"Muzyczny" Wrocław

"Muzyczny" Wrocław

Wrocław
REKLAMA

W ostatnich latach we Wrocławiu buduje się dużo i równie dużo się o tym mówi, zwłaszcza przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej.

Na początku września ukończono i oddano do użytku Autostradową Obwodnicę Wrocławia, a kilka dni później odbyło się oficjalne otwarcie Stadionu Miejskiego. Ale w stolicy dolnego śląska rozbudowuje się nie tylko infrastruktura drogowa i powstają nie tylko obiekty sportowe, czy mieszkalne. Istnieje bowiem jeszcze druga, „muzyczna” strona Wrocławia.

 

Przy placu Wolności według projektu Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates powstaje Narodowe Forum Muzyki. W głównej sali koncertowej obiektu ma się znaleźć około 1800 miejsc o regulowanej akustyce. Oprócz głównej sali w budynku będą się również znajdowały trzy sale kameralne, sala wystawiennicza, sale prób, a także profesjonalne studio nagrań. Zamierzeniem twórców jest budowa obiektu spełniającego najnowocześniejsze założenia architektoniczne i akustyczne, tak aby mógł być wizytówką Wrocławia  i konkurować z innymi europejskimi budowlami tego typu. Niestety budowa Forum opóźnia się i nie jest znany ostateczny termin jej zakończenia, rzecznik miejskiej spółki Wrocławskie Inwestycje – Marek Szempliński, zapewnia że Forum powinno być ukończone w 2013 roku.

 

Forum to jednak nie wszystko, ponieważ na terenie Wrocławia powstają również inne, „muzyczne” inwestycje. Niedaleko placu Wolności przy ulicy Piłsudskiego tuż przy budynku Filharmonii Wrocławskiej nową siedzibę będzie miała Szkoła Muzyczna im. Karola Szymanowskiego znajdująca się obecnie przy ulicy Łowieckiej. Obydwie inwestycje są ze sobą powiązane. W planach jest bowiem przeniesienie Filharmonii do Narodowego Forum Muzyki, natomiast budynek zajmowany obecnie przez Filharmonię będzie mógł zostać wykorzystany przez uczniów.

 

REKLAMA

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to już za kilka lat uczniowie i wykładowcy szkoły przeniosą się z Łowieckiej na Piłsudskiego. Zyskają zatem podwójnie: swój nowy budynek i możliwość korzystania z budynku Filharmonii. W nowej szkole będą znajdowały się klasy lekcyjne, a także kameralne sale prób i sala gimnastyczna. Budowa szkoły ma zagwarantowane finansowanie z unijnego programu „Infrastruktura i Środowisko”, jej zakończenie planowane jest na końcówkę 2012 roku.

 

W pierwszej połowie 2013 roku ma zostać ukończona rozbudowa campusu Akademii Muzycznej znajdującej się przy ulicy Zelwerowicza. Do tego czasu mają powstać dwie sale koncertowe, pomieszczenia studyjne, sala prób, sale wykładowe i dydaktyczne. Część kosztów rozbudowy zostanie pokryta ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Na tyłach głównego gmachu powstanie budynek E, z salą koncertową o powierzchnie 450 mkw, salą studyjną i audytoryjną. Projekt przewiduje też budowę parkingu podziemnego.

 

Na skrzyżowaniu Piłsudskiego i Świdnickiej stanie całkiem nowy gmach Teatru Muzycznego Capitol i zastąpi budynek powstały 80 lat temu. Prace już się rozpoczęły i potrwają do końca 2012 roku. W nowej siedzibie teatru ma się znaleźć trzy razy większa scena (głębsza, wyższa i obrotowa), kulisy, garderoby, magazyny, a także hotel dla artystów spoza Wrocławia. Na miejscu siedziby Capitolu powstanie pięciokondygnacyjny gmach z przeszkleniem w elewacji frontowej. Cele projektantów było nawiązanie do wyglądu dawnego kinoteatru, nowy budynek ma być nowoczesny i bardziej funkcjonalny niż poprzedni, zaprojektowany został przez krakowską pracownię KKM Kozień Architekci.

mk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA