mccornik
16komentarzy
21zdjęć
7wizualizacji
obserwuj
mccornik
Ogólne założenia projektowe:

rewaloryzacja elewacji wieży,
przywrócenie podziału wieży na kondygnacje _ stropy monolityczne, żelbetowe
nowoprojektowane klatki schodowe, łączące poszczególne kondygnacje, o konstrukcji stalowej _ spawanej
remont istniejących zabytkowych kręconych klatek schodowych zlokalizowanych w grubości muru
przeszklenie otworów okiennych, szklenie w ramie stalowej, pojedyncze, szkło bezpieczne _ hartowane
wprowadzenie zamknięć otworów drzwiowych i przejść, zamknięcia stylizowane
renowacja i uzupełnienie lica ścian _ lico ceglane i tynk
wprowadzenie instalacji elektrycznej oraz oświetlenia.

Charakterystyka obiektu:

Kościół Farny w Gubinie jest wpisany do rejestru zabytków pod nr 281. Wieża, będąca przedmiotem opracowania, zlokalizowana jest w zachodniej elewacji kościoła.

Zabytkowa wieża o konstrukcji murowanej, ceglanej. Elewacje o licu ceglanym z licznymi gniazdami po maczulcach. Podzielona gzymsami ceglanymi, zwieńczona blankowaniem o formie _jaskółczych ogonów_. Wieża jest zwieńczona kopułą z sygnaturką. Na elewacji symetrycznie rozmieszczone są blendowania oraz otwory okienne. W parterze wieży znajduje się główne wejście do obiektu. Wieża posiada dwie okrągłe klatki schodowe w grubości muru, projektowane jest podzielenie na 11 kondygnacji.

Proponowane jest wprowadzenie funkcji użytkowej celem jak najlepszego zachowania obiektu. Wykorzystanie wieży jako punktu widokowego oraz jej wnętrz jako sal np. ekspozycyjnych z pewnością wzbogaci ofertę turystyczną miasta.
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Strzelin] Odbudowa Ratusza
mccornik
Oj ;) do budowy jeszcze długa droga... opinie konserwatorskie, uzgodnienia, MPZP, geodeta itd... droga jest jeszcze dość długa.

Na forum konserwatorskim można się spierać o to czy nowo wprowadzana zabudowa powinna być robiona z ideologicznie nośnych materiałów - stali, amelinium a elewacje obkładane marmurami czy poliwęglanem, ale z pewnością każdy inwestor doceni prostą technologię tradycyjną i sprawdzone formy zapewniające dobry efekt.
Bo przecież nie o to chodzi, by architekci wystawiali sobie coraz bardziej krzykliwe pomniki, celem ma być przywrócenie miejscu klimatu i duszy.

Projekt i idea odbudowy zabudowy rynkowej Strzelina jest żywa i cieszą wszelkie podejmowane inicjatywy.
Ostatnio przy ul. T Kościuszki pojawiły się interesujące muralia :D (w temacie oczywiście)
jeśli mógłbym poprosić o zdjęcie.
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Strzelin] Odbudowa Ratusza
mccornik
Słowo się rzekło, kobyłka u płotu ;)

W ramach opracowywanego na zlecenie Miasta studium historycznego opracowaliśmy rekonstrukcję historycznej zabudowy północnego i wschodniego kwartału. Studium zawiera materiały i wytyczne na podstawie których zostanie opracowany plan zagospodarowania przestrzennego. Obecnie Studium znajduje się na etapie opiniowania przez WKZ.

Główne założenia,
- zaproponowanie możliwie racjonalnego i ekonomicznego sposobu przywrócenia zabudowy rynkowej,
- zachowanie istniejących reliktów zabudowy (murów fundamentowych oraz piwnic),
- parcelacja zgodna z parcelacją historyczną i zachowanymi reliktami ścian.

43692_1000x.jpg
[size=85:13yqshrd]Studium historyczno konserwatorskie dla obszaru dwóch kwartałów zabudowy przyrynkowej oraz wschodniej pierzei - rekonstrukcja zabudowy

fragment rekonstrukcji wschodniej pierzei, tytuł opracowania, autorzy[/size:13yqshrd]


43693_1000x.jpg
[size=85:13yqshrd]Studium historyczno konserwatorskie dla obszaru dwóch kwartałów zabudowy przyrynkowej oraz wschodniej pierzei - rekonstrukcja zabudowy

rekonstrukcji wschodniej pierzei[/size:13yqshrd]


43694_1000x.jpg
[size=85:13yqshrd]Studium historyczno konserwatorskie dla obszaru dwóch kwartałów zabudowy przyrynkowej oraz wschodniej pierzei - rekonstrukcja zabudowy

rekonstrukcja północnej pierzei[/size:13yqshrd]

Rekonstrukcja elewacji powstała w oparciu o archiwalny materiał ikonograficzny i fotograficzny.
Pierzeja nigdy nie istniała w przedstawionej formie w jednym czasie, przedstawia kamieniczki, których elewacje można było dość wiarygodnie określić.
Kolory elewacji są uznaniowe, , nie są przedmiotem studium, acz mieszczą się w konwencji kolorystyki historycznej.

:idea: miałbym propozycję aby założyć nowy temat poświęcony rewaloryzacji zabudowy Starego Miasta w Strzelinie :idea:
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Strzelin] Odbudowa Ratusza
mccornik
"Orzech" napisał:
Czy są plany odbudowy kamienic wokół Rynku? Bo obecnie Rynek w Strzelinie sprawia naprawdę bardzo smutne wrażenie :(


"Orzech" napisał:
Czy są plany odbudowy kamienic wokół Rynku? Bo obecnie Rynek w Strzelinie sprawia naprawdę bardzo smutne wrażenie :(


;) do Strzelina mam wielki sentyment, 8) albowiem tutaj miałem swój chrzest bojowy (pierwsza poważna praca)
w 2002 roku razem z dr Małachowiczem i dr Lasotą prowadziliśmy badania architektoniczno-archeologiczne dla potrzeb ustalenia parcelacji kwartałów północnego (Różana, Starowrocławska, Rynek i obecna JP2) i II przyległego do rynku Wodna-Rycerska-Kościelna. Na podstawie tego opracowaliśmy wytyczne do planu zagospodarowania miejscowego z uwzględnieniem odtworzenia gabarytów zabudowy i pierwotnej ich lokalizacji...

Minęło trochę czasu, północny kwartał, na szczęście pozostał... :shock: nie będę tu się rozpisywał na temat patologii badawczej która zniszczyła kwartał przy wodnej, bo delikatnie takie słowa mi przez gardło nie przechodzą...

Obecnie jesteśmy w trakcie opracowywania studium historycznego i wytycznych do MPZP z uwzględnieniem zachowania reliktów istniejącej historycznej zabudowy. :lol: pewnie od razu ktoś się zapyta "jakiej historycznej zabudowy?!?" przecież przy strzelińskim rynku tylko trawniki pozostały... i to się zgadza.

w latach ~70tych wybieranie kamiennych piwnic pod bloki okazało się słabo uzasadnione ekonomicznie ... pozostały trawniki.
W sumie, po raz kolejny, dzięki niewystarczającym funduszom choć część zabytku ocalała.

Pod trawnikami, niemal na głębokości szpadla, kryje się to co 7 wieków wstecz czyniło miasto miastem - czyli historyczny układ urbanistyczny. Dość dobrze zachowały się kamienne (granitowe) mury fundamentowe większości budynków, część z nich posiada sklepione piwnice (mogą one wyglądać podobnie do tych, które zabezpieczaliśmy w obrębie Ratusza).

W planach jest opracowanie dokumentacji przywrócenia zabudowy dla obu północnych kwartałów przyrynkowych oraz pierzei wschodniej.

:wink:

Cobądź zbliża się chyba jedyna okazja w Polsce aby stać się posiadaczem własnej parceli w mieście w obrębie rynku, działki pod kamienice oscylują w granicach ~300m2.

Sądzę, że za jakiś czas podzielimy się chociaż wytycznymi do kształtowania elewacji ;)

no i Trzymajcie kciuki aby udało się przywrócić miastu jego duszę.
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Strzelin] Odbudowa Ratusza
mccornik
:)

Samo przedsięwzięcie jest imponujące, acz mam pietra mając świadomość,że od wschodu wieża posadowiona jest na ledwie 60 cm poniżej posadzki nieodtworzonej piwnicy (chodzi o zjawisko relaksacji i uplastycznienia gruntu... ) chociaż wieża ratuszowa w Świdnicy którą, niestety, rozebrano, była posadowiona jeszcze płycej (znam pewnego Archeologa, który przekopał się pod :D)

słowem zaczynanie od budowy wieży, bez usztywniającego przyległego budynku, jest ryzykowne.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za sukces!
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Strzelin] Odbudowa Ratusza
mccornik
Wieża ratuszowa w Strzelinie ma fantastyczną lokalizację lochu głodowego. Biesiadnicy z przyległej piwnicy piwnej (Piwnicy Świdnickiej - o ile się nie mylę) mogli przybijać "za zdrowie" osadzonych bezpośrednio w ścianę lochu.
Ba, można powiedzieć że Strzelin swoimi urządzeniami Prawa (m.in. miasto posiada chyba najwyższy w Polsce pręgierz wykonany z jednego bloku granitu) musiał kiedyś budzić szacunek przyjezdnych.
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Strzelin] Odbudowa Ratusza
mccornik
Postępowanie przetargowe w którym głównym czynnikiem decydującym jest cena w przypadku PROSTYCH obiektów pozwala wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Jednakże gdy w grę wchodzi tak ważny historycznie i wizerunkowo zabytek, najniższa cena rzadko gwarantuje projekt uwzględniający wszystkie interesy Inwestora.

Szacowana wartość inwestycji wynosiłaby 20mln --> koszt projektu budowlanego+wykonawczy powinien oscylować ~350-450tys+VAT

Ustawa o zamówieniach publicznych, z paragrafu o nieuczciwej konkurencji, niechętnie patrzy również na podmioty posiadające więcej wiedzy i informacji na temat. W owym okresie jako autorzy opracowań badawczych oraz koncepcji ustawowo byliśmy eliminowani z przetargu :(.

Podsumowując;
Choć posiadana wiedza i wstępne rozwiązania projektowe (wykorzystanie typowych elementów konstrukcyjnych, możliwość wariantowania procesu inwestycyjnego) pozwalające znacznie zredukować koszty budowy, etapować oraz wykonywać prace w oparciu o możliwości lokalnych firm, pozwalały na zredukowanie kosztów opracowania projektowego do ok 30% wartości wyjściowej, to niestety, został wybrany tańszy oferent.

...

Po perturbacjach, ostatecznie projekt trafił w inne ręce.

Obecnie pozostaje mi trzymać kciuki za sukces przedsięwzięcia.

Pozdrawiam
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Strzelin] Odbudowa Ratusza
mccornik
od 2002r. przez niemal 4 sezony prowadziliśmy badania architektoniczne reliktów zabudowy północnego kwartału przyrynkowego a później reliktów Ratusza.
Obok udokumentowania stanu udało się nam uratować sklepione ratuszowe piwnice, jak i wykonać zabezpieczenie wieży ratuszowej.
W miedzy czasie powstała koncepcja architektoniczna odbudowy Ratusza...

11626_1000x.jpg
[size=85:2kpb3h01]Wizualizacja do koncepcji odbudowy Ratusza w Strzelinie wykonanej w ramach naszej pracowni. 2006r[/size:2kpb3h01]

Mógłbym sobie życzyć aby być autorem dalszych prac związanych z odbudową, jednakże Ustawa o Zamówieniach Publicznych zwyciężyła :(
Proszę potraktować przedstawioną koncepcję
jako memento naszego wkładu w przywrócenie wizerunku miastu.

Pozdrawiam
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Wrocław] Remont Orphantropheum
mccornik
11611_1000x.jpg
[size=85:32651l57]poddasze przed przystąpieniem do prac adaptacyjnych, stan 2009r,[/size:32651l57]


11612_1000x.jpg
[size=85:32651l57]Sale uzyskane w wyniku adaptacji poddasza budynku,[/size:32651l57]


11613_1000x.jpg
[size=85:32651l57]Poddasze, korytarz, widoczna obudowana konstrukcja więźby dachowej. Tutaj można ubolewać iż przepisy p-poż nie pozwoliły na jej ekspozycję. Polecam widok na kościół św. Krzyża :)[/size:32651l57]
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Wrocław] Remont Orphantropheum
mccornik
11608_1000x.jpg
[size=85:1lp48eik]dziedziniec przed rekompozycją, stan z 2006r.[/size:1lp48eik]


11609_1000x.jpg
[size=85:1lp48eik]Uporządkowany, geometryczny ogród na dziedzińcu Orphanortopheum, stan 2010r. W przyszłym roku przewidywane jest wstępne formowanie żywopłotów, oraz krzewów. Miejsce dopiero zyskuje na atrakcyjności. Powyższy widok został wykonany z korytarza parteru.[/size:1lp48eik]


11610_1000x.jpg
[size=85:1lp48eik]Widok na dziedziniec, elewację budynku głównego i wyremontowaną elewację kościoła św. Piotra i Pawła. Dekoracja zimowa :), Widok z IIp z klatki schodowej.
Polecam jeszcze urokliwy widok spod arkady oficyny.[/size:1lp48eik]
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Wrocław] Remont Orphantropheum
mccornik
:) Sam lepiej bym nie podsumował :)
w zamian zrewanżuję się jeszcze kilkoma fotkami z obiektu

11606_1000x.jpg
[size=85:11z1xnss]Orphanotropheum 2006r., klatka schodowa przed rewaloryzacją[/size:11z1xnss]


11607_1000x.jpg
[size=85:11z1xnss]Klatka schodowa po rewaloryzacji 2010r.; wprowadzono dopasowaną stylowo okładzinę klatki schodowej[/size:11z1xnss]
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Wrocław] Remont Orphantropheum
mccornik
11474_1000x.jpg
[size=85:zxnlgdhj]Sala, Parter, 2006r.[/size:zxnlgdhj]


11475_1000x.jpg
[size=85:zxnlgdhj]Orphanotropheum, wnętrze, sala po przywróceniu kolorystyki oraz uzupełnieniu wystroju wnętrza :)[/size:zxnlgdhj]
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Wrocław] Remont Orphantropheum
mccornik
11471_1000x.jpg
[size=85:29l5jzdi]korytarz parteru, stan 2006r.[/size:29l5jzdi]



11473_1000x.jpg
[size=85:29l5jzdi]Korytarz parteru, stan XII 2010r., została przywrócona historyczna kolorystyka wnętrza, założono posadzkę oraz wprowadzono stylizowaną stolarkę i detale :)[/size:29l5jzdi]



Z pozycji projektanta, mogę zdradzić, że największym wyzwaniem było spełnienie przepisów P-Poż ;) i udało się.
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Wrocław] Remont Orphantropheum
mccornik
11469_1000x.jpg
[size=85:1scwc9mz]Piwnice, stan 2006[/size:1scwc9mz]


11470_1000x.jpg
[size=85:1scwc9mz]Piwnice budynku, po zakończeniu prac remontowych XII 2010r.
:) chyba jedna z najdłuższych koleb we Wrocławiu ~37,5m, zmiana robi wrażenie
[/size:1scwc9mz]
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Wrocław] Remont Orphantropheum
mccornik
11468_1000x.jpg
[size=85:30id53qm]Elewacja budynku po skończonych pracach remontowych w XII 2010r.[/size:30id53qm]
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji [Wrocław] Remont Orphantropheum
mccornik
W kwestii tematu :D
mogę zaproponować wgląd w projekt
http://rewaloryzacja.com/pracownia/proj ... ntacja.htm

Jako współprojektant jestem bardzo zadowolony, z uzyskanego efektu.
Udało się wykonać elewacje zgodnie z założeniami projektowymi.
z pewnością odważna kolorystyka zaskakuje :), jednak również jest maksymalnie spójna.
Wszystkich zainteresowanych zapraszam do odwiedzenia obiektu, bowiem obiekt również posiada bogate wnętrze.

Pozdrawiam
Rafał Karnicki
0
Zaloguj aby dodać komentarz