Concordia Hub. Rusza przebudowa kamienicy na Wyspie Słodowej. Co tam powstanie?fot. Tomasz Matejuk

Concordia Hub. Rusza przebudowa kamienicy na Wyspie Słodowej. Co tam powstanie?

Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Spółka Pro Design, która za blisko 10 mln złotych kupiła kamienicę na Wyspie Słodowej, rusza z rewitalizacją budynku. Powstanie tam m.in. inkubator przedsiębiorczości i food court z niewielkimi restauracjami.
O planach zagospodarowania kamienicy na Wyspie Słodowej, jakie ma nowy właściciel budynku, czyli poznańska spółka Pro Design, szczegółowo informowaliśmy pod koniec zeszłego roku.
Teraz inwestycja właśnie startuje. W poniedziałek 20 sierpnia ruszyły bowiem wstępne prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy Concordia Hub.
 Projekt będzie obejmował rewitalizację istniejącej kamienicy wraz z rozbudową o nową część. Jednocześnie prowadzone będą prace archeologiczne, a teren na czas budowy zostanie ogrodzony. Jesteśmy w stałych konsultacjach i rozmowach z architektem miejskim i konserwatorem zabytków – wyjaśnia Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes spółki Pro Design.
Konkurs na przygotowanie koncepcji architektonicznej wygrało holenderskie biuro MVRDV, którego pierwsza realizacja w Polsce – biurowiec Bałtyk w Poznaniu została nagrodzona już kilkoma nagrodami architektonicznymi m.in. Bryłą Roku. Prace będą prowadzone w kooperacji z wrocławskim biurem architektonicznym Q2Studio. Wizualizacje Concordia Hub powinniśmy zobaczyć w ciągu kilku najbliższych tygodni.
REKLAMA
 Zgodnie z przedstawioną koncepcją, Concordia Hub będzie miejscem integrującym i aktywizującym lokalną społeczność oraz środowiska kreatywne Wrocławia, wraz z inkubatorem dla młodych firm i startupów. Będzie tam również przestrzeń coworkingowa, otwarta i dostępna, wraz z programem różnych wydarzeń, konferencji. Na parterze znajdzie się koncept gastronomiczny, z różnorodnymi, małymi lokalami – zapowiada Ewa Voelkel-Krokowicz.
Jak podkreślają przedstawiciele inwestora, planując program działań we Wrocławiu, Pro Design wykorzysta swoje doświadczenie z prowadzenia Concordii Design – centrum designu w Poznaniu, ale nie będzie to przeniesienie modelu funkcjonowania poznańskiego centrum na działanie Wyspy Słodowej.
 Zaproponowany profil działania uwzględnia wyjątkowe umiejscowienie Wyspy Słodowej 7 i jej znaczenie dla mieszkańców oraz założenia strategii miasta Wrocławia. Concordia Hub będzie prowadziła działania prospołeczne, partycypacyjne oraz integracyjne o otwartym charakterze wpisując się w hasło "Wrocław. Miasto spotkań". Zbuduje program działań kulturalnych w oparciu i we współpracy z działającymi w mieście festiwalami i stowarzyszeniami  tłumaczą.
Otwarcie Concordii Hub planowane jest w listopadzie 2019 roku, natomiast jego całkowite zagospodarowanie w I kwartale 2020 r.



Prawie 10 mln zł za Wyspę Słodową 7

Przypomnijmy, że spółka Pro Design kupiła kamienicę na Wyspie Słodowej za ponad 9,5 mln złotych.

– Koncepcja programowo–przestrzenna zaproponowana przez poznańską spółkę spełnia preferowany program zagospodarowania nieruchomości, uwzględniając dotychczasowy sposób wykorzystywania Wyspy, jej znaczenie dla mieszkańców Wrocławia i spełnia wymogi wynikające z ogłoszenia przetargowego – tłumaczyła Maja Wysocka z biura prasowego magistratu.

Jak podkreślali w magistracie, przedstawiona w koncepcji programowo-przestrzennej architektura rozbudowy nie zaburza istniejącej formy kamienicy.

– Interesująco został zaprojektowany układ funkcjonalny obiektu. Szczególnie ciekawie pokazano przestrzenie wielofunkcyjne, sale widowiskowe i strefę gastronomii z zewnętrznymi podcieniami. Otwarty charakter budynku jest także dobrze widoczny od strony zachodniej, gdzie szerokie amfiteatralnie poprowadzone schody do sali widowiskowej stanowić mogą amfiteatr zwrócony do otwartej przestrzeni Wyspy. Przenikanie przestrzeni, także wewnątrz budynku, poprzez otwarcia w kondygnacjach będą miały pozytywny wpływ na prospołeczne działania o charakterze integracyjnym czy wystawienniczym – zaznaczała Maja Wysocka.



Burza wokół budynku

Kamienicę na Wyspie Słodowej po raz pierwszy miasto próbowało sprzedać w 2014 roku. Nieruchomość wyceniono wówczas na 7,25 mln złotych, ale w przetargu nie wpłynęła żadna oferta.

Na początku 2015 roku członkowie grupy inicjatywnej Wyspa Słodowa 7 rozpoczęli walkę o to, by miasto zrezygnowało ze sprzedaży budynku. Dzięki ich determinacji urzędnicy zdecydowali się przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie.

Konsultacje dobiegły końca na przełomie maja i czerwca 2015 roku, a prezydent Rafał Dutkiewicz pod koniec czerwca zapowiedział, że miasto nie sprzeda kamienicy i ogłosi konkurs dla organizacji pozarządowych na zarządzanie budynkiem.

W lipcu Dutkiewicz wyszedł z propozycją, by kamienica na Wyspie Słodowej stała się częścią Europejskiej Stolicy Kultury i powstało tam laboratorium partycypacji. Prezydent obiecał również, że miasto wyłoży 5 mln złotych na remont kamienicy.

Wiosną 2016 roku magistrat ogłosił konkurs na operatora kamienicy. Do urzędników wpłynęło trzy oferty, a w ostatecznie w stawce zostały propozycje stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7 i Fundacji na Rzecz Edukacji Obywatelskiej im. Alana Turinga.

Obie koncepcje zostały jednak odrzucone przez urzędników, którzy argumentowali, że oferta fundacji kolidowała z miejscowym planem zagospodarowania, a w ofercie WS7 nie przedstawiono realnych źródeł finansowania i pojawiło się zagrożenie nierentowności.

Potem pojawiły się informacje, że w kamienicę chce zainwestować Piotr Voelkel, założyciel grupy kapitałowej VOX, mecenas sztuki i promotor designu, a członkowie stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7 podjęli rozmowy z Concordią Design w sprawie realizacji ośrodka społeczno-kulturalnego na Wyspie Słodowej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA