[Wrocław] Jest nowy przetarg na kamienicę na Wyspie Słodowej

[Wrocław] Jest nowy przetarg na kamienicę na Wyspie Słodowej

Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Magistrat właśnie ogłosił nowy przetarg na kamienicę na Wyspie Słodowej. – W warunkach postępowania wyraźnie zastrzeżono funkcje, jakie spełniać powinno miejsce – zapewniają urzędnicy.
O tym, że miasto przymierza się do nowego przetargu na kamienicę na Wyspie Słodowej informowaliśmy już w zeszłym roku. 

Postępowanie właśnie zostało ogłoszone. Urzędnicy chcą oddać grunt w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat wraz ze sprzedażą znajdującego się na nim budynku. Cena wywoławcza to 6 mln 741 tys. złotych.

– Zgodnie z zapowiedzią, uwzględniając wnioski płynące z konsultacji społecznych dotyczące prospołecznego charakteru miejsca, oraz konieczności zachowania otwartego charakteru Wyspy Słodowej, dziś opublikowane zostało postępowanie przetargowe na sprzedaż kamienicy znajdującej się na Wyspie Słodowej wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste gruntu – informują przedstawiciele magistratu.


  
Takie rozwiązanie, jak tłumaczą urzędnicy, pozwoli zachować miastu kontrolę nad obiektem, tak by zgodnie z oczekiwaniami kamienica była miejscem, w którym realizowana będzie działalność prospołeczna, partycypacyjna, a sama Wyspa Słodowa zachowała publiczny, otwarty charakter. 

– Rozpisane postępowanie to przetarg ofertowy, w którym cena jest jednym z elementów składowych całej oferty. Równie ważne podlegające ocenie będą: program, który będzie realizowany przez przyszłego nabywcę kamienicy oraz udokumentowane doświadczenie w realizowaniu wyżej wymienionych celów – wyliczają w magistracie.

Urzędnicy dodają, że w warunkach postępowania wyraźnie zastrzeżono funkcje, jakie spełniać powinno miejsce

– Preferowany sposób zagospodarowania nieruchomości powinien uwzględniać obecny sposób wykorzystywania wyspy, działania prospołeczne, partycypacyjne, integracyjne o otwartym charakterze, w tym: działania kulturalne, wystawiennicze i ekspozycyjne, działalność konferencyjną i kongresową, inkubację przedsiębiorstw, usługi gastronomiczne oraz usługi drobne – tłumaczy magistrat.


Burza wokół budynku

Przypomnijmy, kamienicę na Wyspie Słodowej po raz pierwszy miasto próbowało sprzedać w 2014 roku. Nieruchomość wyceniono wówczas na 7,25 mln złotych, ale w przetargu nie wpłynęła żadna oferta.

Na początku 2015 roku członkowie grupy inicjatywnej Wyspa Słodowa 7 rozpoczęli walkę o to, by miasto zrezygnowało ze sprzedaży budynku. Dzięki ich determinacji urzędnicy zdecydowali się przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie.

Konsultacje dobiegły końca na przełomie maja i czerwca 2015 roku, a prezydent Rafał Dutkiewicz pod koniec czerwca zapowiedział, że miasto nie sprzeda kamienicy i ogłosi konkurs dla organizacji pozarządowych na zarządzanie budynkiem.

W lipcu Dutkiewicz wyszedł z propozycją, by kamienica na Wyspie Słodowej stała się częścią Europejskiej Stolicy Kultury i powstało tam laboratorium partycypacji. Prezydent obiecał również, że miasto wyłoży 5 mln złotych na remont kamienicy.

Wiosną zeszłego roku magistrat ogłosił konkurs na operatora kamienicy. Do urzędników wpłynęło trzy oferty, a w ostatecznie w stawce zostały propozycje stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7 i Fundacji na Rzecz Edukacji Obywatelskiej im. Alana Turinga.

Obie koncepcje zostały jednak odrzucone przez urzędników, którzy argumentowali, że oferta fundacji kolidowała z miejscowym planem zagospodarowania, a w ofercie WS7 nie przedstawiono realnych źródeł finansowania i pojawiło się zagrożenie nierentowności.

Potem pojawiły się informacje, że w kamienicę chce zainwestować Piotr Voelkel, założyciel grupy kapitałowej VOX, mecenas sztuki i promotor designu, a członkowie stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7 podjęli rozmowy z Concordią Design w sprawie realizacji ośrodka społeczno-kulturalnego na Wyspie Słodowej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA