Jest nowy przetarg na kamienicę na Wyspie Słodowej

Jest nowy przetarg na kamienicę na Wyspie Słodowej

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Magistrat właśnie ogłosił nowy przetarg na kamienicę na Wyspie Słodowej. – W warunkach postępowania wyraźnie zastrzeżono funkcje, jakie spełniać powinno miejsce – zapewniają urzędnicy.
REKLAMA
O tym, że miasto przymierza się do nowego przetargu na kamienicę na Wyspie Słodowej informowaliśmy już w zeszłym roku. 

Postępowanie właśnie zostało ogłoszone. Urzędnicy chcą oddać grunt w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat wraz ze sprzedażą znajdującego się na nim budynku. Cena wywoławcza to 6 mln 741 tys. złotych.

– Zgodnie z zapowiedzią, uwzględniając wnioski płynące z konsultacji społecznych dotyczące prospołecznego charakteru miejsca, oraz konieczności zachowania otwartego charakteru Wyspy Słodowej, dziś opublikowane zostało postępowanie przetargowe na sprzedaż kamienicy znajdującej się na Wyspie Słodowej wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste gruntu – informują przedstawiciele magistratu.


  
Takie rozwiązanie, jak tłumaczą urzędnicy, pozwoli zachować miastu kontrolę nad obiektem, tak by zgodnie z oczekiwaniami kamienica była miejscem, w którym realizowana będzie działalność prospołeczna, partycypacyjna, a sama Wyspa Słodowa zachowała publiczny, otwarty charakter. 

– Rozpisane postępowanie to przetarg ofertowy, w którym cena jest jednym z elementów składowych całej oferty. Równie ważne podlegające ocenie będą: program, który będzie realizowany przez przyszłego nabywcę kamienicy oraz udokumentowane doświadczenie w realizowaniu wyżej wymienionych celów – wyliczają w magistracie.

Urzędnicy dodają, że w warunkach postępowania wyraźnie zastrzeżono funkcje, jakie spełniać powinno miejsce

– Preferowany sposób zagospodarowania nieruchomości powinien uwzględniać obecny sposób wykorzystywania wyspy, działania prospołeczne, partycypacyjne, integracyjne o otwartym charakterze, w tym: działania kulturalne, wystawiennicze i ekspozycyjne, działalność konferencyjną i kongresową, inkubację przedsiębiorstw, usługi gastronomiczne oraz usługi drobne – tłumaczy magistrat.


Burza wokół budynku

Przypomnijmy, kamienicę na Wyspie Słodowej po raz pierwszy miasto próbowało sprzedać w 2014 roku. Nieruchomość wyceniono wówczas na 7,25 mln złotych, ale w przetargu nie wpłynęła żadna oferta.

Na początku 2015 roku członkowie grupy inicjatywnej Wyspa Słodowa 7 rozpoczęli walkę o to, by miasto zrezygnowało ze sprzedaży budynku. Dzięki ich determinacji urzędnicy zdecydowali się przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie.

Konsultacje dobiegły końca na przełomie maja i czerwca 2015 roku, a prezydent Rafał Dutkiewicz pod koniec czerwca zapowiedział, że miasto nie sprzeda kamienicy i ogłosi konkurs dla organizacji pozarządowych na zarządzanie budynkiem.

W lipcu Dutkiewicz wyszedł z propozycją, by kamienica na Wyspie Słodowej stała się częścią Europejskiej Stolicy Kultury i powstało tam laboratorium partycypacji. Prezydent obiecał również, że miasto wyłoży 5 mln złotych na remont kamienicy.

Wiosną zeszłego roku magistrat ogłosił konkurs na operatora kamienicy. Do urzędników wpłynęło trzy oferty, a w ostatecznie w stawce zostały propozycje stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7 i Fundacji na Rzecz Edukacji Obywatelskiej im. Alana Turinga.

Obie koncepcje zostały jednak odrzucone przez urzędników, którzy argumentowali, że oferta fundacji kolidowała z miejscowym planem zagospodarowania, a w ofercie WS7 nie przedstawiono realnych źródeł finansowania i pojawiło się zagrożenie nierentowności.

Potem pojawiły się informacje, że w kamienicę chce zainwestować Piotr Voelkel, założyciel grupy kapitałowej VOX, mecenas sztuki i promotor designu, a członkowie stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7 podjęli rozmowy z Concordią Design w sprawie realizacji ośrodka społeczno-kulturalnego na Wyspie Słodowej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA