[Wrocław] Wiosną ruszy remont Pawilonu Czterech Kopuł. ''Minister Zdrojewski dał promesę''

[Wrocław] Wiosną ruszy remont Pawilonu Czterech Kopuł. ''Minister Zdrojewski dał promesę''

tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że Pawilon Czterech Kopuł w końcu doczeka się renowacji. - Minister Bogdan Zdrojewski dał nam promesę, że dotacja na remont zostanie przyznana - mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Radosław Mołoń i zapowiada, że najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg. Prace mają ruszyć wiosną 2013 roku.

O planowanym remoncie popadającego w ruinę Pawilonu Czterech Kopuł, który należy do kompleksu wystawienniczego wokół Hali Stulecia, szczegółowo pisaliśmy pod koniec listopada. Wtedy wciąż nie wiadomo było, kiedy i czy w ogóle renowacja obiektu dojdzie do skutku.

Teraz wygląda na to, że historia zakończy się happy endem. Jak mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Radosław Mołoń, cała sprawa "ruszyła z kopyta".

- Minister Bogdan Zdrojewski dał jasny sygnał, by rozpoczynać procedurę związaną z remontem. Traktuję to jako zobowiązanie słowne i dlatego nie warto czekać z ogłaszaniem przetargu. Decyzja o przyznaniu dotacji wydaje się być tylko kwestią czasu - mówi Radosław Mołoń.

I dlatego jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej tuż po świętach, urząd marszałkowski ogłosi postępowanie dotyczące renowacji obiektu. Na jego rozstrzygnięcie trzeba będzie poczekać co najmniej do przełomu lutego i marca 2013 roku.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wiosną ruszą prace przy remoncie Pawilonu Czterech Kopuł. Powołany już został specjalny zespół, który zajmie się przygotowaniem całej inwestycji - podkreśla Radosław Mołoń.

Całkowity koszt remontu to prawie 79 mln złotych. Ponad 28 mln złotych obiecał dołożyć marszałek Dolnego Śląska Rafał Jurkowlaniec. I te środki są zarerwowane w budżecie województwa: dokładnie po 14,38 mln złotych na 2013 i 2014 rok. Reszta, czyli 50 mln złotych ma pochodzić z funduszy unijnych.

Jeszcze pod koniec listopada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć, czy środki europejskie na remont Pawilonu Czterech Kopuł zostaną przyznane.

- Decyzja w sprawie ewentualnego dofinansowania tego projektu będzie mogła być podjęta po spełnieniu określonych warunków, między innymi, gdy będzie dostępna alokacja w ramach działania w wysokości umożliwiającej sfinansowanie tej inwestycji oraz gdy projekt zostanie pozytywnie oceniony pod kątem spełnienia kryteriów formalnych i merytorycznych I i II stopnia - tłumaczył nam Maciej Babczyński, rzecznik MKiDN.

Teraz wygląda na to, że 50 mln złotych, które minister Zdrojewski obiecał jeszcze w 2011 roku, jednak się znajdą. Mają to być pieniądze, które wcześniej planowano przeznaczyć na budowę sceny letniej Opery Wrocławskiej.

Przypomnijmy, przetarg na rozbudowę opery pierwotnie miał zostać rozstrzygnięty w tym roku, a budynek o powierzchni 16,5 tys. mkw. powinien stanąć na placu Wolności do 2015 roku. Z powodu przeciągających się przetargów ostatecznie zrezygnowano jednak z tego pomysłu. Okazało się, że w ciągu trzech lat może być trudno zakończyć całą inwestycję, a to wiązałoby się z utratą unijnego dofinansowania w kwocie 50 milionów złotych. Temat rozbudowy został przełożony na następne rozdanie środków z UE (czyli na lata 2014-2020).

Autor: Tomek Matejuk
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...