W zabytkowej Nowej Synagodze przy ulicy Wronieckiej powstanie Hotel Harmony Curio Collection by Hilton PoznańPRC Arhcitekci

W zabytkowej Nowej Synagodze przy ulicy Wronieckiej powstanie Hotel Harmony Curio Collection by Hilton Poznań

REKLAMA

W zabytkowej Nowej Synagodze przy ulicy Wronieckiej 17 na Starym Mieście w Poznaniu powstanie nowy hotel pod soft brandem Curio Collection by Hilton. Inwestorem jest spółka Omers z Warszawy.

Firma ta zakupiła ten zabytkowy obiekt od Gminy Żydowskiej w Poznaniu. W synagodze powstanie 100-pokojowy Hotel Harmony Curio Collection by Hilton Poznań. Aktualnie inwestycja znajduje się na etapie ostatnich modyfikacji projektowych przed rozpoczęciem budowy.

Firma doradcza Fortech Consulting uczestniczyła we wszystkich etapach przygotowanie projektu do realizacji, w tym w procesie pozyskania finansowania bankowego, sporządzenia studiów wykonalności oraz modeli finansowych.

W projekcie finansowania przedsięwzięcia doradzała kancelaria SDZLegal Schindhelm, zajmując się doradztwem w zakresie wejścia inwestora finansującego. Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiedzialna jest warszawska pracownia PRC Architekci, natomiast projekt wnętrz przygotowała spółka Bernatek Architekci z Gdańska.

PRC Arhcitekci
PRC Arhcitekci
Bernatek Architekci
Bernatek Architekci
Bernatek Architekci
Bernatek Architekci
REKLAMA
Bernatek Architekci
Bernatek Architekci

Curio to tzw. soft brand stworzony przez firmę Hilton Worldwide w 2014 r. Są to: "Starannie wyselekcjonowane, oryginalne i niepowtarzalne hotele o własnym charakterze. Są one częścią tkanki miasta, w którym się znajdują: odzwierciedlają istotę i ducha miejsca lokalizacji". Pierwszy w Polsce hotel pod tą marką otwarty zostanie w tym roku w Krakowie na Starym Mieście w byłym Hotelu Saskim.

Nowa Synagoga w Poznaniu znajduje się na rogu ulic Wronieckiej 17 i Stawnej, przy Skwerze Rabina Akivy Egera. Jest obecnie jedyną zachowaną wolno stojącą synagogą w Poznaniu. W czasie okupacji została przebudowana w roku 1941 na krytą pływalnię dla żołnierzy Wehrmachtu, w czasie przebudowy budynek został zdewastowany i zniekształcony. Synagoga wchodzi w skład zabytków i atrakcji trasy turystycznej Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Foto: Roweromaniak - licencja CC BY-SA 2.5-pl / Wikimedia Commons
Foto: Roweromaniak - licencja CC BY-SA 2.5-pl / Wikimedia Commons

Synagogę wzniesiono na planie krzyża równoramiennego i zwieńczono kopułą pokrytą miedzianą blachą. Budowa łączyła w sobie styl neoromański z neomauretańskim z bogato zdobionym wnętrzem. W jej centrum znajdowała się aron ha-kodesz, przed nią bima, a od sali modlitw oddzielała ażurowa balustrada.

Uroczyste otwarcie synagogi nastąpiło 5 września 1907 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA