Kamienica na Wyspie Słodowej pójdzie na sprzedaż. Ale bez gruntufot. Kacper Mironowicz

Kamienica na Wyspie Słodowej pójdzie na sprzedaż. Ale bez gruntu

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Miasto przymierza się do nowego przetargu na sprzedaż kamienicy na Wyspie Słodowej. Wedle ostatnich informacji, w budynek chce zainwestować Piotr Voelkel, założyciel grupy kapitałowej VOX.

W urzędowym wykazie nieruchomości do sprzedaży właśnie pojawiła się kamienica na Wyspie Słodowej 7. Urzędnicy chcą oddać grunt w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat wraz ze sprzedażą znajdującego się na nim budynku.

To oznacza, że ewentualny kupiec stanie się właścicielem obiektu, ale nie terenu, na którym on stoi. Jak podkreślają urzędnicy, cała procedura została uzgodniona ze stroną społeczną.

Nieruchomość wyceniono na 6 mln 590 tys. złotych. 

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, kamienica może zostać przeznaczona na usługi, obiekty kongresowe i konferencyjne oraz rozrywkę.

– Zagospodarowanie nieruchomości powinno uwzględniać inkubację przedsiębiorstw, działania prospołeczne, partycypacyjne, integracyjne, w tym działania kulturalne, wystawiennicze i ekspozycyjne, działalność konferencyjną i kongresową, usługi gastronomiczne oraz usługi drobne – czytamy w ogłoszeniu.

Urzędnicy zastrzegają, że w ciągu dwóch lat od nabycia nieruchomości, nowy właściciel będzie musiał rozpocząć remont budynku, a w ciągu czterech lat go skończyć.Burza wokół budynku

Przypomnijmy, kamienicę na Wyspie Słodowej po raz pierwszy miasto próbowało sprzedać w 2014 roku. Nieruchomość wyceniono wówczas na 7,25 mln złotych, ale w przetargu nie wpłynęła żadna oferta.

Na początku 2015 roku członkowie grupy inicjatywnej Wyspa Słodowa 7 rozpoczęli walkę o to, by miasto zrezygnowało ze sprzedaży budynku. Dzięki ich determinacji urzędnicy zdecydowali się przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie.

Konsultacje dobiegły końca na przełomie maja i czerwca zeszłego roku, a prezydent Rafał Dutkiewicz pod koniec czerwca zapowiedział, że miasto nie sprzeda kamienicy i ogłosi konkurs dla organizacji pozarządowych na zarządzanie budynkiem.

W lipcu Dutkiewicz wyszedł z propozycją, by kamienica na Wyspie Słodowej stała się częścią Europejskiej Stolicy Kultury i powstało tam laboratorium partycypacji. Prezydent obiecał również, że miasto wyłoży 5 mln złotych na remont kamienicy.

Wiosną bieżącego roku magistrat ogłosił konkurs na operatora kamienicy. Do urzędników wpłynęło trzy oferty, a w ostatecznie w stawce zostały propozycje stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7 i Fundacji na Rzecz Edukacji Obywatelskiej im. Alana Turinga.

Obie koncepcje zostały jednak odrzucone przez urzędników, którzy argumentowali, że oferta fundacji kolidowała z miejscowym planem zagospodarowania, a w ofercie WS7 nie przedstawiono realnych źródeł finansowania i pojawiło się zagrożenie nierentowności.Nowa szansa dla kamienicy

Niedawno pojawiły się jednak informacje, że w kamienicę chce zainwestować Piotr Voelkel, założyciel grupy kapitałowej VOX, mecenas sztuki i promotor designu. Podpisano już w tej sprawie list intencyjny.

 Przedstawiciele miasta wystąpili z propozycją dzierżawy wieczystej, obostrzonej zapisami w przetargu, które zagwarantują, że w części kamienicy będzie prowadzona działalność społeczna, nakierowana na mniej zamożnych mieszkańców okolicy. Dodatkowo zaproponowaliśmy powołanie Rady Programowej, która będzie czuwała nad aktywnościami, które będą się odbywały "Laboratorium Partycypacji" – wyjaśniali niedawno członkowie stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7.

Aktywiści wyznaczyli sobie czas do końca tego roku na wypracowanie kompromisowego modelu współpracy między przestrzeniami komercyjnymi i społecznymi w budynku.
REKLAMA

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA