Narodowe Forum Muzyki: unijna dotacja niezagrożona? Prezydent dostał list z KE

Narodowe Forum Muzyki: unijna dotacja niezagrożona? Prezydent dostał list z KE

Wrocław
REKLAMA

Przedstawiciel Komisji Europejskiej w liście do prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza zapewnia, że unijna dotacja w wysokości 140 mln złotych na budowę Narodowego Forum Muzyki nie jest zagrożona. Miasto nie musi nawet notyfikować umowy. - Proszę o zapewnienie pełnego przestrzegania krajowych oraz unijnych przepisów dotyczących przeprowadzania przetargów publicznych - zastrzega jednak Patrick Amblard. Nowy przetarg na dokończenie budowy NFM ma zostać ogłoszony wkrótce.

Po tym, jak Mostostal Warszawa, dotychczasowy wykonawca Narodowego Forum Muzyki na początku października zerwał kontrakt z miastem, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zapewniał, że dotacja unijna w wysokości 140 mln złotych nie jest zagrożona.

- Zakończenie budowy w 2014 roku nie zagraża rozliczeniu dotacji. Musimy jedynie zwrócić się z ponowną notyfikacją do Komisji Europejskiej, uwzględniającą nowy termin zakończenia prac - przekonywał Rafał Dutkiewicz.

Trochę inaczej całą sprawę widział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który ostrzegał, że Wrocław może stracić dotację na budowę NFM.

- Na szczęście 5 lat temu zaproponowałem jeden rok rezerwy czasowej (NFM zgodnie z wytycznymi UE miało być skończone w 2013 r. - przyp. red.). Ale będziemy na absolutnym styku jeśli chodzi o termin zakończenia inwestycji. W 2014 r. budowa musi się definitywnie skończyć, a w 2015 r. cała dotacja musi zostać ostatecznie rozliczona - mówił nam Bogdan Zdrojewski.


Wszystko wskazuje jednak na to, że Komisja Europejska nie wyciągnie wobec miasta żadnych konsekwencji z powodu zerwania kontraktu. Przedstawiciel KE w liście do prezydenta Dutkiewicza oficjalnie potwierdził, że pomimo przesunięcia terminu zakończenia inwestycji na koniec 2014 roku i nieosiągnięcia zakładanego celu wzrostu liczby odwiedzających do 394 tys. w roku 2013, Wrocław nie straci dotacji. Nie musi nawet notyfikować umowy.

- W mojej ocenie powyższe opóźnienie w realizacji projektu nie wymaga przyjęcia decyzji modyfikującej. Niemniej jednak, uprzejmie proszę o informowanie na bieżąco o wynikach procedury przetargowej oraz o zapewnienie pełnego przestrzegania krajowych oraz unijnych przepisów dotyczących przeprowadzania przetargów publicznych - pisze Patrick Amblard z Komisji Europejskiej.

Już wkrótce spółka Wrocławskie Inwestycje ma rozpisać nowy przetarg na dokończenie budowy Narodowego Forum Muzyki.

REKLAMA
Autor: tm

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA