Miejskiego internetu będzie więcej, ale nie przyśpieszy

Miejskiego internetu będzie więcej, ale nie przyśpieszy

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Liczba punktów dostępowych miejskiego, darmowego internetu zwiększy się ponad dwukrotnie - magistrat w 2012 i 2013 roku uruchomi 62 nowe hotspoty. Wśród miejsc, gdzie już wkrótce posurfujemy w sieci jest m.in. stadion miejski, nowy terminal lotniczy, Dworzec Główny, ulica Świdnickai, Hala Stulecia i Wybrzeże Wyspiańskiego. Niestety nie ma szans na to, że miejski internet będzie szybszy niż obecnie.

 

- Dzięki temu, że nasz projekt zakwalifikował się do programu unijnego, dostaniemy środki na uruchomienie nowych punktów dostępowych miejskiego internetu. W 2012 i 2013 roku powstaną 62 nowe hotspoty – mówi Dariusz Jędryczek, dyrektor Wydziału Informatyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W tym roku doczekamy się 45 nowych punktów dostępu do sieci, a w przyszłym – kolejnych 17. Całe przedsięwzięcie ma się skończyć pod koniec kwietnia 2013 roku. Projekt pochłonie ponad 2,7 mln złotych – lwią część tej kwoty (ponad 2,2 mln zł) pokryją środki unijne.

Już pod koniec maja bieżącego roku z miejskiego internetu skorzystamy m.in. na esplanadzie Stadionu Miejskiego, w nowym terminalu wrocławskiego lotniska i na Dworcu Głównym PKP. W tym samym terminie Wi-Fi pojawi się wokół Hali Stulecia.

- Wielokrotnie, spacerując po Pergoli widziałem młodych ludzi z netbookami, którzy przesiadywali na ławeczkach wokół fontanny multimedialnej. Jedyne, czego im brakowało to dostępu do darmowego internetu. Teraz to dostaną – podkreśla Dariusz Jędryczek.


REKLAMA

Jak podkreślają urzędnicy, liczba punktów dostępowych zwiększy się ponad dwukrotnie (obecnie we Wrocławiu działa 50 miejskich hotspotów), nie ma natomiast szans na to, że korzystanie z miejskiego Wi-Fi będzie mniej uciążliwe.

- Ograniczają nas wytyczne Unii Europejskiej, która dofinansowuje projekt. Nie zniknie konieczność logowania i akceptacji regulaminu, a także powtórzenia tych czynności po upływie godziny. Nie zwiększy się też prędkość internetu (obecnie 380 kb/s). To internet socjalny, więc usługa musi być znacznie gorsza niż usługi oferowane przez operatorów komercyjnych – tłumaczy Dariusz Jędryczek.

Magistrat ma też pomysł, żeby pod koniec 2013 roku miejski internet pojawił się też we wszystkich wrocławskich szkołach. Projekt zakłada powstanie co najmniej 250 punktów dostępowych.

- Ten projekt realizujemy w ramach unijnego programu elektronicznej edukacji. Unia Europejska da nam 80 proc. pieniędzy potrzebnych na uruchomienie internetu we wrocławskich szkołach – dodaje Dariusz Jędryczek.

Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA