W Świeradowie-Zdroju trwa odbudowa najstarszej w mieście hali spacerowej, dawnej Pijalni Wód nad Kwisąhttps://polska-org.pl/4067198,foto.html?idEntity=517354

W Świeradowie-Zdroju trwa odbudowa najstarszej w mieście hali spacerowej, dawnej Pijalni Wód nad Kwisą

Orzech
Orzech
REKLAMA

W Świeradowie-Zdroju na Dolnym Śląsku rozpoczęła się odbudowa pierwszej, najstarszej w mieście hali spacerowej – dawnej Pijalni Wód nad Kwisą. Obiekt powstał pod koniec XIX wieku. Przetrwał II wojnę światową. Rozebrany został w czasach Polski Ludowej, w latach 50-tych XX wieku. Jeszcze w 2007 roku stały ostatnie pozostałości po budynku.

Hala w Świeradowie-Zdroju, nad brzegiem rzeki Kwisy jest odtwarzana od zera, zgodnie z zachowaną, historyczną dokumentacją. Inwestorem jest miejscowy przedsiębiorca Wojciech Kudera wspólnie z żoną. Do dyspozycji mają stare zdjęcia, notatki i makietę hali spacerowej.

– "Budynek ma odzwierciedlać mniej więcej swój pierwowzór, czyli dawne Dolne Źródło, za czasów niemieckich nazywane Niederbrunnen. Bardzo ładna konstrukcja o długości 36 metrów, szerokości 6 m i wysokości 9 m" – powiedział w rozmowie z TVP Wrocław, Wojciech Kudera.

REKLAMA

Największym wyzwaniem dla inwestora jest jak najwierniejsze odwzorowanie konstrukcji przy użyciu nowych, obecnie dostępnych technologii. Projekt odbudowy hali spacerowej w Świeradowie-Zdroju został tak opracowany, że nowoczesna konstrukcja będzie zakryta konstrukcją drewnianą.

Cieszy fakt, że oprócz realizacji w tym dolnośląskim kurorcie wielu nowych betonowych hoteli, apartamentowców, odtwarzane są również stare, historyczne obiekty, w tym o konstrukcji wykonanej z drewna.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA