W Krakowie dobiega końca budowa Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego AGH fot. Damian Daraż

W Krakowie dobiega końca budowa Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego AGH

ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

Nowy obiekt będzie miejscem realizacji innowacyjnych przedsięwzięć studentów od fazy projektowej do budowy prototypów. W nowym budynku studenci będą doskonalić dotychczasowe projekty typu łodzie i samoloty solarne, rakiety, łaziki czy pojazdy autonomiczne oraz kreować nowe.

SCK zlokalizowane będzie w Miasteczku Studenckim, w bliskim sąsiedztwie Klubu STUDIO i Klubu Kotłownia. Umożliwi to pracę w nim o dowolnej porze. Nowy obiekt zostanie oddany do użytku w I kwartale 2023 r. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Mostostal Warszawa S.A.

Głównym celem inwestycji jest uzyskanie nowej powierzchni umożliwiającej studentom prowadzenie działalności techniczno-naukowej. Centrum pozwoli na stworzenie warunków umożliwiających kreowanie i wspomaganie rozwoju interdyscyplinarnych projektów studenckich. Budynek będzie sprzyjał tworzeniu i rozwijaniu nowych, często innowacyjnych rozwiązań technicznych oraz wykorzystaniu w praktyce wiedzy zdobytej w ramach kształcenia w Uczelni.

fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż

Budowa Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego AGH związana jest z potrzebami stworzenia centrum do działalności studentów, w zakresie ich aktywności w kreowaniu rozwiązań prototypowych, która obecnie widoczna jest w działalności kół naukowych takich jak m.in. AGH Racing (samochody elektryczne), Eko-Energia (Turbiny wiatrowe), AGH Solar Plane (szybowce napędzane energią słoneczną), AGH Space Systems (budowa rakiet), MechaniCAD (budowa pojazdu o napędzie wodorowym). Korzyści wynikające z tych działań zwiększą oddziaływanie na otoczenie społeczne, gospodarcze i międzynarodowe.

Większość projektów wypełnia cele strategiczne uczelni badawczej, i wspiera tworzenie innowacyjnych rozwiązań zgodnie z założeniami PEP 2040.

– Obiekt powstaje z myślą o naszych prężnie działających Studenckich Kołach Naukowych. Pamiętajmy, że w AGH działa ponad 100 kół. Każde z nich potrzebuje przestrzeni do twórczego działania. W Centrum Konstrukcyjnym studenci będą mogli rozwijać projekty w interdyscyplinarnych zespołach i w praktyce sprawdzać wiedzę nabytą w trakcie studiów – mówi prof. Jerzy Lis, Rektor AGH.

– Jest dla nas bardzo ważne, aby kolejne projekty studenckie powstawały w komfortowych warunkach, w miejscu, które będzie doskonale wyposażone, w którym studenci będą mogli pod jednym dachem swoje pomysły weryfikować i konsultować. Studenckie Centrum Konstrukcyjne ma służyć ulepszaniu dotychczasowych projektów, ale także liczymy, że w tym miejscu zrodzą się nowe, przełomowe konstrukcje z obszaru np. inżynierii kosmicznej – podkreśla prof. Rafał Dańko, Prorektor ds. Studenckich AGH.

fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
REKLAMA
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż

Projekt zakłada podział na sekcję projektową i konstrukcyjną, które zostaną rozmieszczone na dwóch kondygnacjach budynku. Powierzchnia użytkowa wyniesie 1322 mkw. Sekcja projektowa przeznaczona będzie dla kół naukowych z całej uczelni. Studenci będą mogli pracować merytorycznie nad prowadzonymi przez siebie projektami. Druga sekcja o charakterze konstrukcyjnym wyposażona będzie w niezbędny sprzęt pozwalający na realizację projektów w formie twórczej, a więc z użyciem tokarek, frezarek, spawarek czy drukarek.

Dane finansowe inwestycji:

Dofinansowano z budżetu państwa - dotacja celowa Ministra Edukacji i Nauki

Dofinansowanie: 4 500 000

Całkowita wartość: 16 200 000

Materiały inwestora
Materiały inwestora

Dane powierzchniowe i ilościowe:

Parametry charakterystyczne budynku:

- Wysokość zabudowy: 11,6 m (budynek niski)

- Ilość kondygnacji naziemnych: 2

- Powierzchnia zabudowy: 756,5 mkw.

- Powierzchnia użytkowa: 1 322 mkw.

- Kubatura: 8 580 m3

Powierzchnia całkowita: 1 700 mkw.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA