Narodowe Forum Muzyki będzie gotowe dopiero na początku 2015 roku

Narodowe Forum Muzyki będzie gotowe dopiero na początku 2015 roku

Wrocław
REKLAMA

Wiele wskazuje na to, że budowa Narodowego Forum Muzyki na placu Wolności przeciągnie się o prawie dwa lata. Filharmonia Wrocławska, która w gmachu będzie organizowała koncert inaugurujący działalność NFM, pierwsze wydarzenie zaplanowała na luty 2015 roku.

Jeszcze w czerwcu podczas oprowadzania dziennikarzy po budowie Narodowego Forum Muzyki, dyrektor Filharmonii Wrocławskiej Andrzej Kosendiak zapewniał, że pierwszy koncert odbędzie się tam w czerwcu przyszłego roku. Sobotnie opuszczenie budowy przez głównego wykonawcę Mostostal Warszawa i rezygnacja budowniczych z kontynuowania robót oznacza, że inwestycja przeciągnie się co najmniej o rok. To może skutkować tym, że Wrocław może stracić dotację na budowę forum, choć jeszcze w weekend prezydent zapewniał, że jest o te fundusze spokojny.

– Zakończenie budowy w 2014 roku nie zagraża rozliczeniu dotacji. Musimy jedynie zwrócić się z ponowną notyfikacją do Komisji Europejskiej, uwzględniającą nowy termin zakończenia prac – przekonywał w sobotę prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego tak jednoznaczny w ocenie już nie jest. – Ale będziemy na absolutnym styku jeśli chodzi o termin zakończenia inwestycji. W 2014 r. budowa musi się definitywnie skończyć, a w 2015 roku cała dotacja musi zostać ostatecznie rozliczona – podkreśla Bogdan Zdrojewski.


Przypomnijmy, że Mostostal Warszawa złożył pozew do Sądu Arbitrażowego o obciążenie odpowiedzialnością gminy Wrocław za przedłużający się termin realizacji inwestycji (rozszerzonego w dniu 21 sierpnia br. o kolejne istotne okoliczności, zgłaszane na bieżąco inwestorowi). Według wykonawcy miało to zmobilizować miasto do działania. Przedstawiciele firmy tłumaczą, że nie osiągnęli jednak zamierzonego efektu.


- Z powodu ryzyka związanego z kontynuowaniem prac, które stało się nieakceptowalne zarząd Mostostalu Warszawa podjął decyzję o odstąpieniu od umowy – mówi Karolina Myszkiewicz, rzeczniczka Mostostalu.

REKLAMA

Na budowie na placu Wolności obecnie nie dzieje się nic. Trwają przygotowania do inwentaryzacji oraz zbadania zakresu zadań pozostałych do wykonania. Dlatego dyrektor Filharmonii Wrocławskiej Andrzej Kosendiak już postanowił, że pierwszy koncert w gmachu Narodowego Forum Muzyki zaplanować trzeba dopiero na 2015 rok.

– Wobec rozwiązania kontraktu z generalnym wykonawcą Narodowego Forum Muzyki, które nastąpiło w ubiegły piątek, koncert nie odbędzie się w pierwotnie zapowiedzianym terminie. W ramach spotkania Andrzeja Kosendiaka, Dyrektora Naczelnego Filharmonii Wrocławskiej z Martinem Hoffmanem, Dyrektorem Naczelnym Filharmoników Berlińskich oraz Martinem Rudolfem Axt, Dyrektorem Programowym uzgodniono nowy planowany termin koncertu oraz sposób komunikowania się z mediami w Polsce. Koncert Filharmoników Berlińskich we Wrocławiu planowany jest obecnie na 18.02.2015 – informuje Agnieszka Frei, Kierownik Biura Prasowego i Projektów Specjalnych

Autor: Jarosław Garbacz

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA