W centrum Warszawy dobiega końca budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej fot. Jan Augustynowski

W centrum Warszawy dobiega końca budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej

FILM + ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

W samym centrum Warszawy przy placu Defilad, tuż obok Pałacu Kultury i Nauki trwa budowa siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Budowa ruszyła w kwietniu 2019 roku, a zakończy się w grudniu 2023 r. Całkowita powierzchnia tego czterokondygnacyjnego gmachu wyniesie prawie 19 788 mkw. (z czego powierzchnia programowa to 10 348 mkw., a galeryjna 4574 mkw.), a użytkowa 15 tys. metrów kwadratowych.

Budynek posiadał będzie także dwie kondygnacje podziemne. Architekturę kondygnacji nadziemnych muzeum tworzy prostopadłościenna bryła z białego betonu architektonicznego oraz przeszkleń doświetlających przestrzenie publiczne galerii.

Wejścia do Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajdą się z obydwu stron, zarówno od ulicy Marszałkowskiej jak i od strony pasażu. W tej części muzeum według projektu znajdą się halle wejściowe, audytorium, przestrzeń edukacyjno-wykładowa, galeria ekspozycji zmiennej, sklep tematyczny i kawiarnia. Główne przestrzenie wystawowe zostały zaplanowane na poziomach +1 i +3. Na każdym z nich znajdą się po dwa zespoły połączonych ze sobą galerii w północnej i południowej części muzeum. Kondygnacja +2 zostanie zagospodarowana pod biura administracji Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

fot. Jan Augustynowski
fot. Jan Augustynowski
fot. Jan Augustynowski
fot. Jan Augustynowski
fot. Jan Augustynowski
fot. Jan Augustynowski
fot. Jan Augustynowski
REKLAMA

W budynku muzeum znajdą się także dwie kondygnacje podziemne. Kondygnacja -1 służyła będzie jako kino dla 150 osób, ale także jako sale wykładowe, pracownie konserwatorskie, magazyny, zaplecze kawiarni i pomieszczenia techniczne. Poziom niżej mieściły się będą pomieszczenia do przechowywania i obróbki dzieł sztuki, doki rozładunkowe, niższa część kina oraz pozostałe pomieszczenia techniczne.

APA Wojciechowski

Więcej wizualizacji

W ramach inwestycji zrealizowany zostanie również budynek teatru TR Warszawa. To dwie przestrzenie, gdzie będą mogły odbywać się spektakle, wydarzenia filmowe, muzyczne czy też widowiska interdyscyplinarne. Widownia sceny głównej teatru pomieści do 700 osób siedzących, natomiast mała scena, która znajdować się będzie na pierwszym piętrze dysponowała będzie około 150 miejscami. Obie sale zostaną tak zaprojektowane, aby można było je dowolnie konfigurować.

Nowa siedziba połączona zostanie z Placem Defilad i Parkiem Świętokrzyskim poprzez dwie, wysokie na 14 metrów bramy, które prowadziły będą do sceny głównej. Górne poziomy budynku zostaną zagospodarowane pod ośrodek poszukiwań artystycznych, programy rezydencyjne, działania edukacyjne oraz studio audio, studio wideo, sale prób, w tym sala prób czytanych. Z kolei w środkowej części i podziemiach TR Warszawa zaplanowano pomieszczenia techniczne wraz z zapleczem teatru.

APA Wojciechowski

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Warbud S.A. z Warszawy. Projekt architektoniczny budynku powstał w nowojorskim biurze ThomasPhifer and Partners we współpracy z partnerem w Polsce – pracownią APA Wojciechowski Sp. z o.o. z Warszawy. Projektantem konstrukcji i instalacji było biuro BuroHappold Engineering. Funkcję inżyniera kontraktu sprawuje konsorcjum Ecm Group Polska Sp. z o.o. i Portico Project Management Sp. z o.o.

Koszt realizacji całego przedsięwzięcia to 417 mln zł brutto.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Gif(gość)
Biały beton... pomsrzyć można. Budowa jeszcze się nie skończyła, a budynek już jest przybrudzony. Ciekawe jak długo ten stan "białości" potrwa.
REKLAMA