[Wrocław] Tramwaj na Nowy Dwór: raport środowiskowy ma braki. Nie wiadomo, kiedy decyzja

[Wrocław] Tramwaj na Nowy Dwór: raport środowiskowy ma braki. Nie wiadomo, kiedy decyzja

Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wezwał inwestora do uzupełnienia raportu o oddziaływaniu budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór na środowisko. – Nie jest możliwe wskazanie ostatecznego terminu wydania decyzji środowiskowej – tłumaczą w RDOŚ.
Na początku kwietnia prezydent Wrocławia wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie wydzielonej trasy autobusowo-tramwajowej łączącej osiedle Nowy Dwór z centrum Wrocławia – przebudowie infrastruktury technicznej.
– Wydana decyzja dotyczy jedynie przebudowy infrastruktury towarzyszącej, związanej z inwestycją polegającą na budowie trasy autobusowo-tramwajowej – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.
Urzędnicy podkreślają, że decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy wydzielonej trasy autobusowo-tramwajowej z Nowego Dworu do centrum wydaje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu
Przedstawiciele RDOŚ tłumaczą nam z kolei, że w toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej, 14 marca 2017 roku otrzymali raport o oddziaływaniu tego przedsięwzięcia na środowisko, a 21 marca przedłożono erratę do tego raportu
– Pismem z 10 kwietnia 2017 roku tutejszy organ wezwał pełnomocnika inwestora do uzupełnienia przedłożonej dokumentacji –  wyjaśnia Marlena Polakowska, naczelnik Wydziału Ocen Oddziaływania na Środowisko w RDOŚ Wrocław.
Polakowska dodaje, że z uwagi na fakt, iż materiał dowodowy nie został jeszcze zebrany (RDOŚ oczekuje na uzupełnienie raportu) oraz z uwagi na konieczność przeprowadzenia dalszych etapów postępowania administracyjnego, nie jest możliwe wskazanie ostatecznego terminu wydania decyzji.  

Przypomnijmy, że wiosną 2016 roku wrocławski magistrat podpisał umowę na projekt trasy autobusowo-tramwajowej, która połączy Nowy Dwór z centrum miasta. Przygotowuje go spółka Schuessler-Plan Inżynierzy, która zaproponowała cenę 1 mln 985 tys. złotych. 

Projekt powinien być gotowy w trzecim kwartale 2017 roku, ogłoszenie przetargu na roboty budowlane planowane jest na czwarty kwartał bieżącego roku, a tramwaj na Nowy Dwór ma zacząć kursować na początku 2020 roku.Dłuższa trasa linii tramwajowej


Pierwotnie urzędnicy zapowiadali, że linia będzie kończyć się przy skrzyżowaniu ulicy Strzegomskiej z Rogowską. Jednak mieszkańcy głośno domagali się, żeby tramwaj jechał dalej, ulicą Rogowską, aż do pętli autobusowej i stacji kolejowej Nowy Dwór.

– Jest już gotowa koncepcja dla inwestycji z tym wydłużeniem. Złożyliśmy też dokumenty do RDOŚ i staramy się o decyzję środowiskową dla całości trasy. Planujemy też zaktualizowanie wniosku o dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych. Ostateczne decyzje w tej sprawie i tak będą zapadać dopiero w połowie roku – tłumaczył w lutym na łamach portalu wroclaw.pl Zbigniew Komar, zastępca dyrektora departamentu Infrastruktury i Gospodarki w magistracie.

Którędy pojedzie tramwaj?

Nowa trasa autobusowo-tramwajowa będzie częściowo przebiegać po już istniejącej trasie autobusowej między ulicą Rogowską a Nowodworską, a częściowo po zupełnie nowej trasie wzdłuż ulicy Strzegomskiej i Robotniczej aż do Nabycińskiej i dalej do placu Orląt Lwowskich. 

Oprócz samej wydzielonej jezdni, powstanie też wiadukt nad torami kolejowymi w rejonie ulicy Strzegomskiej i Wagonowej, przystosowany do ruchu tramwajów. Do przebudowy pójdzie też plac Orląt Lwowskich, gdzie nowa trasa zostanie włączona w istniejący system autobusowo-tramwajowy.

Inwestycja, zgodnie z szacunkami urzędników, ma pochłonąć około 230 mln złotych, a miasto chce, by do całego przedsięwzięcia dołożyła się Unia Europejska.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

LCube inwestuje pod Wrocławiem. Wybuduje Logistic Park Wrocław
Kolejny inwestor zdecydował się na ulokowanie swojego parku magazynowo-logistycznego w aglomeracji w...
Centrum Praskie Koneser w Warszawie zostanie sprzedane
Znajdujące się na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek, w samym centrum dzielnicy Stara Praga,...
Niemiecki koncern BSH rozszerza produkcję we Wrocławiu. Będą nowe miejsca pracy
Jeden z największych niemieckich koncernów zwiększy zatrudnienie w swojej fabryce w stolicy Dolnego...
Lidl otwiera kolejny sklep pod Wrocławiem
Lidl otwiera kolejny sklep w aglomeracji wrocławskiej. W czwartek, 5 sierpnia o godz. 6 otworzy swoj...
Rynek powierzchni biurowych w Warszawie w II kw. 2021 roku
Jak będą wyglądać biura, gdy skończy się pandemia? Na warszawskim rynku biur, po pięciu kwartałach k...
Średnia cena ofertowa mieszkań w Warszawie przekroczyła 12 tysięcy złotych
Na koniec czerwca 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostając...
Coraz bliżej rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w centrum Wrocławia
Wykonano kolejny krok w celu rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w samym centrum Wrocławia. 3...
Kraków nadal najatrakcyjniejszym i największym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce
Według raportu "Office Occupier": Rynek biurowy w Krakowie” firmy doradczej Cresa, wolumen transakcj...
Nowy właściciel rozbuduje akademik przy ulicy Prusa. Zakupił też działkę pod nową inwestycję
Nuveen Real Estate i europejska spółka mieszkaniowa Value One, Eagle JVCo, kupiła od spółek zależnyc...
Dolny Śląsk: Ruszyła budowa I etapu wielkiej inwestycji w Sycowie [WIZUALIZACJE]
Wiodący deweloper powierzchni komercyjnych Hillwood rozpoczął budowę pierwszej hali w nowym projekci...