DODAJ

Wrocław: Tak zmieni się kamienica na Wyspie Słodowej. Zobacz projekt Concordii [WIZUALIZACJE]

Kamienice i zabytki / Wrocław
Wrocław: Tak zmieni się
Tomasz Matejuk
2018-10-02 17:27:14
Wiemy, jak będzie wyglądać zrewitalizowana kamienica na Wyspie Słodowej. Inwestor właśnie zaprezentował koncept architektoniczny dla Concordii, przygotowany przez holenderskie biuro MVRDV.

O planach zagospodarowania kamienicy na Wyspie Słodowej, jakie ma  jej nowy właściciel, czyli poznańska spółka Pro Design, szczegółowo informowaliśmy pod koniec zeszłego roku. W sierpniu z kolei donosiliśmy, że rewitalizacja budynku rusza.

Teraz wreszcie poznaliśmy szczegóły projektu architektonicznego, przygotowanego przez holenderskie biuro MVRDV.

Decydując się na współpracę z MVRDV, naszym głównym celem było znalezienie takiego rozwiązania architektonicznego, które przy jednoczesnym szacunku do istniejącej już kamienicy i historii Wyspy Słodowej, będzie projektem nowoczesnym, intrygującym i eleganckim, ale spokojnym w formie. Biorąc pod uwagę otoczenie i kontekst urbanistyczny, chcieliśmy stworzyć miejsce nienarzucające się, jednak na tyle wyjątkowe, że nie tylko przyciągnie mieszkańców czy turystów, ale spowoduje, że będą chcieli spędzać tu więcej czasu – mówi inwestor Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes Pro Design, CEO Concordia Design w Poznaniu.

Jak tłumaczy Voelkel-Krokowicz, inwestorowi zależało na optymalnych rozwiązaniach funkcjonalnych dopasowanych do potrzeb użytkowników oraz na czystej formie budynku, jednak zróżnicowanej od strony wschodniej – istniejącej kamienicy i zachodniej – od strony parku. 

Podczas procesu projektowego dużo czasu poświęciliśmy na obserwacje i wywiady jacy odbiorcy odwiedzają Wyspę i jakie rozwiązania spowodują, że stworzymy przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych połączonych z tym miejscem, aby budynek mógł wpasować się w jego aktywność – dodaje Ewa Voelkel-Krokowicz.

MVRDV


Jak zmieni się kamienica na Wyspie Słodowej?

Przedstawiciele inwestora podkreślają, że projekt przygotowany przez MVRDV obejmuje renowację istniejącej kamienicy, zachowując fasadę obiektu wraz ze zdobieniami i gzymsami, która płynnie przechodzi w nową, współczesną i minimalistyczną część budynku. 

Zróżnicowanie starego i nowego budynku zostanie w subtelny sposób podkreślone poprzez strukturę materiałów wykończeniowych. Zachowane i odrestaurowane zostaną także drzwi frontowe istniejącej kamienicy. Bryła nowego budynku, kontynuuje linię dachu oraz okien starego budynku. W części zachodniej, od strony Wyspy, fasada otwiera się na otoczenie poprzez przeszkloną i otwartą na wysokość 3 kondygnacji przestrzeń. W tej części na parterze zlokalizowany będzie Food Hall  część restauracyjna z różnorodnymi, ciekawymi konceptami gastronomicznymi. Od strony wschodniej, w części istniejącej kamienicy, znajdować się będzie natomiast przestrzeń bardziej kameralna, kawiarniana – zapowiada Pro Design.

Na trzech kondygnacjach obiektu będą znajdować się co-workingowe powierzchnie biurowe, a na najwyższym piętrze – obszerny taras na świeżym powietrzu z widokiem na miasto. 

Architekci uwzględnili fakt, że istniejąca kamienica to jedyny na wyspie ocalały w czasie II wojny światowej budynek dokumentujący historię, ale także obiekt umiejscowiony w atrakcyjnym parku publicznym w samym sercu miasta, związany z wieloma festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi.

– Niezmiernie ważny jest dla nas szacunek do istniejącego dziedzictwa historycznego miasta, z drugiej strony chcemy tym projektem pokazać patrzenie w przyszłość i dodać do Wyspy Słodowej nową architekturę – mówi Nathalie de Vries, dyrektor i współzałożycielka MVRDV.

MVRDV


Otwarcie Concordii za nieco ponad rok

Pracownia MVRDV pod kierunkiem Fokke Moerel odpowiada za całość konceptu architektonicznego Concordii obejmującego renowację zabytkowej kamienicy z XIX wieku i jej rozbudowę o nową część. Projekt jest realizowany we współpracy z wrocławskim Q2Studio, które ma za zadanie przeniesienie koncepcji architektonicznej na projekt budowlany i wykonawczy. Prace wykonawcze w pierwszym etapie inwestycji powierzone zostały firmie Demiurg, która specjalizuje się w renowacji zabytków.

Równolegle trwają prace projektowe nad koncepcją wnętrz Concordii, których głównym założeniem jest otwarty, integrujący charakter. MVRDV przygotowuje architekturę kluczowych przestrzeni wewnątrz budynku. Inwestor prowadzi też rozmowy o możliwej współpracy z artystką Alicją Białą i projektantkę innowacyjnych tkanin Aleksandrę Gacę, które przedstawią swoje pomysły na zaprojektowanie oryginalnych wizualnie elementów dekoracyjnych ścian budynku.

Oddanie do użytku Concordii planowane jest w listopadzie 2019 roku, a uroczyste otwarcie na początku 2020 r. 

fot. Kacper Mironowicz


Prawie 10 mln zł za Wyspę Słodową 7

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku spółka Pro Design kupiła kamienicę na Wyspie Słodowej za ponad 9,5 mln złotych. Po raz pierwszy miasto próbowało sprzedać  ren budynek już w 2014 roku. Nieruchomość wyceniono wówczas na 7,25 mln złotych, ale w przetargu nie wpłynęła żadna oferta.

Na początku 2015 roku członkowie grupy inicjatywnej Wyspa Słodowa 7 rozpoczęli walkę o to, by miasto zrezygnowało ze sprzedaży budynku. Dzięki ich determinacji urzędnicy zdecydowali się przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie.

Konsultacje dobiegły końca na przełomie maja i czerwca 2015 roku, a prezydent Rafał Dutkiewicz pod koniec czerwca zapowiedział, że miasto nie sprzeda kamienicy i ogłosi konkurs dla organizacji pozarządowych na zarządzanie budynkiem.

W lipcu Dutkiewicz wyszedł z propozycją, by kamienica na Wyspie Słodowej stała się częścią Europejskiej Stolicy Kultury i powstało tam laboratorium partycypacji. Prezydent obiecał również, że miasto wyłoży 5 mln złotych na remont kamienicy.

Wiosną 2016 roku magistrat ogłosił konkurs na operatora kamienicy. Do urzędników wpłynęło trzy oferty, a w ostatecznie w stawce zostały propozycje stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7 i Fundacji na Rzecz Edukacji Obywatelskiej im. Alana Turinga.

Obie koncepcje zostały jednak odrzucone przez urzędników, którzy argumentowali, że oferta fundacji kolidowała z miejscowym planem zagospodarowania, a w ofercie WS7 nie przedstawiono realnych źródeł finansowania i pojawiło się zagrożenie nierentowności.

Potem pojawiły się informacje, że w kamienicę chce zainwestować Piotr Voelkel, założyciel grupy kapitałowej VOX, mecenas sztuki i promotor designu, a członkowie stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7 podjęli rozmowy z Concordią Design w sprawie realizacji ośrodka społeczno-kulturalnego na Wyspie Słodowej.