Wrocław: Tak zmieni się kamienica na Wyspie Słodowej. Zobacz projekt Concordii

Wrocław: Tak zmieni się kamienica na Wyspie Słodowej. Zobacz projekt Concordii

WIZUALIZACJE
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Wiemy, jak będzie wyglądać zrewitalizowana kamienica na Wyspie Słodowej. Inwestor właśnie zaprezentował koncept architektoniczny dla Concordii, przygotowany przez holenderskie biuro MVRDV.
O planach zagospodarowania kamienicy na Wyspie Słodowej, jakie ma  jej nowy właściciel, czyli poznańska spółka Pro Design, szczegółowo informowaliśmy pod koniec zeszłego roku. W sierpniu z kolei donosiliśmy, że rewitalizacja budynku rusza.
Teraz wreszcie poznaliśmy szczegóły projektu architektonicznego, przygotowanego przez holenderskie biuro MVRDV.
Decydując się na współpracę z MVRDV, naszym głównym celem było znalezienie takiego rozwiązania architektonicznego, które przy jednoczesnym szacunku do istniejącej już kamienicy i historii Wyspy Słodowej, będzie projektem nowoczesnym, intrygującym i eleganckim, ale spokojnym w formie. Biorąc pod uwagę otoczenie i kontekst urbanistyczny, chcieliśmy stworzyć miejsce nienarzucające się, jednak na tyle wyjątkowe, że nie tylko przyciągnie mieszkańców czy turystów, ale spowoduje, że będą chcieli spędzać tu więcej czasu – mówi inwestor Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes Pro Design, CEO Concordia Design w Poznaniu.
Jak tłumaczy Voelkel-Krokowicz, inwestorowi zależało na optymalnych rozwiązaniach funkcjonalnych dopasowanych do potrzeb użytkowników oraz na czystej formie budynku, jednak zróżnicowanej od strony wschodniej – istniejącej kamienicy i zachodniej – od strony parku. 
Podczas procesu projektowego dużo czasu poświęciliśmy na obserwacje i wywiady jacy odbiorcy odwiedzają Wyspę i jakie rozwiązania spowodują, że stworzymy przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych połączonych z tym miejscem, aby budynek mógł wpasować się w jego aktywność – dodaje Ewa Voelkel-Krokowicz.



Jak zmieni się kamienica na Wyspie Słodowej?
REKLAMA
Przedstawiciele inwestora podkreślają, że projekt przygotowany przez MVRDV obejmuje renowację istniejącej kamienicy, zachowując fasadę obiektu wraz ze zdobieniami i gzymsami, która płynnie przechodzi w nową, współczesną i minimalistyczną część budynku. 
Zróżnicowanie starego i nowego budynku zostanie w subtelny sposób podkreślone poprzez strukturę materiałów wykończeniowych. Zachowane i odrestaurowane zostaną także drzwi frontowe istniejącej kamienicy. Bryła nowego budynku, kontynuuje linię dachu oraz okien starego budynku. W części zachodniej, od strony Wyspy, fasada otwiera się na otoczenie poprzez przeszkloną i otwartą na wysokość 3 kondygnacji przestrzeń. W tej części na parterze zlokalizowany będzie Food Hall  część restauracyjna z różnorodnymi, ciekawymi konceptami gastronomicznymi. Od strony wschodniej, w części istniejącej kamienicy, znajdować się będzie natomiast przestrzeń bardziej kameralna, kawiarniana – zapowiada Pro Design.
Na trzech kondygnacjach obiektu będą znajdować się co-workingowe powierzchnie biurowe, a na najwyższym piętrze – obszerny taras na świeżym powietrzu z widokiem na miasto. 
Architekci uwzględnili fakt, że istniejąca kamienica to jedyny na wyspie ocalały w czasie II wojny światowej budynek dokumentujący historię, ale także obiekt umiejscowiony w atrakcyjnym parku publicznym w samym sercu miasta, związany z wieloma festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi.
– Niezmiernie ważny jest dla nas szacunek do istniejącego dziedzictwa historycznego miasta, z drugiej strony chcemy tym projektem pokazać patrzenie w przyszłość i dodać do Wyspy Słodowej nową architekturę – mówi Nathalie de Vries, dyrektor i współzałożycielka MVRDV.


Otwarcie Concordii za nieco ponad rok

Pracownia MVRDV pod kierunkiem Fokke Moerel odpowiada za całość konceptu architektonicznego Concordii obejmującego renowację zabytkowej kamienicy z XIX wieku i jej rozbudowę o nową część. Projekt jest realizowany we współpracy z wrocławskim Q2Studio, które ma za zadanie przeniesienie koncepcji architektonicznej na projekt budowlany i wykonawczy. Prace wykonawcze w pierwszym etapie inwestycji powierzone zostały firmie Demiurg, która specjalizuje się w renowacji zabytków.

Równolegle trwają prace projektowe nad koncepcją wnętrz Concordii, których głównym założeniem jest otwarty, integrujący charakter. MVRDV przygotowuje architekturę kluczowych przestrzeni wewnątrz budynku. Inwestor prowadzi też rozmowy o możliwej współpracy z artystką Alicją Białą i projektantkę innowacyjnych tkanin Aleksandrę Gacę, które przedstawią swoje pomysły na zaprojektowanie oryginalnych wizualnie elementów dekoracyjnych ścian budynku.

Oddanie do użytku Concordii planowane jest w listopadzie 2019 roku, a uroczyste otwarcie na początku 2020 r. 



Prawie 10 mln zł za Wyspę Słodową 7

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku spółka Pro Design kupiła kamienicę na Wyspie Słodowej za ponad 9,5 mln złotych. Po raz pierwszy miasto próbowało sprzedać  ren budynek już w 2014 roku. Nieruchomość wyceniono wówczas na 7,25 mln złotych, ale w przetargu nie wpłynęła żadna oferta.

Na początku 2015 roku członkowie grupy inicjatywnej Wyspa Słodowa 7 rozpoczęli walkę o to, by miasto zrezygnowało ze sprzedaży budynku. Dzięki ich determinacji urzędnicy zdecydowali się przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie.

Konsultacje dobiegły końca na przełomie maja i czerwca 2015 roku, a prezydent Rafał Dutkiewicz pod koniec czerwca zapowiedział, że miasto nie sprzeda kamienicy i ogłosi konkurs dla organizacji pozarządowych na zarządzanie budynkiem.

W lipcu Dutkiewicz wyszedł z propozycją, by kamienica na Wyspie Słodowej stała się częścią Europejskiej Stolicy Kultury i powstało tam laboratorium partycypacji. Prezydent obiecał również, że miasto wyłoży 5 mln złotych na remont kamienicy.

Wiosną 2016 roku magistrat ogłosił konkurs na operatora kamienicy. Do urzędników wpłynęło trzy oferty, a w ostatecznie w stawce zostały propozycje stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7 i Fundacji na Rzecz Edukacji Obywatelskiej im. Alana Turinga.

Obie koncepcje zostały jednak odrzucone przez urzędników, którzy argumentowali, że oferta fundacji kolidowała z miejscowym planem zagospodarowania, a w ofercie WS7 nie przedstawiono realnych źródeł finansowania i pojawiło się zagrożenie nierentowności.

Potem pojawiły się informacje, że w kamienicę chce zainwestować Piotr Voelkel, założyciel grupy kapitałowej VOX, mecenas sztuki i promotor designu, a członkowie stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7 podjęli rozmowy z Concordią Design w sprawie realizacji ośrodka społeczno-kulturalnego na Wyspie Słodowej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA