Zieleń zamiast betonu w centrum Warszawy. Zmienia się wygląd placu przed WPA Zodiak UM Warszawa

Zieleń zamiast betonu w centrum Warszawy. Zmienia się wygląd placu przed WPA Zodiak

Orzech
Orzech
REKLAMA

Zieleń zamiast betonu na kolejnym placu w centrum stolicy. Zmienia się wygląd placu przed Warszawskim Pawilonem Architektury Zodiak przy pasażu Wiecha. Już wkrótce pojawią się na nim drzewa i krzewy oraz siedliska dla ptaków i owadów. Pod placem powstanie zbiornik do magazynowania wód opadowych.

Znaczna część placu przed Zodiakiem zostanie „rozpłytowana”. Pojawią się tu wyspy zieleni, jako mikroekosystemy z retencją wody opadowej. Latem dadzą nie tylko cień, ale schłodzą otoczenie dzięki wodzie odparowywanej z powierzchni liści. Znajdą się tam również siedliska dla ptaków oraz owadów. Dobór roślin wzmocni tzw. usługi przyrodnicze, a nakłady związane z utrzymaniem i pielęgnacją zieleni zostaną zminimalizowane. Szczególnie ważne będzie magazynowanie wody opadowej w zbiorniku retencyjnym i jej wykorzystanie do nawadniania zieleni. Rozwiązania proekologiczne będą opisane na tablicach informacyjnych, co przybliży całą ideę osobom mieszkającym w Warszawie oraz odwiedzającym stolicę.

– Już wkrótce plac przed Zodiakiem zmieni się nie poznania. Przed pawilonem posadzimy 34 nowe drzewa, m.in. brzozy i graby, a wszystkie elementy dotychczasowego zagospodarowania, zostaną użyte ponownie. Mam nadzieję, że dzięki zielonej metamorfozie oraz nowym miejscom do wypoczynku będzie to jedno z ulubionych miejsc spotkań w naszym mieście – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Fot. Juliusz Sokołowski / nagroda-architektoniczna.pl
Fot. Juliusz Sokołowski / nagroda-architektoniczna.pl
Fot. Juliusz Sokołowski / nagroda-architektoniczna.pl
Fot. Juliusz Sokołowski / nagroda-architektoniczna.pl
Fot. Juliusz Sokołowski / nagroda-architektoniczna.pl
Fot. Juliusz Sokołowski / nagroda-architektoniczna.pl

Plac będzie nadal pełnić swoje dotychczasowe funkcje: wystawiennicze, rekreacyjne i komunikacyjne. Znajdą się na nim również nowe miejsca do siedzenia, stojaki rowerowe oraz przestrzeń na stoliki kawiarniane. Ale co najistotniejsze, plac zyska teraz zupełnie nową warstwę w postaci grup zieleni o charakterze leśnym. Projekt powstał w pracowni RS Architektura Krajobrazu.

Obecnie prowadzone prace remontowe części podziemnych terenu przed Zodiakiem, wykonywane w ramach gwarancji, płynnie przejdą w realizację projektu „rozpłytowania” placu. Miasto już wkrótce ogłosi przetarg na zazielenienie tej przestrzeni. Ukończenie realizacji zaplanowane jest późną jesienią.

REKLAMA

Zmiany przed Zodiakiem stanowią część przekształceń przestrzeni publicznych, które odbywają się w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy. Obecnie trwa przebudowa ulicy Chmielnej, od Nowego Światu do placu Pięciu Rogów, i dalej do Pasażu Wiecha. Kończy się również zazielenianie dawnego parkingu przy biurowcu CEDET przy ulicy Brackiej. Wkrótce w fazę realizacji wejdą zmiany w rejonie ulic Złotej i Zgoda. W przekształceniach ulicy Chmielnej chodzi o poprawienie jakości nawierzchni oraz wprowadzenie zieleni. Odnowa placu przed Zodiakiem będzie korespondowała z zielonym deptakiem na Chmielnej.

UM Warszawa
UM Warszawa

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury

Adres: Pasaż Stanisława Wiecheckiego "Wiecha" 4

Autorzy: Kalata Architekci: Szymon Kalata, Eliza Kalata, Mateusz Świętorzecki

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa

Pierwotny pawilon stanowił część założenia Ściany Wschodniej. Mieściła się w nim kwiaciarnia, a na dachu działał taras letniej kawiarni połączony z pobliskim barem "Zodiak". Współczesny ZODIAK to przykład eleganckiego nawiązania do pierwowzoru z lat 60. Udało się zachować lekkość oryginalnego projektu profesora Jana Bogusławskiego, mimo rozbudowy i wprowadzenia nowych funkcji. ZODIAK ma teraz kondygnację podziemną, parter na wystawy i piętro z tarasem. Odbywają się w nim debaty o architekturze, przestrzeni miejskiej i rozwoju gospodarczym, wystawy i seminaria czy warsztaty dla dzieci. Przestrzeń przed pawilonem tworzy plac z jasnego granitu, roślinne kubiki oraz kurtyna wodna zasilana wodą opadową. Za koncepcję placu, wybraną w konkursie, odpowiada pracownia architektoniczna Gowin/Siuta.

Źródło: UM Warszawa

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA