 8 maja 2026 roku w Warszawie ministrowie obrony i finansów oraz unijni komisarze ds. budżetu oraz obronności podpisali umowę dotyczącą mechanizmu SAFE. W ramach tego programu Polska otrzyma 43,7 mld euro niskooprocentowanej pożyczki na inwestycje w obronność – zakupy sprzętu i uzbrojenia wojskowego, które w zdecydowanej większości będą wyprodukowane w polskim przemyśle obronnym.
Polska firma Blachodach inwestuje w Małopolsceartykuł
Pokaż artykuł
Polska firma Blachodach inwestuje w Małopolsce
Firma Blachodach, jeden z największych producentów pokryć dachowych w regionie, rozpoczyna ambitny projekt rozwojowy. Dzięki decyzji o wsparciu wydanej przez Krakowski Park Technologiczny w ramach programu Polska Strefa Inwestycji, w miejscowości Ładna powstanie nowoczesna hala produkcyjno-magazynowa. Przedsiębiorca zadeklarował poniesienie kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji w wysokości 23 944 356,34 zł.
Pozytywna ocena wniosku o dofinansowanie inwestycji dla Żuławartykuł
Pokaż artykuł
Pozytywna ocena wniosku o dofinansowanie inwestycji dla Żuław
Wniosek Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku o dofinansowanie Etapu IIIA projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap III” uzyskał pozytywną ocenę w ramach naboru FENX.02.04-IW.01-009/24 Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).
Kolejne autobusy wodorowe są już w Poznaniuartykuł
Pokaż artykuł
Kolejne autobusy wodorowe są już w Poznaniu
Kolejne autobusy wodorowe są już we flocie MPK Poznań. Do przedsiębiorstwa dotarły pierwsze z dziewięciu zamówionych Solarisów Urbino 12 hydrogen. Trwają odbiory tych pojazdów oraz szkolenia z zakresu ich obsługi.
Kraków ma kosmiczny potencjałartykuł
Pokaż artykuł
Kraków ma kosmiczny potencjał
Miasto tradycyjnie kojarzone z historią i kulturą konsekwentnie wzmacnia także swoją pozycję gospodarczą i jest dziś znaczącym ośrodkiem biznesowym. Kraków stawia na rozwój oparty na kreatywności i kapitale intelektualnym, co wynika ze strategicznych celów miasta, wśród których znajduje się „rozwój gospodarki opartej na wiedzy”.
Tajwański gigant Foxconn wchodzi do Polski. Czy teraz powstanie pierwszy polski samochód elektryczny?artykuł
Pokaż artykuł
Tajwański gigant Foxconn wchodzi do Polski. Czy teraz powstanie pierwszy polski samochód elektryczny?
ElectroMobility Poland S.A. (EMP) na drodze do zawarcia strategicznego partnerstwa w projekcie hubu produkcyjno-rozwojowego w Jaworznie. Partnerem polskiej spółki będzie tajwański Hon Hai Technology Group (Foxconn) – globalny lider zaawansowanych technologii oraz największy na świecie producent elektroniki. W ostatnich latach Foxconn dynamicznie rozwija swoje kompetencje w zakresie pojazdów elektrycznych poprzez spółkę zależną Foxtron Vehicle Technologies, koncentrując się na modułowych platformach EV. EMP, Foxconn oraz Foxtronn prowadzą rozmowy dotyczące przyszłej współpracy.
REKLAMA