W Warszawie trwa modernizacja parku Pole Mokotowskie youtube.com/@AdamLutostanski

W Warszawie trwa modernizacja parku Pole Mokotowskie

FILM
Orzech
Orzech
REKLAMA

Stołeczny Zarząd Zieleni modernizuje jeden z największych parków w Warszawie. Widać już zmiany na rekultywowanym terenie w okolicach Biblioteki Narodowej i nową zieleń, cały czas trwa odnowa układu wodnego parku. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec tego roku. Modernizacja parku Pole Mokotowskie zostanie przeprowadzona dzięki środkom z budżetu m.st. Warszawy oraz dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Projekt modernizacji Pola Mokotowskiego obejmuje liczne nasadzenia zieleni i nowy, naturalny układ wodny. W parku pojawi się m.in. 55 nowych drzew, ponad 6 tys. krzewów, 17 tys. bylin i niemal 1,5 ha łąk. Główny staw zostanie poddany naturalizacji – z dna usunięty zostanie beton, a na brzegach pojawią się strefy naturalnej roślinności, będące schronieniem dla zwierząt. Powstanie także kilka nowych niecek wodnych porośniętych roślinami. Co ważne, dla płazów żyjących obecnie w stawie, powstanie tymczasowy zbiornik zastępczy, który zapewni im schronienie i umożliwi rozmnażanie. Inwestycja prowadzona będzie pod nadzorem przyrodniczym i z poszanowaniem istniejącej roślinności.

Nowe życie na terenie po MPO

Drugim ważnym elementem projektu jest stworzenie naturalnego ogrodu biocenotycznego w centralnej części parku. Powstanie on na zrekultywowanym i włączonym do parku terenie po dawnej bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Pojawi się mnóstwo dzikich zakątków i różnorodnej zieleni, która dodatkowo pełnić będzie funkcje retencyjne. Przez ogród zostanie poprowadzona także kładka edukacyjna opowiadająca o znajdujących się tu siedliskach przyrodniczych. Pojawią się również miejsca sprzyjające kontemplacji.

Prace przy układzie wodnym

Z głównego stawu w parku oraz małych zbiorników usunięto w sumie 15 tys. mkw. betonu. W dużym stawie wykonano prace przy umocnieniu dna i brzegów. Przy małych stawach wykonano rozbiórkę większej części kanałów wodnych i prace umocnieniowe brzegów. W efekcie w parku powstanie nowy, naturalny układ wodny ze strefami roślinności szuwarowej oraz miejscami do wypoczynku nad samą wodą.

REKLAMA

Strefy wejściowe i nowa zieleń

Przy wejściach do parku od strony ul. Żwirki i Wigury (przy restauracji Jeff’s), przy Bibliotece Narodowej, GUS i od ul. Batorego pojawiła się już nowa zieleń. Do końca sierpnia będzie wygrodzony teren od strony ul. Żwirki i Wigury – tutaj powstanie nowa strefa wejściowa z nową nawierzchnią oraz zadaszeniem. Od ul. Batorego również kładziona jest nowa nawierzchnia. Powstaje także nowe wejście do parku od strony domków fińskich, gdzie na ukończeniu jest nowa ścieżka. Roślinność nasadzona została także w strefach brzegowych parku. W sumie na Polu Mokotowskim pojawi się 55 nowych drzew, 6 tys. krzewów, 17 tys. bylin i 1,5 ha łąk.

Inne prace i utrudnienia

Nadal trwa remont domków fińskich. Na terenie parku rozbudowywana jest także sieć kanalizacyjna, wodociągowa i elektryczna. Wykonano już część prac przy ul. Fińskiej oraz przy fontannie centralnej i placu zabaw od ul. Wawelskiej. Fontanna zyska nowy blask, kostka zostanie wymieniona na atrakcyjną kamienną posadzkę, zamontowane zostaną punktowe wodotryski oraz nowe miejsca do siedzenia i odpoczynku. W związku z pracami teren wokół fontanny i plac zabaw pozostaną wygrodzone do końca września.

Przetarg na modernizację Parku Pole Mokotowskie uwzględnia elementy objęte dofinansowaniem w ramach projektu „Rozwój i uporządkowanie terenów zieleni wraz z elementami rekreacyjnymi na terenie Parku Pole Mokotowskie, Parku Żeromskiego oraz Parku Ogrody Kosmosu w Warszawie” współfinansowanego przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Źródło: UM Warszawa

Zdjęcie główne a artykule: youtube.com/@AdamLutostanski

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA