[Warszawa] Czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie mógłby mieć certyfikat środowiskowy LEED?

[Warszawa] Czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie mógłby mieć certyfikat środowiskowy LEED?

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Coraz częściej słyszymy o budynkach powstających zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, którym przyznawane są certyfikaty środowiskowe. Ale czy możliwe jest znaczne ograniczenie zużycia energii oraz zmniejszenie wpływu na środowisko budynku, który powstał np. w 1955 roku, tak jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie? Czy tego typu obiekt mógłby ubiegać się o certyfikat LEED po odpowiedniej renowacji i unowocześnieniu?

 

„Trudno powiedzieć, czy Pałac Kultury i Nauki mógłby otrzymać certyfikat LEED. Z pewnością byłby to dosyć skomplikowany proces, ale teoretycznie jest to możliwe. Certyfikaty LEED przyznawane są nie tylko nowo powstałym budynkom, projektowanym już z uwzględnieniem kryteriów LEED (Core & Shell1), ale też budynkom istniejącym (Existing Buildings: Operations & Maintenance2)” – powiedziała Katarzyna Unold, menadżer ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska Property Poland. „Możliwe jest też poddanie certyfikacji części obiektów komercyjnych, jak np. biura (LEED Commercial Interiors3). Doskonałym przykładem istniejącego budynku, którego wnętrzom przyznano certyfikat LEED, jest nowojorski Empire State Building, który powstał w latach 30. XX wieku. W budynku tym Skanska podpisała umowę najmu 32. piętra wieżowca na 15 lat. Firma postanowiła dokonać renowacji oraz wprowadzić zielone i energooszczędne rozwiązania na zajmowanej przez siebie powierzchni biurowej, które objęły m.in. inteligentne systemy oświetlenia oraz klimatyzacji, dzięki czemu zużycie energii spadło aż o 35%. Przewidywano, że inwestycja ta zwróci się w ciągu 15 lat, jednak stało się tak w zaledwie cztery lata. Teraz właściciel tego słynnego wieżowca zamierza przeprowadzić podobne inwestycje w całym budynku, który ma aż 102 piętra, a jego wysokość to niemal 450 metrów, czyli prawie dwa razy więcej niż warszawski Pałac Kultury i Nauki” – dodała Katarzyna Unold.

 

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) to uznawany na całym świecie system certyfikacji budynków zrównoważonych, opracowany przez U.S. Green Building Council (USGBC), organizację non-profit działającą na rzecz promocji zielonego budownictwa. Kryteria LEED, wykorzystywane do certyfikacji budynków, odzwierciedlają zasady zrównoważonego rozwoju i są stale weryfikowane w oparciu o najnowsze technologie. Obejmują one: lokalizację budynków, efektywne wykorzystanie wody, optymalizację zużycia energii, odpowiedni wybór materiałów, jakość środowiska wewnętrznego oraz innowacyjne rozwiązania projektowe.

 

Certyfikacja LEED jest nie tylko gwarancją jakości budynku biurowego, ale przynosi też wymierne korzyści najemcom. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, budynki posiadające certyfikat LEED gwarantują spadek kosztów operacyjnych o około 8-9% w porównaniu do referencyjnych budynków (spełniających normy krajowe), a koszty zużycia energii są w nich niższe o około 30%. Wyniki te potwierdza firma Skanska Property Poland, której biuro jako pierwsze w Polsce uzyskało certyfikat LEED. Deweloper, który wyznaje filozofię zrównoważonego rozwoju i obecnie certyfikuje wszystkie swoje projekty biurowe w systemie LEED, postanowił zacząć od swojej własnej siedziby. W efekcie Skanska odnotowała znaczne oszczędności – zużycie energii w biurze firmy zmniejszyło się aż o 50%, a zużycie wody spadło o ponad 30%. Dzięki specjalnej aranżacji wnętrz współczynnik powierzchni z dostępem do światła dziennego wynosi obecnie 86%. Korzystne zmiany są wynikiem zastosowania innowacyjnych rozwiązań takich jak m.in. system klimatyzacji oparty na belkach chłodzących, zapewniający niższe zużycie energii i wysoką jakość środowiska wewnętrznego, wykorzystanie zimnego powietrza zewnętrznego do chłodzenia budynku (free cooling), czujniki natężenia światła zewnętrznego, krany z czujnikami ruchu, dwufazowe spłuczki w toaletach czy bezwodne pisuary.

 

„Korzystając z naszej wiedzy i doświadczenia w certyfikacji budynków oraz wnętrz komercyjnych w systemie LEED wprowadziliśmy nową usługę. Pragniemy wspierać najemców, którzy postanowią certyfikować swoje powierzchnie biurowe. Doradzamy im nie tylko jak zminimalizować zużycie energii oraz wody, ale też jak dobrać odpowiednie materiały i jak stworzyć komfortowe warunki pracy. W rezultacie ich biura mogą uzyskać certyfikat LEED Commercial Interiors” – powiedziała Katarzyna Unold, menadżer ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska Property Poland.

 

Inwestycje mające na celu optymalizację zużycia energii oraz efektywne wykorzystanie wody w istniejących już budynkach nie są jeszcze zbyt popularne na polskim rynku, jednak można mieć nadzieję, że wraz z rosnącą świadomością potrzeby zrównoważonego rozwoju, również starsze obiekty będą poddawane odpowiednim renowacjom. Wprowadzenie zielonych rozwiązań nie tylko znacznie obniża koszty operacyjne budynku, generując oszczędności, ale jednocześnie sprawia, że staje się on przyjazny środowisku, a jego użytkownicy zyskują komfortowe warunki pracy. Zrównoważone budownictwo to nie chwyt marketingowy, ale sposób myślenia, który przynosi korzyści wszystkim: środowisku, użytkownikom budynków czy inwestorom.


---

1LEED Core & Shell – system oceny budynku zrównoważonego skierowany do architektów, konstruktorów, deweloperów i właścicieli nowych budynków. Obejmuje podstawowe elementy budynku, jego konstrukcję, fasadę oraz systemy klimatyzacji i nawilżania powietrza.

2LEED Existing Buildings: Operations & Maintenance – system oceny budynków istniejących, którego celem jest kompleksowe zmaksymalizowanie wydajności operacyjnej obiektu przy jednoczesnym ograniczeniu jego wpływu na środowisko naturalne. System ten obejmuje wszelkie aspekty związane z utrzymaniem budynku (w tym z użyciem środków chemicznych), programy recyklingowe, a także dbałość o otoczenie budynku.

3LEED Commercial Interiors – skierowany jest do najemców oraz architektów, którzy nie mają wpływu na funkcjonowanie całego budynku.  Jest to uznany system certyfikacji „zielonych” wnętrz o wysokiej funkcjonalności, które oferują zdrowe warunki sprzyjające efektywnej pracy, a jednocześnie gwarantują obniżenie kosztów operacyjnych i mają ograniczony wpływ na środowisko naturalne.
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Nexity wystartowało ze sprzedażą nowego etapu osiedla City Vibe w Krakowie [WIZUALIZACJE]
Rozpoczęła się sprzedaż II etapu pierwszej w Krakowie inwestycji Nexity Polska – City Vibe przy...
We Wrocławiu trwa rewitalizacja linii kolejowej w kierunku Sobótki i Świdnicy [FILM + ZDJĘCIA]
PKP Polskie Linie Kolejowe realizują za blisko 200 mln zł rewitalizację linii kolejowej z Wrocławia...
Amerykański koncern Gates zwiększa zatrudnienie w swojej fabryce w Legnicy
Jeden z liderów na rynku w produkcji zaawansowanych technologicznie pasków gumowych i przewodów, któ...
Develia rozpoczęła we Wrocławiu budowę osiedla Kaskady Różanki [WIZUALIZACJE]
Develia rozpoczęła przedsprzedaż lokali w inwestycji Kaskady Różanki przy ulicy Chorwackiej. De...
Gdańsk: Uni-logistics pierwszym najemcą w Panattoni Park Tricity East VI
Spółka Uni-logistics, specjalizująca się w spedycji morskiej, kolejowej, lotniczej i transporcie dro...
Pierwszy pociąg hybrydowy szykuje się do podróży po Dolnym Śląsku
Pierwszy z sześciu pociągów hybrydowych zamówionych przez Koleje Dolnośląskie dotarł do legnickiej b...
Pod Warszawą powstanie 60 market OBI w Polsce
W aglomeracji warszawskiej ruszyła budowa piątego marketu sieci OBI. Będzie to jednocześnie 60 sklep...
Francuski potentat z branży logistycznej GEFCO rozwija swoje dwa centra pod Wrocławiem
Kolejna wielka i znana międzynarodowa firma stawia na Aglomerację Wrocławską i inwestuje w rozwój. F...
W Krakowie trwa budowa nowej wielofunkcyjnej hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W stolicy Małopolski, przy ul. Buszka trwa budowa nowej hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej (...
Wrocław: Naprzeciwko Toru Wyścigów Konnych powstaje nowy obiekt hotelowy [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
We Wrocławiu przy ul. Zwycięskiej 3 na osiedlu Krzyki-Partynice, naprzeciwko Toru Wyścigów...