Mostostal i miasto walczą w sądzie o termin końca budowy Narodowego Forum Muzyki

Mostostal i miasto walczą w sądzie o termin końca budowy Narodowego Forum Muzyki

Wrocław
REKLAMA

We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie Sądu Arbitrażowego, który ma rozstrzygnąć spór władz miasta z wykonawcą Narodowego Forum Muzyki, czyli firmą Mostostal. Obie strony nie mogą dojść do porozumienia odnośnie ustalenia terminu zakończenia budowy.

- W związku ze zgłaszanymi ze strony wykonawcy budowy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu roszczeniami, mogącymi mieć wpływ na harmonogram informujemy, że o ostatecznym terminie ukończenia inwestycji zadecyduje, dotyczące tych roszczeń, rozstrzygnięcie Sądu Arbitrażowego - takie enigmatyczne oświadczenie otrzymaliśmy we wtorek ze spółki Wrocławskie Inwestycje, która w imieniu miasta odpowiada za budowę gmachu.

Jeszcze w połowie czerwca władze Wrocławia, na czele z prezydentem były optymistami, co do zakończenia budowy wiosną przyszłego roku.

- Skończony jest już podziemny parking na około 700 aut i powoli zostają do wykonania prace wykończeniowe. Jestem przeświadczony, że do wiosny przyszłego roku wszystkie roboty uda się zakończyć, choć przecież przy inwestycjach z takim rozmachem, niespodzianek nigdy nie można wykluczyć - obrazował Rafał Dutkiewicz.


Teraz okazuje się, że termin pierwszego koncertu w gmachu na placu Wolności jest mocno zagrożony. Pierwszy - wspólny koncert filharmoników wrocławskich z berlińskimi zaplanowano na 7 czerwca 2013 roku, ale w obecnej sytuacji nie wiadomo czy dojdzie on do skutku.

- Sąd to sposób na rozwiązanie konfliktu a nie apogeum sporu, w takich olbrzymich przedsięwzięciach zawsze pojawiają się sytuacje wymagające doprecyzowania z obu stron - mówi Marek Szempliński. Przedstawiciele obu stron nie chcą zdradzać szczegółów różnic, jakie pojawiły się w ostatnim czasie. W doprowadzeniu do kompromisu ma pomóc trzecia ze stron, którą jest właśnie Sąd Arbitrażowy. Instytucja nie ma jednak określonych ram czasowych na podjęcie decyzji. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy niekompletna jest m.in. dokumentacja projektowa. Przedstawiciele Mostostalu we wtorkowe popołudnie byli dla nas nieuchwytni. Prace budowlane cały czas jednak trwają i sprawa w sądzie nie będzie miała wpływu na ich kontynuację.

Tak ma wyglądać Narodowe Forum Muzyki:

 

REKLAMA


Przypomnijmy, że już w przeszłości dochodziło do nieporozumień i spięć na linii Mostostal - gmina Wrocław. Na przełomie 2009 i 2010 roku, wykonawca zostal wyrzucony z budowy Stadionu Miejskiego we Wrocławiu, bo z powodu wolnego tempa prac istniało zagrożenie, że arena nie powstanie na czas organizacji w naszym mieście piłkarskich mistrzostw Europy w czerwcu tego roku. Ostatecznie stadion dokończył niemiecki Max Boegl.

Autor: Jarosław Garbacz

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA