DODAJ

Remont Kolegiaty

Inwestycja Remont Kolegiaty znajduje się w Głogów
Orzech 15.12.2012, godz. 00:17
Duża galeria zdjęć wnętrz Kolegiaty: http://glogow.naszemiasto.pl/galeria/zd ... ,t,tm.html
odpowiedz
bunkrownik 22.12.2010, godz. 23:46
300 tys. zł kosztowały prace budowlane w zakrystii i pomieszczeniu dawnej biblioteki w głogowskiej kolegiacie. We wtorek dwumiesięczne prace zostały zakończone.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
bunkrownik 23.11.2010, godz. 00:43
- Składamy wniosek do ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego na program odbudowy kolejnej części kolegiaty - zapowiedział proboszcz parafii kolegiackiej w Głogowie Rafał Zendran. Pieniądze są potrzebne na kontynuowanie pracy - odnowienie sklepienia nawy głównej.
- Mamy już dokumentację techniczną. Robimy kosztorys - mówi ks. Zendran. Według niego na całą odbudowę wnętrza kolegiaty, bez jej wyposażenia, potrzeba jeszcze około 7 mln zł. - Nawa główna, którą planujemy odnawiać, stanowi tylko część tych zamierzeń - mówi.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
bunkrownik 23.11.2010, godz. 00:14
Znalazłem trochę lotniczych zdjęć ks R. Zendrana http://www.malach.org/mediagallery/album.php?aid=51&page=1
odpowiedz
Jan Augustynowski 04.11.2010, godz. 17:40
O kurcze! Może by wkleił kilka zdjęć na nasze forum :) Szczególnie chętnie zobaczyłbym jak wygląda odbudowa starówki!!
odpowiedz
bunkrownik 04.11.2010, godz. 17:04
To nie moja parafia, ogólnie nieczęsty ze mnie gość w kościele:) Ks. Rafał Zendran to postać znana każdemu Głogowianinowi. Najpierw pracował na Koperniku a teraz na kolegiacie. Pamiętam jak jako młody ksiądz prowadził program religijny tv Głogów dla dzieci coś w stylu ziarno, a potem w radiu Głogów. A teraz często go widać latającego sobie po niebie na paralotni. Ponoć fajne zdjęcia lotnicze robi. Ale osobiście nie znam Go.
odpowiedz
Jan Augustynowski 04.11.2010, godz. 14:13
Bunkrownik, żeby dodać wiadomość najlepiej korzystać z opcji "dodaj wiadomość", dzięki czemu wiadomość pojawi się także na stronie głównej i będzie przypisana do danej inwestycji. W tym wypadku do Kolegiaty. Poza tym wklejając wiadomość z innego serwisu przez formularz nie łamiemy praw autorskich :)

btw Jeśli chodzisz do Kolegiaty znasz na pewno księdza Rafała Zendrana, co?
odpowiedz
bunkrownik 04.11.2010, godz. 13:24
Głogowska kolegiata otrzymała dotację z Fundacji Polska Miedź. Na konto parafii wpłynie 300 tys złotych. Fundusze zostaną przeznaczone na dalszy ciąg remontu zakrystii. Z kolejnych pieniędzy zadowolony jest proboszcz kolegiaty ks. Rafał Zendran. Pozwolą one na kontynuowanie rozpoczętych prac.
Pieniądze od Fundacji wraz ze środkami z gminy miejskiej stworzą wspólny budżet, który pozwoli zakończyć prace przy zakrystii. - Zbudujemy strop w pomieszczeniu, w którym kiedyś była biblioteka. Tym samym zakończymy remont tej części świątyni. Pojawią się nowe sklepienia – mówi proboszcz.

W parafii kolegiackiej częstymi gośćmi bywają prezes Fundacji i prezes Polskiej Miedzi. - Cieszy mnie, że objęli mecenat nad naszą świątynią. To największy i najstarszy pomnik, jaki znajduje się na terenie Zagłębia Miedziowego – dodaje ks. R. Zendran.

Na razie to jedyne środki, na które może liczyć kolegiata. Proboszcz ma jednak nadzieje, że w przyszłym roku Ministerstwo Kultury uruchomi nabór wniosków i przyzna parafii kolejne pieniądze. Ksiądz Rafał Zendran wierzy też, że pomocy udzielą samorządy, fundacje i prywatni sponsorzy. (mat)
http://miedziowe.pl//content/view/45229/189/
odpowiedz
Orzech 15.08.2008, godz. 20:58
13 sierpnia 2008 - 22:03

Glogów: Już są nowe sklepienia w kolegiacie

Trwające wiele miesięcy prace nad prezbiterium dobiegły końca.


Kilkadziesiąt metrów nad ziemią, pod wielkim dachem najstarszej głogowskiej świątyni, pojawiły się odrestaurowane łuki.

Poniedziałek był ważnym dniem we współczesnych dziejach kolegiaty. Odbył się odbiór technicznych zrekonstruowanych sklepień. - Dziś mamy prawdziwy zlot budowlańców i ludzi związanych z odbudową zabytku - mówił proboszcz parafii kolegiackiej ks. Rafał Zendran. - Nie ma się jednak czemu dziwić. Podsumowujemy kolejny etap restauracji naszej świątyni.

Wreszcie wykończono sklepienia nad prezbiterium. Do Głogowa przyjechał m.in. ich projektant prof. Olgierd Czerner z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. - Starałem się zrekonstruować ten element kościoła zgodnie z XVI-wiecznym wzorem - powiedział. - Budowlańcy wykonali kawał dobrej roboty.

Jeszcze zakryte


Na razie ich dzieło nie jest widoczne z dołu. Większa część sklepienia zakryta jest drewnianym szalunkiem, a całość opiera się na wielkim rusztowaniu. - Nie można jeszcze tego rozebrać, bo teraz przyjdzie czas na drugi etap odnowy prezbiterium - dodał prof. Czerner. - Rzeźbiarz robi odpowiednią sztukaterię w stylu renesansowym, którą zostanie ozdobione sklepienie. Całość powinna być wykonana w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Czerner nie krył, że przed przystąpieniem do odbudowy miał obawy, czy ta część kościoła wytrzyma dodatkowe obciążenie i naprężenia. - Kiedyś po obu stronach prezbiterium były dodatkowe pomieszczenia, jak archiwum i biblioteka - mówił. - Teraz w tym miejscu nie ma stropów i istniało zagrożenie, że boczne ściany prezbiterium się rozejdą. Musieliśmy je dodatkowo połączyć ze sobą specjalnymi kotwami.


Madonna nad wejściem


Niebawem rozpoczną się prace po przeciwnej stronie prezbiterium. Nad głównym wejściem do świątyni pojawi się mozaika ceramiczna, składająca się ze 120 kolorowych elementów. Zostaną z nich ułożone trzy obrazki, m.in. pojawią się wizerunki Madonny Głogowskiej oraz św. Hieronima pokutującego. - Artyści, którzy będą ozdabiać tę część kościoła, deklarują, że skończą we wrześniu - dodał R. Zendran.

Obecnie ze względu na prace budowlane w kolegiacie rzadko odprawiane są msze św. Nie ma również ślubów. - Wyjątkiem będzie dzień 6 września - poinformował ks. Zendran. - Udzielę błogosławieństwa jednej parze.

KRZYSZTOF ZAWICKI

http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.d ... /706389516
odpowiedz
Orzech 25.06.2008, godz. 12:07
Za mało punktów

Źródło: Radio Plus Głogów
23.06.2008.

Kolegiata znowu bez dotacji. Już po raz drugi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie udzieliło wsparcia finansowego na opracowanie dokumentacji dot. odbudowy kolegiaty. Podobnie jak poprzednio – wniosek był dobrze opracowany i został rozpatrzony, ale uzyskał za mało punktów. Mówi proboszcz parafii kolegiackiej ks. Rafał Zendran. . Parafia wnioskowała o dotację w wysokości 850 tys. zł. Teraz pozostaje liczyć na sponsorów i samorządy lokalne.
odpowiedz
Jesteś deweloperem? Dodaj bezpłatnie inwestycję.
+ Dodaj inwestycję