[Warszawa] Certyfikat BREEAM Very Good dla Royal Wilanów

Kajtman
Royal Wilanów, inwestycja Grupy Capital Park zlokalizowana w sercu Miasteczka Wilanów przy ulicy Franciszka Klimczaka 1, otrzymała ostateczny certyfikat BREEAM na poziomie Very Good.
Royal Wilanów w procesie certyfikacji uzyskał wysoki wynik, czego rezultatem jest ocena bardzo dobra przyznana przez BRE British Research Establishment. Audytorzy wysoko ocenili zwłaszcza dogodny transport, alternatywne formy komunikacji, politykę zarządzania, oszczędność światła, dbałość o zdrowie pracowników oraz świadomy i planowany recykling. – To wielki sukces Grupy Capital Park, szczególnie dlatego, że budynek Royal Wilanów wykorzystał w pełni potencjał certyfikacji. Obiekt połączył elegancką architekturę, wysokiej jakości materiały z rozwiązaniami zrównoważonymi i przyjaznymi otoczeniu – mówi Kinga Nowakowska, dyrektor operacyjna Grupy Capital Park. – Jednocześnie Royal Wilanów idealnie wpasował się w tkankę okolicy i stał się jej centralnym, tętniącym życiem punktem.
Jednym z głównych kryteriów mających wpływ na tak wysoką ocenę certyfikacji jest dogodny dostęp pracowników Royal Wilanów do alternatywnych środków transportu i wprowadzenie licznych udogodnień dla korzystających z nich osób. Do dyspozycji pracowników i najemców są m.in.: internetowa platforma carpoolingowa umożliwiająca wspólne podróżowanie do pracy oraz shuttle bus kursujący między stacją Metro Wilanowska a biurowcem. Do Royal Wilanów swobodnie można dojechać także rowerem. Cykliści mają do dyspozycji w pełni zagospodarowaną infrastrukturę rowerową, przeszło 100 podziemnych i nadziemnych miejsc parkingowych, szatnie i prysznice, a także dwie samoobsługowe stacje napraw rowerów. 
Royal Wilanów został doceniony również za efektywne gospodarowanie odpadami, na które wpływa regularna kontrola ich redukcji i selekcji. Aż 75 proc. odpadów biurowych może być poddana recyklingowi, dlatego istotnym elementem polityki gospodarowania odpadami w Royal Wilanów jest edukacja i motywacja pracowników. Częścią współpracy inwestora z najemcami są działania informacyjne, w ramach których dostarczane są np. ekoprzewodniki stanowiące kompendium wskazówek, jak pozytywnie wpływać na własne zdrowie i środowisko, zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim, oszczędzać zasoby naturalne i prawidłowo selekcjonować odpady. Dodatkowo najemcy otrzymują specjalne pojemniki w systemie MultiSort umożliwiające segregację na 3, 6 i 11 frakcji. Do osobnych pojemników trafiają więc: papier, tektura, plastik, szkło, baterie czy elektrośmieci. 
W analizie Royal Wilanów wysoką notę przyznano również polityce zarządzania obiektem oraz procedurom w nim obowiązującym. W tej kategorii inwestycja Grupy Capital Park uzyskała 82 punkty na 100. Pod uwagę wzięto także zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, na które wpływają: doskonałe doświetlenie biur światłem dziennym, jakość powietrza i dogodna akustyka. W tej kategorii British Research Establishment przyznało Royal Wilanów 71 punków. 
Certyfikat BREEAM stanowi potwierdzenie dbałości o zrównoważony rozwój oraz aktywnego działania na rzecz środowiska. Przejawem tego są inicjatywny proekologiczne regularnie wspierane przez Royal Wilanów. Tej wiosny na drzewach wokół budynku zawisły budki lęgowe dla ptaków. Ptasie rodziny, dotąd nieobecne na tym terenie, znalazły w nich dogodne warunki do osiedlania się. Wkrótce poza ptakami w Royal Wilanów zamieszkają też pszczoły. Miejska pasieka stanie na zielonym dachu budynku.
Dach pełen roślinności to nie tylko dogodne miejsce dla pszczół, ale też źródło oszczędności. Zielona powierzchnia pozwala zredukować roczne koszy ogrzewania i klimatyzacji budynku. Latem, w upalne dni, gdy zwykły dach rozgrzewa się nawet do 70-80 stopni Celsjusza, temperatura zielonej powierzchni jest zbliżona do temperatury otoczenia. Zimą natomiast zapewnia dodatkową izolację cieplną. 
Royal Wilanów spełnia też najwyższe standardy w zakresie dbałości o komfort pracowników. To swoiste Biuro Plus, w którym przyjazna przestrzeń biurowa uzupełniona jest o wachlarz usług na co dzień niezbędnych pracownikom. Takie podejście to kompleksowa odpowiedź na zmieniające się potrzeby najemców, dla których biuro staje się elementem tożsamości organizacji. W budynku znajdują się sklepy spożywcze, restauracje, kawiarnie, gabinety masażu oraz punkty usługowe. Tak przyjaźnie skomponowana przestrzeń pomaga maksymalnie wykorzystać czas, który pozostaje po pracy na załatwienie niezbędnych potrzeb. Wszystko jest „pod ręką”. 
Podmiotem odpowiedzialnym za przeprowadzenie certyfikacji była firma Sweco Consulting, lider rynku zielonych certyfikatów w Polsce. Certyfikat BREEAM to obecnie jedna z najczęściej stosowanych metod oceny jakości i wpływu budynku na środowisko.