Podobnie, jak w innych, światowych stolicach, także w Warszawie biznes zaczyna skupiać się w ścisłym centrum miasta i jego sąsiedztwie.
fot. Kajtman
Dzięki realizacji wielu imponujących swoim rozmiarem projektów komercyjnych skyline Warszawy zmienia się w szybkim tempie. Dotyczy to szczególnie centrum miasta, gdzie w najbliższych latach wyrośnie kilka wież biurowych, które na nowo ukształtują śródmiejski krajobraz. Na wizerunek miasta znaczący wpływ wywarły oddane w ostatnim czasie wysokościowce Warsaw Spire i Q22, które zyskały już status obiektów przełomowych oraz wieżowiec Złota 44, który obok Pałacu Kultury i Nauki stał się nową ikoną stolicy.
Najwyższe, warszawskie budynki, jak zauważają specjaliści Walter Herz, już niedługo zdeklasuje budowana przy Dworcu Centralnym wieża Varso, która ma zostać oddana do użytkowania z końcem 2020 roku. Obiekt będzie najwyższym budynkiem, nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej. Niebotyk osiągnie wraz z iglicą wysokość 310 metrów, a jego atrakcją będzie położona na szczycie restauracja i taras widokowy. Kompleks, w którym poza wieżą, znajdą się jeszcze dwa niższe biurowce, zaoferuje łącznie ponad 144 tys. mkw. powierzchni komercyjnych, w tym 110 tys. mkw. biur. Prace przy budowie Varso postępują planowo. Pod wszystkimi trzema budynkami układane są obecnie płyty fundamentowe.
Biurowe rondoBiurowa mapa Warszawy zmieni się nie do poznania przede wszystkim dzięki szczególnie szybkiej rozbudowie rejonu ronda Daszyńskiego, w okolicy którego prowadzona jest budowa kilku niebagatelnych projektów biurowych. Do tak dużej aktywności na tym obszarze zmotywowało inwestorów oddanie do użytku pierwszego etapu drugiej linii metra, co w znacznym stopniu podniosło atrakcyjność tego terenu. W rejonie ronda Daszyńskiego rozrasta się nowa dzielnica biurowa, która powoli zyskuje pozycję nowego, biznesowego centrum Warszawy.
Jak obliczają analitycy Walter Herz, na bliskiej Woli w realizacji jest w tej chwili około 290 tys. mkw. powierzchni biurowych w obiektach, które mają być gotowe do końca 2020 roku. Prowadzone tam inwestycje odpowiadają za ponad połowę nowej podaży, która trafi na rynek warszawski do tego czasu. W rejonie ronda Daszyńskiego trwa realizacja kilku projektów, w których powstaną wysokościowce, są to m.in. Generation Park, The Warsaw Hub, Spinnaker, Mennica Legacy Tower, czy Skyliner.
Warszawskie wieżeW położonym u zbiegu ulicy Towarowej z Prostą The Warsaw Hub na powierzchni 113 tys. mkw. znajdą się biura oraz centrum konferencyjne, hotele, powierzchnie usługowe i centrum fitness. Dwa 130 metrowe i jeden 85 metrowy wieżowiec osadzone na wspólnej, liczącej blisko 100 metrów podstawie, stworzą wielkomiejską pierzeję wzdłuż ulicy Towarowej. Koncepcja projektu oparta jest na idei huba, czyli wielkiego węzła. Zakończenie budowy inwestycji planowane jest na koniec 2019 roku.
W projekcie Generation Park, powstającym w kwartale ulic Prostej, Towarowej, Łuckiej i Wroniej także zaprojektowane zostały trzy budynki: X, Y, Z. Pierwszy etap Generation Park X został już oddany do użytku, a obecnie trwa realizacja Generation Park Z, która zakończy się w trzecim kwartale 2019 roku. Najwyższy, 34 piętrowy biurowiec o wysokości 180 metrów z iglicą powstanie w trzeciej fazie inwestycji. Kompleks zaoferuje łącznie 84 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Mennica Legacy Tower, realizowana jest przy skrzyżowaniu ulicy Prostej z Żelazną, dostarczy ponad 65 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej i usługowo-handlowej w 140 metrowej wieży oraz przyległym 43 metrowym Budynku Zachodnim. Niższy biurowiec ma być oddany pod koniec tego roku, a wyróżniająca się swoją zaokrągloną sylwetką, licząca 32 pięter biurowych wieża będzie gotowa rok później.
39 kondygnacyjny Spinnaker, który realizowany jest na południowy-wschód od ronda Daszyńskiego, przyniesie 55 tys. mkw. powierzchni biurowych. Smukła wieża, która stanie u zbiegu Prostej i Towarowej ma mieć wysokość 180 metrów.
REKLAMA
200 metrów nad ziemiąWieżowiec Skyliner, który wyróżniał się będzie strzelistą, wąską, ostrą i spiczastą bryłą mierzył będzie 195 metrów i łącznie z piętrami podziemnymi liczył będzie 45 poziomów. Pierwsze cztery kondygnacje zajmą sklepy, restauracje i kawiarnie, a pozostałe zostaną przeznaczone na biura. Na wysokości 165 metrów w wieży znajdzie się dwupiętrowy Skybar. Drapacz chmur da Warszawie prawie 44 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Obiekt ma być gotowy w 2020 roku.
W okolicy ronda Daszyńskiego położony będzie też kompleks Lixa, który otrzymał właśnie pozwolenie na budowę. Tworzyć go będą 4 budynki biurowe o łącznej powierzchni 65 tys. mkw. Kampusowy charakter projektu stanowił będzie alternatywę dla wysokościowców powstających w tym rejonie, a wyróżniał go będzie efekt mieniących się elementów elewacji. Budowę poprzedzi rozbiórka dawnego biurowca Kredyt Banku, położonego u zbiegu ul. Kasprzaka i Karolkowej, która zaplanowana została na lipiec br. Realizacja pierwszego etapu inwestycji, w którym powstaną dwa budynki, ma zakończyć się w połowie 2020 roku. Całość będzie gotowa w 2022 roku.
Wieżowce w ścisłym centrumNa przecięciu dwóch linii metra, na rogu ulicy Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w Warszawie powstanie zaś 21 piętrowy Central Point. Budowa obiektu ma ruszyć w drugim kwartale br., a wmurowanie kamienia węgielnego pod biurowiec nastąpi w maju. Wieżowiec zaoferuje ponad 19 tys. mkw. powierzchni z przeznaczeniem na biura i usługi.
Zielone światło po wielu latach starań dostała także Roma Tower, która będzie najdalej wysuniętą na południe wieżą w centralnej części miasta. Wieżowiec, który stanie przy skrzyżowaniu ulicy Emilii Plater z Nowogrodzkiej, będzie miał 170 metrów wysokości i dostarczy 55 tys. mkw. powierzchni. Poza 20 tys. mkw. biur znajdzie się w nim sześciogwiazdkowy hotel z 200 pokojami, centrum konferencyjne oraz około 70 apartamentów. Budowa ma ruszyć w 2020 roku.
Inwestycje mixed-useInwestorów do stolicy Polski przyciągają jednak nie tylko powstające w mieście nowoczesne wysokościowce. Uwagę światowego biznesu zwracają również realizowane w Warszawie wielofunkcyjne projekty rewitalizacyjne, które bardzo korzystnie oddziałują na ogólny obraz miasta i różnorodność jego oferty. Takie inwestycje są o tyle interesujące, że obszary na których powstają aktywizują, nie tylko biznesowo, ale również pod względem kulturalnym i społecznym.
Wśród projektów, wykorzystujących historyczną zabudowę, prowadzonych w tej chwili w Warszawie wymienić należy kompleks ArtN, w którym odbudowane zostaną budynki dawnej fabryki Norblina przy Żelaznej. Ponadto, położone w pobliżu Browary Warszawskie, projekt EC Powiśle powstający w miejscu dawnej Elektrowni Powiśle, czy praskiego Konesera, bazą którego stał się kompleks budynków fabrycznych Warszawskiej Wytwórni Wódek. Charakter mixed-use będzie miała również Bohema, która powstanie w miejscu dawnej fabryki Pollena przy ulicy Szwedzkiej.
Prawie 800 tys. mkw. biur w budowieStarą Warszawę na myśl przywodzić będą także takie odnowione obiekty jak Rotunda, Cedet, Centrum Marszałkowska, Hotel Europejski, czy budynek J44 w miejscu wyburzonego Universalu przy alejach Jerozolimskich 44, które kształtują znany od pokoleń koloryt miasta.
Jak podają specjaliści Walter Herz, w Warszawie powstaje obecnie 780 tys. mkw. powierzchni biurowych, z których większość oddana zostanie w 2020 roku. Znaczna część prowadzonych obecnie projektów, ze względu na ich charakter, wymaga bowiem dłuższego czasu realizacji. Analitycy szacują, że do końca 2020 roku warszawskie zasoby biurowe zwiększą się do ponad 6,3 mln mkw. powierzchni.
Źródło: materiały prasowe