O inwestycji [Gubin] Kościół Farny (rewaloryzacja)
Ogólne założenia projektowe:
rewaloryzacja elewacji wieży, przywrócenie podziału wieży na kondygnacje stropy monolityczne, żelbetowe
nowoprojektowane klatki schodowe, łączące poszczególne kondygnacje, o konstrukcji stalowej spawanej
remont istniejących zabytkowych kręconych klatek schodowych zlokalizowanych w grubości muru przeszklenie otworów okiennych, szklenie w ramie stalowej, pojedyncze, szkło bezpieczne hartowane wprowadzenie zamknięć otworów drzwiowych i przejść, zamknięcia stylizowane renowacja i uzupełnienie lica ścian lico ceglane i tynk wprowadzenie instalacji elektrycznej oraz oświetlenia.
Charakterystyka obiektu:
Kościół Farny w Gubinie jest wpisany do rejestru zabytków pod nr 281. Wieża, będąca przedmiotem opracowania, zlokalizowana jest w zachodniej elewacji kościoła.
Zabytkowa wieża o konstrukcji murowanej, ceglanej. Elewacje o licu ceglanym z licznymi gniazdami po maczulcach. Podzielona gzymsami ceglanymi, zwieńczona blankowaniem o formie jaskółczych ogonów. Wieża jest zwieńczona kopułą z sygnaturką. Na elewacji symetrycznie rozmieszczone są blendowania oraz otwory okienne. W parterze wieży znajduje się główne wejście do obiektu. Wieża posiada dwie okrągłe klatki schodowe w grubości muru, projektowane jest podzielenie na 11 kondygnacji.
Proponowane jest wprowadzenie funkcji użytkowej celem jak najlepszego zachowania obiektu. Wykorzystanie wieży jako punktu widokowego oraz jej wnętrz jako sal np. ekspozycyjnych z pewnością wzbogaci ofertę turystyczną miasta.