Miasto przekonuje, że rewitalizacja Wyspy Daliowej, wraz z montażem rzeźby Oskara Zięty, uczyni z niej wyróżniający się punkt spotkań. – Inspiracją jest projekt High Line w Nowym Jorku – podkreślają urzędnicy.
W ostatnich dniach powrócił temat budowy rzeźby na Wyspie Daliowej. Przypomnijmy, aktywiści postulują, by pieniądze przeznaczone na ten cel, wydać na inne, pilniejsze inwestycje.
Przedsięwzięcia bronią jednak urzędnicy, którzy tłumaczą, że na samej wyspie nie ma żadnej trwałej zabudowy, oprócz niewielkiego obiektu służącego obsłudze Śluzy Piaskowej, a przyjęty projekt rewitalizacji Wyspy Daliowej uczyni z niej miejsce zieleni, a zarazem wyróżniający się punkt spotkań w centrum miasta.
– Rewitalizacja Wyspy Daliowej to kolejny krok w integrowaniu miasta wzdłuż Odry i eksponowaniu rzeki jako głównego waloru krajobrazu Wrocławia. Ten cel strategiczny udaje się dotąd realizować w bardzo efektowny sposób, czego przykładem są powstałe właśnie w 2016 roku pobliskie bulwary Dunikowskiego, Zienkiewicza, czy też Politechniki Wrocławskiej przy wybrzeżu Wyspiańskiego. Tak samo atrakcyjna będzie Wyspa Daliowa. To kolejne wspólne i otwarte miejsce ma służyć spotkaniom wrocławian – podkreśla Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.
Przedstawiciele magistratu wyliczają, że na terenie wyspy zaprojektowany został nowy układ kompozycyjny ciągów pieszych, siedzisk, zieleńców i placów przy zachowaniu istniejącego drzewostanu.
Projekt – jak zapewniają urzędnicy – zakłada zachowanie dzikiego, naturalnego klimatu wyspy oraz stworzenie roślinności niskiej, która komponuje się z drzewami owocowymi. Inspiracją dla dzikiego obszaru jest projekt High Line w Nowym Jorku.
Projekt – jak zapewniają urzędnicy – zakłada zachowanie dzikiego, naturalnego klimatu wyspy oraz stworzenie roślinności niskiej, która komponuje się z drzewami owocowymi. Inspiracją dla dzikiego obszaru jest projekt High Line w Nowym Jorku.
UM Wrocławia
W koncepcji zaproponowano wydzielenie dwóch różnych funkcjonalnie rodzajów zieleni – rekreacyjnego trawnika, na którym odwiedzający wyspę mogą odpocząć, uczestniczyć w grach lub urządzić piknik, oraz ozdobne rabaty o naturalnym, dzikim, łąkowym charakterze, osłaniające przestrzenie rekreacyjne.
– Projekt zakłada zmienność sezonową roślin, jako główne kryterium doboru zieleni. NAWA, jako główny element tego procesu, będzie łagodnie wpisywać się w charakter wyspy i otoczenia, jednocześnie stając się wyraźnym i przyciągającym turystów elementem Wrocławia. Wyspa zostanie uporządkowana oraz wyposażona w nowe oświetlenie i monitoring – tłumaczą urzędnicy.
Projekt zakłada także renowację obiektu przy głównym mostku prowadzącym na wyspę. Obok mostu powstaną schody, które otworzą widok na otaczające zabytki
– Wyspa Daliowa wraz z rzeźbą Nawa Oskara Zięty wieńczy obchody Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Czynimy podobnie, jak inne stolice, w których po ESK pozostały wspaniałe pamiątki w przestrzeni miasta, podobnie jak np. Kraków, w którym dzięki temu powstał słynny Pawilon Wyspiański 2000 Ewy i Romana Ingardenów. W tym kontekście Oskar Zięta jest tu szczególną osobą, ponieważ jest autorem statuetki ESK. Od tego roku będą ją otrzymywały wszystkie kolejne stolice kultury w Europie – wyjaśnia Jerzy Pietraszek, z-ca dyrektora Wydziału Kultury.
Obecnie trwa postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę przebudowy Wyspy Daliowej i rewitalizacji tego terenu. Zakończenie całości prac planowane jest na kwiecień.