Tak mogła wyglądać kamienica na Wyspie Słodowej źródło: materiały projektanta

Tak mogła wyglądać kamienica na Wyspie Słodowej

Wrocław, WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Poznańska spółka Pro Design, nowy właściciel kamienicy na Wyspie Słodowej, prowadziła z architektami konsultacje dotyczące koncepcji Concordia Hub. Pracownie, których projekty nie zostały wybrane, zaprezentowały swoje pomysły.
Program funkcjonalny był zadany przez inwestora, ale w naszej ocenie dobry dla tego miejsca, dlatego też zdecydowaliśmy się przyjąć zaproszenie do współpracy. Byliśmy w poznańskiej Concordii, widzieliśmy, jak to działa, wygląda, rozmawialiśmy z właścicielami – naszym zdaniem z nimi kamienica i cała wyspa mają szanse pozostać przestrzenią otwartą na różne grupy użytkowników – wyjaśniają architekci.
materiały projektanta
materiały projektanta
Ich koncepcja zakładała utworzenie na parterze części gastronomicznej w dużym stopniu otwierając się na zewnątrz. Na wyższych kondygnacjach w starej części miały powstać biura inkubatorowe dla firm z branży nowych technologii, a w nowej – sale warsztatowe, wystawiennicze oraz open space dla coworkingu.
Punktem wyjścia do poszukiwań przestrzennych stał się dojmująco odczuwalny kontrast pomiędzy masą istniejącego, zlokalizowanego centralnie na wyspie budynku, a niezbudowaną, zieloną przestrzenią wokół niego. Kontrast pomiędzy budynkiem a przyrodą, pomiędzy masą a pustką, pomiędzy przestrzenią zorganizowaną a naturą. Idea rozwiązania projektowego polega na zaprojektowaniu budynku buforowego, przynależnego do obu porządków. Budynku, który będzie miał kontur, ramę, czytelny kształt, korespondujące i odpowiadające istniejącej bryle kamienicy Wyspa Słodowa 7, a jednocześnie będzie niedopowiedziany, pełny powietrza, światła i zieleni – przedstawiają swoją koncepcję pomysłodawcy.
materiały projektanta
materiały projektanta
Dodają, że poszukiwali formy ukazującej otwarty charakter prowadzonej wewnątrz obiektu działalności. Takiej, która "uszanuje i nie przytłoczy historycznej części budynku, ale jednocześnie będzie silnym, czytelnym, nowoczesnym znakiem czasu, w którym powstała".
materiały projektanta
materiały projektanta
materiały projektanta
materiały projektanta
materiały projektanta

Uwzględnienie oczekiwań inwestora i publicznego charakteru wyspy

Swoją koncepcję zaprezentowała również pracownia ch+ architekci. – Wyspa Słodowa 7 pozostaje jednym z najciekawszych, a zarazem najbardziej wrażliwych społecznie, miejsc w ścisłym centrum Wrocławia. W ostatnich miesiącach mieliśmy przyjemność wzięcia udziału w dyskusji na temat programu i formy rozbudowy obiektu – tłumaczą projektanci.
Podkreślają, że przyjęte przez nich rozwiązania uwzględniały oczekiwania inwestora oraz publiczny charakter Wyspy Słodowej.
materiały projektanta
materiały projektanta
materiały projektanta
Dolne kondygnacje pozostają maksymalnie otwarte z przeznaczeniem na kawiarnie, bary, lodziarnie i tym podobne, a także wystawy i wydarzenia publiczne. Górne kondygnacje zajmują biura oraz strefy coworkingu. Na ostatniej kondygnacji znajduje się sala wielofunkcyjna z otwartym tarasem widokowym. Zdecydowaliśmy się na zachowanie murali, które przez lata zdążyły stać się jednym z symboli tego miejsca – prezentują swój pomysł architekci.
Według ich założeń, przy budynku miało powstać tylko kilka miejsc parkingowych, poza działką inwestora. W budynku znalazłaby się sala konferencja, która pomieściłaby około 450 osób. – Funkcję sceny letniej pełniłby na co dzień podest przy muralu Blu, a przy większych imprezach wykorzystywany byłby plac przed budynkiem – mówią autorzy koncepcji. Pod podestem, na kondygnacji zero, na niewielkiej przestrzeni zostałyby zlokalizowane ogólnodostępne toalety.
materiały projektanta
materiały projektanta
materiały projektanta
REKLAMA
Przypomnijmy, poprzedni, rozstrzygnięty w sierpniu przetarg na sprzedaż kamienicy na Wyspie Słodowej, zakończył się fiaskiem. Wrocławski magistrat odrzucił bowiem obie złożone oferty (poznańskiej firmy Pro Design i warszawskiej spółki UBM Nowy Targ).
Niemal od razu miasto ogłosiło ponowne postępowanie. Nie zmieniła się cena wywoławcza (6 mln 741 tys. zł), a oferty otwarto 3 listopada
Do przetargu ponownie stanęła poznańska spółka Pro Design (czyli firma, która w starej drukarni w Poznaniu stworzyła centrum Concordia Design), a także – tu nowość – zarejestrowana we Wrocławiu spółka Slodova. Obie firmy zaproponowały kwoty wyższe od ceny wywoławczej.
Komisja przetargowa wybrała ofertę złożoną przez Pro Design Sp. z o.o.
Koncepcja programowo-przestrzenna zaproponowana przez poznańską spółkę spełnia preferowany program zagospodarowania nieruchomości, uwzględniając dotychczasowy sposób wykorzystywania Wyspy, jej znaczenie dla mieszkańców Wrocławia i spełnia wymogi wynikające z ogłoszenia przetargowego – wyjaśnia Maja Wysocka z biura prasowego magistratu.
fot. investphoto.pl
Jak zapowiadają urzędnicy, działalność Pro Design na Wyspie Słodowej 7 będzie miała na celu integrację lokalnej społeczności, współpracę i edukację w obszarze nowych technologii, trendów i innowacji, designu i architektury, nauk społecznych, nowych mediów, stworzenie miejsca spotkań dla mieszkańców, otwartego na nowe wydarzenia, dyskusje, warsztaty, wspieranie rozwoju startupów i przedsiębiorczości.
Komisja przetargowa wzięła również pod uwagę dotychczasowe działania spółki Pro Design, która w 2011 r. rozpoczęła renowację starej zabytkowej drukarni przy ul. Zwierzynieckiej 3 w Poznaniu, gdzie powstała Concordia Design – centrum designu i kreatywności dla biznesu, z programem skierowanym do bardzo szerokiej grupy odbiorców od projektantów, przedstawicieli biznesu po mieszkańców – podkreśla Maja Wysocka.
Cena nabycia nieruchomości to 9 513 000 zł i jest wyższa od zarówno ceny wywoławczej, jak i ceny zaproponowanej przez drugiego oferenta, czyli spółkę Slodova.
Zagospodarowanie obiektu będzie polegało na stworzeniu obiektu wielofunkcyjnego z przeznaczeniem m.in. pod funkcje: biurową (m.in. działalność inkubacyjna i przestrzeń co-workingowa), usługową, ekspozycyjno-wystawienniczą i kongresowo-konferencyjną o charakterze integracyjnym, prospołecznym, kulturalnym, w postaci organizacji wydarzeń, również plenerowych, przeznaczonych dla różnych grup wiekowych i tematycznych – zapowiada Maja Wysocka.
Jak podkreślają w magistracie, przedstawiona w koncepcji programowo-przestrzennej architektura rozbudowy nie zaburza istniejącej formy kamienicy.
Interesująco został zaprojektowany układ funkcjonalny obiektu. Szczególnie ciekawie pokazano przestrzenie wielofunkcyjne, sale widowiskowe i strefę gastronomii z zewnętrznymi podcieniami. Otwarty charakter budynku jest także dobrze widoczny od strony zachodniej, gdzie szerokie amfiteatralnie poprowadzone schody do sali widowiskowej stanowić mogą amfiteatr zwrócony do otwartej przestrzeni Wyspy. Przenikanie przestrzeni, także wewnątrz budynku, poprzez otwarcia w kondygnacjach będą miały pozytywny wpływ na prospołeczne działania o charakterze integracyjnym czy wystawienniczym – tłumaczy Maja Wysocka.
Ta koncepcja, zgodnie z deklaracją inwestora, może wymagać modyfikacji ze względu na obowiązującą ochronę konserwatorską istniejącej oficyny.
Opinia i uzgodnienie służb konserwatorskich ostatecznie zdecyduje o zakresie ingerencji w istniejący budynek – zaznacza Wysocka.
Źródłem finansowania realizacji inwestycji będą środki własne spółki oraz uzyskane dofinansowanie z Unii Europejskiej.
fot. Tomasz Matejuk
O planach związanych z przyszłym zagospodarowaniem budynku informuje także nowy właściciel kamienicy.
Zgodnie z przedstawioną koncepcją na temat przyszłości kamienicy na Wyspie Słodowej 7, chcemy, by było to miejsce integrujące i aktywizujące lokalną społeczność oraz środowiska kreatywne Wrocławia. Będziemy korzystać z doświadczeń, jakie mamy w prowadzeniu działań w ramach Concordii Design – centrum designu w Poznaniu, ale nie chcemy przenosić modelu funkcjonowania poznańskiego centrum na działanie Wyspy Słodowej – tłumaczy Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes Pro Design i CEO Concordia Design w Poznaniu.
Voelkel-Krokowicz podkreśla, że każde miasto ma swoją specyfikę, swój indywidualny rytm, ważne dla siebie wydarzenia kulturalne i społeczne oraz tematy, których w szczególny sposób dotyka. 
Wykorzystaliśmy długi czas procesu przetargowego na warsztaty z architektami z MVRDV z Holandii oraz biurami architektonicznymi z Wrocławia oraz z mieszkańcami, by najlepiej poznać specyfikę Wyspy Słodowej jej użytkowników i określić potrzeby lokalnej społeczności – przekonuje.
Concordia Hub we Wrocławiu ma być, jak zapowiada inwestor, demokratycznym miejscem spotkań, dyskusji czy kulturalnych doświadczeń różnych grup społecznych. 
Przeznaczamy specjalnie zaprojektowaną przestrzeń wystawienniczo-kreatywną dla otwartej działalności grup lokalnych i inicjatyw kulturalnych. Wierzymy, że potencjał i jakość życia w mieście zależy także od poziomu rozwoju i wsparcia dla biznesu – wyjaśnia Ewa Voelkel-Krokowicz.
Wyspa Słodowa 7 będzie inkubatorem dla firm ICT (nowe technologie) z co-officem. Oprócz przestrzeni biurowej dla młodych przedsiębiorców, inwestor stworzy autorski program szkoleniowy z miejscem do wymiany doświadczeń i spotkań z ekspertami. 
Integrującą funkcję niosą także z sobą miejsca spotkań jak restauracje czy kawiarnie, a ich formuła powinna współgrać z założeniami całego projektu. Dlatego parter budynku, zamiast jednej restauracji o zdefiniowanym charakterze, będzie miejscem otwartym na ciekawe koncepty kulinarne, lokalne smaki z dużą ilością zróżnicowanych punktów gastronomicznych – tłumaczy Ewa Voelkel-Krokowicz.
Model funkcjonowania Concordii Hub – zaznaczają przedstawiciele inwestora – jest efektem długiego procesu budowania strategii z wieloma dniami spędzonymi na dyskusjach, otwartych warsztatach, spotkaniach z wrocławianami i zewnętrznymi ekspertami. 
Obecnie jesteśmy na etapie wyboru pracowni architektonicznej, która zrealizuje projekt rewitalizacji budynku. Otrzymaliśmy kilka ciekawych koncepcji. Po wyborze najlepszej będziemy ją dalej realizować we współpracy z miejskim konserwatorem zabytków – dodaje Voelkel-Krokowicz.
fot. Kacper Mironowicz

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA