Minister Zdrojewski: Wrocław może stracić dotację na Narodowe Forum Muzyki

Minister Zdrojewski: Wrocław może stracić dotację na Narodowe Forum Muzyki

Wrocław
REKLAMA

- Jesteśmy na absolutnym styku jeśli chodzi o termin zakończenia budowy Narodowego Forum Muzyki - przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Były prezydent naszego miasta potwierdza, że Wrocław może stracić unijną dotację na tę inwestycję. Aby tak się nie stało, Zdrojewski w najbliższym czasie pojedzie do Brukseli na spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Przypomnijmy, po tym jak Mostostal Warszawa, dotychczasowy wykonawca Narodowego Forum Muzyki w piątek zerwał kontrakt z miastem, władze Wrocławia zapewniały, że dotacja unijna w wysokości 140 mln złotych nie jest zagrożona.

- Zakończenie budowy w 2014 roku nie zagraża rozliczeniu dotacji. Musimy jedynie zwrócić się z ponowną notyfikacją do Komisji Europejskiej, uwzględniającą nowy termin zakończenia prac - przekonywał w sobotę prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Trochę inaczej całą sytuację widzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Wrocław może stracić dotację na budowę Narodowego Forum Muzyki - podkreśla Bogdan Zdrojewski. I dodaje:

- Na szczęście 5 lat temu zaproponowałem jeden rok rezerwy czasowej (NFM zgodnie z wytycznymi UE miało być skończone w 2013 r. - przyp. red.). Ale będziemy na absolutnym styku jeśli chodzi o termin zakończenia inwestycji. W 2014 r. budowa musi się definitywnie skończyć, a w 2015 r. cała dotacja musi zostać ostatecznie rozliczona.


Minister Zdrojewski mówi, że już wielokrotnie alarmował Rafała Dutkiewicza w sprawie budowy Forum.

- Moje sygnały były jednak lekceważone. Oczywiście takie sytuacje (jak zerwanie kontraktu - przyp. red.) się zdarzają, ale w przypadku Wrocławia ostatnio jest ich za dużo - mówi Bogdan Zdrojewski.

Minister przypomina, że już toczy się kilka sporów odnośnie Narodowego Forum Muzyki, a na miasto są nakładane kary przez Sąd Arbitrażowy.

- Muszę teraz pojechać do Brukseli i załatwić szanse na przedłużenie terminu oddania inwestycji - dodaje Bogdan Zdrojewski.

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA